Poradna 2017-12-07T13:57:16+00:00

Poradna

Prostor pro Vaše dotazy z oblasti zlatnictví, klenotnictví a světa šperků

Máte otázku z oboru zlatnictví, klenotnictví nebo na téma šperky?

Jestli nenajdete odpověď, která se týká našeho oboru na stránce  Zlatnictví, klenotnictví – FAQ,  můžete využít formuláře dole na konci stránky a zeptat se nás na tomto fóru.

Budeme rádi reagovat na Váš dotaz, který bude směřovat k tématu zlatnictví, klenotnictví, diamanty (brilianty), drahé kameny, zlaté šperky a problémy s nimi.
Určitě Vám odpovíme a získáte tak rychlejší odpověď než prostřednictvím e-mailu.

130 komentářů

 1. Andrea Vondráčková 10.1. 2018   - Odpovědět

  Dobrý den,

  koupila jsem zlaté náušnice (pecky) a po týdnu nošení jsem měla silnou alergickou reakci, kde se náušnice dotýkaly kůže. Jsem alergická na nikl. Proto si také kupuji zlaté náušnice (a ne pozlacené). Upozornila jsem ho na to. Pán, který mi je prodával, mi při reklamaci tvrdil, že náušnice nemůžou být pozlacené, že jsou 100% zlaté. Tvrdil mi, že náušnice nebyly vyčištěné a vydezinfikované. Nevím, nosím i jiné zlaté náušnice a nic mi nedělají, jen tyto.

  • vantura.cz 11.1. 2018   - Odpovědět

   Pěkný den,

   doopravdy někdy pomůže náušnice důkladně vyčistit a problém zmizí. Bohužel nepíšete jestli jsou náušnice z bílého, nebo žlutého zlata. Alergická reakce se podle našich zkušeností objevuje zejména u bílého zlata.
   Výrobci zlatých šperků používají různé slitiny zlata. Proto se může stát, že jedny náušnice Vám problém dělají a druhé ne.

   Věřím, že s prodejcem najdete nějaké, pro Vás vhodné řešení.

   Přátelsky zdraví Petr Vantura

 2. Petra Windows 9.1. 2018   - Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat jestli se dávají brilianty do stříbrných řetízku, náramků,prstenu. Ptam se protoze jsem dostala naramek je stribrny a ma v sobe zasazeny brilianty jestli to jsou vubec prave.Děkuji za odpověď

  • vantura.cz 11.1. 2018   - Odpovědět

   Pěkný den,

   pokud se nejedná o autorský šperk – umělecký šperk, nebo šperk starožitný, nepředpokládám, že by v běžném náramku byly zasazeny brilianty.

   Přátelsky zdraví Petr Vantura

 3. Jitka 28.12. 2017   - Odpovědět

  dobrý den, po dvou dnech nošení naušnic, které jsem dostala k vánocům mi z každé z nich vypadl kamínek(každá osazena asi 20ks?). Je toto normální a lze reklamovat? (asi skrytá vada, ne?) Dost mne toto zarazilo, nebyly zrovna nejlevnější. :-/ Děkuji za odpověd. Jitka

  • vantura.cz 31.12. 2017   - Odpovědět

   Pěkný den přeji,

   je přirozené, že ne každý si dovolí dát doživotní záruku na vypadnutí kamenů jako to máme u nás v dílně. Ale kameny by rozhodně neměly vypadnout po pár dnech. To si troufám tvrdit přesto, že jsem Vaše náušnice neviděl. Spíše to vypadá na zanedbání technologických postupů při výrobě, než skrytou vadu. Určitě se na svého prodejce (výrobce) obraťte a žádejte vysvětlení.
   Ze zkušeností z naší poradny vím, že reklamace vypadlých kamenů není jednoduchá a proto Vám přeji hodně trpělivosti.

   Přátelsky zdraví Petr Vantura

 4. Daniela Hromádková 12.12. 2017   - Odpovědět

  Dobrý den , prosila bych o informaci . Dnes jsem byla reklamovat prsten který je v dvouleté záruce .

  Jedná se o zlatý prsten s briliantem 1×0,15ct barva H čistota SI . Kdy jsem si všimla , že je nějak vydrolený nebo prasklý .

  Zlatník mi napsal vyjádření , že se nejedná o vadu kamene ani materiálu a reklamaci neuznal .Dodal , že se jedná o mechanické poškození . S tím , ale nesouhlasím já a nevím jak mám postupovat . Kdybych tušila , že se tohle muže stát aby briliant začal praskat nikdy bych si ho nepořizovala. Myslím si , že spousta lidí nemá dostatečné informace o diamantech a proto se pokusím požádat televizi a media aby tento případ zveřejnili . Děkuji . Hromádková .

  • vantura.cz 13.12. 2017   - Odpovědět

   Dobrý den,

   stává se to zřídka, ale diamant může doopravdy prasknout. O tom bychom Vám mohli vyprávět.

   Pokud bych to mohl zlehčit, tak neplatí slova Jamese Bonda, že diamanty jsou věčné. Diamant je sice nejtvrdší nerost na zemi, ale zároveň je štěpný. To znamená, že když na diamant vyvinete nepatřičný tlak (náraz) může prasknout, nebo se jeho část může uštípnout (ulomit).

   Pro zajímavost – za celou naši dlouholetou praxi, jsme nezažili že by diamant (briliant) praskl v náušnicích nebo v přívěsku. Z podstaty věci se to stává výlučně s diamanty zasazenými v prstenech.

   Jestli se tato nepříjemnost stane záleží například:

   • na způsobu zacházení s prstenem
   • způsobu zasazení diamantu
   • na množství, velikosti a rozmístění vnitřních přirozených nečistot, které jsou ve většině diamantů
   • nebo na kombinaci výše uvedených faktorů

   Ona nezničitelnost diamantů se týká jejich tvrdosti. To znamená, že povrch diamantu, na rozdíl od jiných kamenů zůstává stálý (neměnný, věčný), když na něj nepoužijete opět diamant.

   Pokud se tato smůla stane se šperky s diamanty, které vyrábíme v naší zlatnické dílně, snažíme se k věci přistupovat individuálně. Ale hlavně tak, aby měl zákazník důvod se k nám vracet.

   Co se týká zveřejnění vašeho problému. Podle mého názoru je osvěta ohledně šperků s diamanty potřebná a snad k ní přispějí i tyto řádky.

   Jenom mě napadá, jestli by nestálo za to, ještě jednou se v klidu s Vašim výrobcem / prodejcem prstenu sejít a pokusit se domluvit na nějakém rozumném kompromisu.

   Přátelsky zdraví Petr Vantura

Vložit dotaz nebo komentář