Perly – perlové náhrdelníky a náramky ze zlatnické dílny

Perlové náhrdelníky a perlové náramky – ručně vázané na zakázku v zlatnické dílně VANTURA

Perlový náhrdelník – 5 mm – model č. 8005

Perlový náhrdelník z mořských japonských perel Akoya. Velikost perel: 5,50 – 6,00 mm.

Více informací >

Perlový náhrdelník – 6 mm – model č. 8006

Pravé mořské perly Akoya. Velikost perel: 6,00 – 6,50 mm.

Více informací >

Jak si vybírám perly

Miluju perly. Miluju perly všech tvarů, barev i velikostí. Chladivá, tajemně měňavá, podmanivá, jedinečná krása perel mě jednoduše fascinuje.

Vybírání perel pro budoucí soupravu perlového náhrdelníku a náušnic proto pojímám jako malý obřad. Vždycky se mi rozsvítí očíčka jako reflektory, když se smím, se shovívavým souhlasem našeho stálého dodavatele, svobodně prohrabat oběma jeho kufry až na dno, abych našla co hledám.

Beru do rukou jednotlivé šňůry mořských perel a porovnávám rozdíly v barevném zatónování, hladkosti povrchu a intenzitě lesku, zkoumám, zda je na šňůře vyvážený poměr menších a větších perel, počítám, kolik perel z dané šňůry bude nutné odložit, protože neladí s ostatními,

probírám se papírovými pásky s nalepenými jednotlivými perlami a pátrám, které by šly do páru a zároveň se hodily k vybraným šňůrám,…
a při tom si neopomíjím všimnout zlatavého půvabu perel z jižních moří, polaskat tahitské krásky, nebo objevit nový, dosud neviděný tvar či barvu sladkovodních Biwa…
Upadajíc do perlového rauše, chytám stopu, čmuchám jako norník po kořisti a nepřestanu, dokud z hromady perel nevyrýžuju svůj vítězný úlovek.

Přiznávám bez mučení, že pokaždé vybírám perly o malinko déle než je nezbytně nutné. Ale řekněte sami, vy byste se s nimi nepomazlili, kdybyste měli tu možnost?

Perlový náhrdelník – 7 mm – model č. 8007

Perlový náhrdelník z mořských japonských perel Akoya. Velikost perel: 7,00 – 7,50 mm. Na výběr ze dvou barevných odstínů.

Více informací >

Perlový náhrdelník – 8 mm – model č. 8008

Pravé mořské perly Akoya. Velikost perel: 7,50 – 8,00 mm.

Více informací >

Perlový náramek – 5 mm – model č. 8005

Perlový náhramek z mořských japonských perel Akoya. Velikost perel: 5,00 – 5,50 mm.

Více informací >

Perlový náramek – 6 mm – model č. 8006

Pravé mořské perly Akoya. Velikost perel: 6,00 – 6,50 mm.

Více informací >

Navlékání perel

Na perlových farmách se perly třídí podle velikosti s tolerancí půl milimetru, dále podle barevného odstínu, kvality povrchu a nakonec podle intenzity lesku. Takto roztříděné perly se pak navlékají na šňůry, které mají standardní délku 40 cm. Pro velkoobchodní účely se perlové šňůry navlékají úplně stejným způsobem, jakým v minulém století domkáři v Jizerských horách navlékali skleněné korálky.

Mým úkolem je, využít potenciál perel na vybrané šňůře na maximum a navázat z nich co nejdokonalejší, nejpůvabnější perlový náhrdelník.

Začínám tím, že perly sejmu z původní šňůry, která je navoskovaná a pokřídovaná (to aby šlo navlékaní co nejrychleji) a navléknu je na obyčejnou silnější bavlnku.

Poté perly jemným kartáčkem a navlhčenou utěrkou očistím od křídového poprašku.
Očištěné perly, jednu po druhé, stahuji, měřím a rozpikávám je do skupinek podle velikosti, odstupňovaných po pěti desetinách milimetru. Každou velikostní skupinu pak rozdělím na dvě poloviny a v nich přerovnávám perly tak dlouho, až jsou obě řady tvarově, barevně a kvalitativně vyrovnané.

Když mám dvě řady perel srovnané od nejmenší po největší, vezmu opět bavlněnou nit a obě řady na ni navléknu.
Nyní tedy již perly tvoří dokonalý tvar náhrdelníku, kde jsou nejmenší perly umístěné vzadu u budoucího uzávěru a ty největší uprostřed perlové šňůry.

Perlový náramek – 7 mm – model č. 8007

Perlový náhramek z mořských japonských perel Akoya. Velikost perel: 7,00 – 7,50 mm.

Více informací >

Perlový náramek – 8 mm – model č. 8008

Pravé mořské perly Akoya. Velikost perel: 7,50 – 8,00 mm.

Více informací >

Vázání perel

V další fázi sestavování ideálního perlového náhrdelníku zkoumám, jak perlová šňůra působí jako celek. Není to tak úplně jednoduché jak by se mohlo na první pohled zdát. Mořské perly jsou doslova duhové a umí překvapit. Prohlížím šňůru na denním světle i pod umělým osvětlením, otáčím jí na všechny strany a jsem opravdu přísná. Obvykle objevím dvě tři perly, které z nějakého úhlu pohledu na sebe strhávají přílišnou pozornost, čímž ruší kompaktnost budoucího náhrdelníku. Ty se pak v rámci jejich velikosti snažím včlenit na jiné místo, aby lépe zapadly do celku. Občas se stane, že musím jednu či dvě příliš individuální perly z náhrdelníku úplně vyjmout.

Když usoudím, že to už nemůže být lepší, ukládám perly do trezoru a uvařím si čaj.

Druhý den si s odstupem prohlédnu navléknuté perly ještě jednou a jsem-li spokojena, přistoupím k vázání.
Nejprve si ovšem důkladně umyju ruce. Pak připravím – podle velikosti perel – tří nebo čtyřpramenný hedvábný návlek a uvážu na něm první uzlík. Potom stáhnu první, nejmenší perlu z bavlněné šňůrky, navléknu ji na hedvábí, dotáhnu k zulíku a udělám druhý uzlík. Stejně velký a stejně utažený jako ten první. Stáhnu druhou perlu, navléknu ji na hedvábnou nit, dotáhnu k uzlíku a navážu další uzlík, stejný jako ty předešlé dva…

Nezúčastněnému pozorovateli by mohlo připadat, že je to poněkud nudná práce. Ale pro mě…
…pro mě je to spíš přátelský rozhovor s perlami.
Moje malá tichá meditace.

Perlové náhrdelníky a perlové náramky ze zlatnické dílny – info

 

Mořské perly Akoya třídíme a vážeme do náhrdelníku či náramku přímo v naší zlatnické dílně. Vybíráme perly vyšší střední třídy, které mají pravidelný kulatý tvar, minimální nerovnosti na povrchu a vysoký lesk.
Perly řadíme podle velikosti a barevného odstínu tak, aby perlový náhrdelník tvořil kompaktní linii. Uprostřed náhrdelníku jsou perly největší, směrem k uzávěru se velikost perel plynule zmenšuje. Výběr a řazení perel vyžaduje zkušenosti a vrozený cit pro perly. Pokud jsou perly pečlivě vybrány a sestaveny tak, aby žádná – tvarem, barvou nebo leskem – nevyčnívala z řady, rozzáří se perlový náhrdelník v celé své kráse.

 

Vážeme-li perlový náhrdelník současně s náramkem, vybíráme vždy perly stejné kvality a shodného barevného odstínu. Při pozdějším požadavku na doplnění náhrdelníku náramkem, není v našich silách zaručit přesně stejný barevný odstín nebo lesk perel. Přesto se vždy snažíme co nejpečlivěji vybrat ty nejvhodnější perly ať už jde o náramek či náušnice.
Důležitým prvkem při sestavě náhrdelníku je preciznost jeho navázání. Používáme k tomu praxí ověřené hedvábné nitě, podle potřeby troj nebo čtyřpramenné.
Jednotlivé uzlíky mezi perlami chrání perly proti otěru. Uzlíky jsou také pojistkou při případném přetržení náhrdelníku. Správně navázaný perlový náhrdelník má každý uzlík pevný, stejně velký a navázaný ve stejné vzdálenosti od perly jako všechny ostatní. Jedině tak je zajištěna stejná vůle ohybu perlové šňůry po celé délce. Pravé mořské perly Akoya si kvalitní navázání zcela jistě zaslouží.

 

Perlové náhrdelníky a perlové náramky z naší dílny jsou opatřeny kvalitním zlatým uzávěrem z bílého nebo žlutého zlata, dle Vašeho výběru. Součástí zámkového uzávěru ve tvaru kuličky je pojistka proti nechtěnému rozepnutí.
Všechny perlové náhrdelníky a náramky z naší nabídky můžeme navázat i dvouřadé, třířadé či v libovolném počtu řad. Na přání můžeme dodat i perly nejvyšší kvality. Cenu individuálně sestaveného náhrdelníku sdělíme na optání dle aktuální nabídky perel.