Diamant / briliant – Poradna zlatnické dílny VANTURA
Tomu drahému nic se říká diamant, nebo briliant? A co když jsou problémy s oběma?
Rádi odpovíme na Váš dotaz, směřující k tématu diamantů (briliantů).
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Dobrý den přeji.
Chtěl jsem se zeptat, zda když vystavím syntetický diamant ohřevu nad zapalovačem a následně ponořím do studené vody, zda zevnitř pukne? A zda-li je pak tento zcela znehodnocen? Predem děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
samozřejmě se to stát může. Ale například vámi popisovaný pokus má tolik proměnných, že se na něj nedá kvalifikovaně odpovědět.
Předpokládám, že váš dotaz směřuje k tomu, jestli je diamant syntetický, nebo přírodní.
Na internetu je jistě spousta zaručených rad jak jednoduše ověřit pravost diamantů.
Každý má jiné pohnutky, které ho vedou k tomu aby zjistil, zdali je jeho diamant pravý (přírodní) nebo nějakou více či méně povedenou náhražkou.
Z mého pohledu nemá žádný význam věnovat těmto návodům a radám energii.
Přestože nebude odpovídat skutečnosti, může mít kladný výsledek takového experimentu s diamantem jistý pozitivní psychologický efekt. V opačném případě nastane ničím nepodložené zklamání. Z obou variant mohou dříve či později vzniknout nemilá nedorozumění..
Obezřetný bych byl i u vyjádření ve zlatnictví / klenotnictví. Pořád je to jenom vyjádření, byť umocněné nějakou pěkně zdobenou kartičkou s razítkem a podpisem personálu.
Jestli to ale někdo myslí vážně, vždy doporučuji obrátit se na renomovaného gemologa. Ten by měl na základě svých zkušeností, znalostí a technického vybavení v laboratoři vystavit certifikát se všemi náležitostmi, které k tomu přísluší.
A odlehčeně na závěr – k syntetickým diamantům mě nepřísluší se vůbec vyjadřovat, protože do našich šperků zasazujeme výhradně diamanty přírodní:)
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Vážení!
Za doby svých studií,což je již dávno,jsem se setkal s tímto:jako gymnazijní student a syn živnostníka,jsem se setkal na brigádě v cihelně s bývalým zlatníkem,kterému komouši sebrali všechno i s chlupama .Mimo jiné též padlo slovo rozeta.Je jasné,že nešlo o ozubené řetězové kolo .Za roky mě význam tohoto slova vypadnul z paměti a byl bych rád,kdyby mě to někdo upřesnil,zda šlo u brus briliantu,či něčeho jiného ve zlatnictví?
Děkuje za případnou zprávu.
Vojtěch
Pěkný den přeji,
rozeta je druh brusu.
Můžete se také setkat s názvem routa, nebo růžice. My tomu tady říkáme starý brus. Tohoto brusu kruhového obrysu je několik druhů a charakteristický je obvykle tím, že spodní část kamene je plochá.
Rozeta (routa) se nepoužívá jenom u diamantů, ale také např. u granátů.
Brusiči diamantů ho vymysleli v 16. století. Až někdy v 19. století se začal rozvíjet moderní briliantový brus, který ve 20.letech minulého století dovedl k dokonalosti matematik Tolkowski.
I briliantové brusy se dnes dále rozvíjí. Ale my jsme rádi, že můžeme do našich šperků zasazovat osvědčený proporčně vyvážený briliantový brus o 57 facetách.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, může prasknout diamant? Dala jsem si upravit prsten a ze zlatnictví mi přišla sms že jeden diamant byl prasklý a museli jej vyměnit. Myslela jsem, že je to nejtvrdší nerost a že není snadné jej poškodit. Děkuji za odpověď . Iveta Frühaufovà
Dobrý den,
diamant je sice nejtvrdší přírodní materiál na Zemi, zároveň je však i křehký. Tedy přesněji řečeno snadno štěpný. I následkem malého úderu může diamant prasknout, například při pádu prstenu na tvrdou plochu.
Diamanty jsou jen velmi zřídka zcela čisté, většina diamantů má uvnitř krystalu přirozené „kazy“ takzvané inkluze. Jde o drobné prasklinky, dutinky, někdy i vrostlinky jiných minerálů, které se na snadné štěpnosti diamantu spolupodílejí.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
PS
Odpověď na podobnou otázku najdete zde
Dobrý den chci se zeptat jestli se dávají brilianty do stříbrných řetízku, náramků,prstenu. Ptam se protoze jsem dostala naramek je stribrny a ma v sobe zasazeny brilianty jestli to jsou vubec prave.Děkuji za odpověď
Pěkný den,
pokud se nejedná o autorský šperk – umělecký šperk, nebo šperk starožitný, nepředpokládám, že by v běžném stříbrném náramku byly zasazeny brilianty.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den , prosila bych o informaci . Dnes jsem byla reklamovat prsten který je v dvouleté záruce .
Jedná se o zlatý prsten s briliantem 1×0,15ct barva H čistota SI . Kdy jsem si všimla , že je nějak vydrolený nebo prasklý .
Zlatník mi napsal vyjádření , že se nejedná o vadu kamene ani materiálu a reklamaci neuznal .Dodal , že se jedná o mechanické poškození . S tím , ale nesouhlasím já a nevím jak mám postupovat . Kdybych tušila , že se tohle muže stát aby briliant začal praskat nikdy bych si ho nepořizovala. Myslím si , že spousta lidí nemá dostatečné informace o diamantech a proto se pokusím požádat televizi a media aby tento případ zveřejnili . Děkuji . Hromádková .
Dobrý den,
stává se to zřídka, ale diamant může doopravdy prasknout. O tom bychom Vám mohli vyprávět.
Pokud bych to mohl zlehčit, tak neplatí slova Jamese Bonda, že diamanty jsou věčné. Diamant je sice nejtvrdší nerost na zemi, ale zároveň je štěpný. To znamená, že když na diamant vyvinete nepatřičný tlak (náraz) může prasknout, nebo se jeho část může uštípnout (ulomit).
Pro zajímavost – za celou naši dlouholetou praxi, jsme nezažili že by diamant (briliant) praskl v náušnicích nebo v přívěsku. Z podstaty věci se to stává výlučně s diamanty zasazenými v prstenech.
Jestli se tato nepříjemnost stane záleží například:
Ona nezničitelnost diamantů se týká jejich tvrdosti. To znamená, že povrch diamantu, na rozdíl od jiných kamenů zůstává stálý (neměnný, věčný), když na něj nepoužijete opět diamant.
Pokud se tato smůla stane se šperky s diamanty, které vyrábíme v naší zlatnické dílně, snažíme se k věci přistupovat individuálně. Ale hlavně tak, aby měl zákazník důvod se k nám vracet.
Co se týká zveřejnění vašeho problému. Podle mého názoru je osvěta ohledně šperků s diamanty potřebná a snad k ní přispějí i tyto řádky.
Jenom mě napadá, jestli by nestálo za to, ještě jednou se v klidu s Vašim výrobcem / prodejcem prstenu sejít a pokusit se domluvit na nějakém rozumném kompromisu.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, darovala jsem vnučce prstýnek s routou, který jsem sama dostala asi v r. 1950. Nyní údajně dle zlatníka zirkon. nemohu již nechat ověřit, ale od kdy je zirkon ve výbrusech na briliant používám. Domnívám se, že mlá kvalitní zlatnictví ho nepoužívala.
Děkuji.
Dobrý den,
zirkony se jako imitace diamantů používaly od nepaměti.
V podstatě od okamžiku, kdy se konečně podařilo vybrousit první diamant do faset, se brusiči drahých kamenů i obchodníci začali poohlížet po levnějším a především snadněji opracovatelném materiálu, kterým by bylo možné diamant napodobit. Přírodní čiré zirkony se pro svůj diamantový lesk ukázaly být velmi vhodným kandidátem a proto byly používané jako imitace diamantů od samotných počátků, kdy se broušené diamanty dostaly na volný trh. U výbrusu do rout byly zirkony podkládány lesklou kovovou fólií, která ještě znásobila jejich třpyt, čímž byly od diamantových rout okem téměř k nerozeznání.
V Evropě tuto praxi ukončil až rozvoj technologií v druhé polovině dvacátého století, kdy se menší diamanty začaly brousit strojově, čímž výrazně poklesla jejich cena, a kdy v laboratořích vznikaly první syntetické „diamanty“, jejichž „potomky“ dnes známe jako cubickou zirkonii.
Pokud zlatník k určení použil tzv. diamantovou zkoušečku, pak se na jeho soud můžete spolehnout.
Ostatně, jestli byl prsten 70 let nošený, pak bude zirkon na rozdíl od diamantu opotřebovaný. Při podrobné prohlídce kamene pod lupou byste s největší pravděpodobností viděla rýhy a vrypy na plochách faset nebo zaoblené či „vylámané“ hrany mezi fasetami.
Diamant by ani po stu letech neměl žádný viditelný škrábanec a hrany facet by byly stále stejně ostré, jako by byl vybroušen teprve včera.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
rád bych Vás požádal o informaci, týkající se briliantových šperků.
Nemůže dojít při leštění, rhodiování a puncování šperku k poškození diamantu, resp. nemůže tento být v budoucnu např. více náchylný k prasknutí? Četl jsem, že při výrobě některých šperků je diamant přítomen už při odlévání zlata (tedy se nevsazuje dodatečně) a tedy se tyto operace zřejmě dělají i za jeho přítomnosti.
Děkuji Vám za odpověď
Dobrý den,
pokud se to dělá správně, tak leštění, rhodiování ani samotné odlevání diamanty nijak nepoškozuje. Jestli diamanty není pokryta úplně celá plocha šperku, pak ani puncování by nemělo diamanty poškodit.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi