Snubní prsteny – Poradna zlatnické dílny VANTURA
Snubní prstýnky jsou záležitost na celý život, někdy nastane potíž už po několika dnech.
Rádi odpovíme na Váš dotaz, týkající se snubních prstýnků. Protože jsme zlatníci, jsme vstřícní pouze k dotazům na zlaté snubní prsteny.
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Dobrý den,
mám k vám dotaz ohledně pozlacení snubních prstýnků. S manželem jsme se braly dost narychlo (do 14 dní) a nebyl čas ani peníze na nové snubáky. Zašly jsme tedy d9 bižuterie a koupily si dva shodné prsteny. Teď bychom si chtěly nechat vyrobit totožné nebo pozlatit ty stávající. Jedná se nám o symboliku, proto bychom raději pozlacení. Zlato mám vlastní z dědictví.
Děkuji za odpověď Jana Kacovská
Pěkný den přeji,
pozlacení, zejména na snubních prstenech moc dlouho nevydrží. Proto ho nedoporučujeme a ani neděláme. To ale neznamená, že snubní prstýnky pozlatit nejdou, ale odkázat vás na někoho jiného nedokážu.
Z mého pohledu bych volil výrobu nových snubních prstenů i za cenu toho, že by nebyly zcela totožné s bižuterními prstýnky. Díky výkupní ceně za vaše zlato, by byla cena nových zlatých snubních prstýnků přijatelnější.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den
Snubní prsten jsem si nechal zvětšit,ale po několika létech mi praskl a ve zlatnictví mi řekli,že spojení není už možné.
Jaký je na to Váš názor.
Předem děkuji.
S pozdravem Josef Toman
Pěkný den přeji,
předně, je nutné jejich názor respektovat, určitě k tomu mají své důvody.
Zlatnictví bych se nezastával tehdy, kdyby vám někdy dříve slíbili, že v případě prasknutí nebude problém snubní prsten opravit.
Dále už můžu jen spekulovat..
Snubní prsten může být předchozím zásahem zeslabený. To nutně není chyba zlatníka, který snubní prsten zvětšoval. Některé snubní prsteny se vyrábí kvůli ceně tak subtilní, že při úpravě / opravě není kde brát. Při případné další opravě zkušený zlatník dokáže posoudit, zdali oprava snubního prstenu vydrží roky, nebo týdny.
Snubní prsten je nevhodným nošením zeslabený, nebo jinak poškozený. Když se na snubních prstenech šetří materiálem (zlatem) a nositel ho nesundává např. před sportem nebo při hrubých pracích, rozhodně se to na něm po letech projeví. Potom oprava snubního prstenu, který vydrží pár týdnů nemá význam.
Důvodem k odmítnutí může být i komplikovanost snubního prstenu. Např. netradiční provedení, kombinace různých barev zlata nebo zasazené kameny (což je v pánských snubních prstenech spíše výjimka). Opět, jednou to ještě opravit jde, podruhé už to může být problém.
To ale neznamená, že se do opravy vašeho snubního prstenu nepustí v jiném zlatnictví.
V naší zlatnické dílně se opravami šperků nezabýváme. Provádíme veškerý servis výhradně našich zlatých šperků a u nich naštěstí prasknutí obroučky prstenu nehrozí. Dokonce na to dáváme doživotní záruku:)
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, lze prosím z bílého zlata udělat zlato žluté? Dekuji za informaci, Pospíšilová
Pěkný den přeji,
co se týká klenotnického zlata, ze kterého zlatníci (výrobci) vyrábějí např. snubní prsteny, jde to např. takto:
bílé zlato se roztaví, odborným procesem se z něj oddělí přídavné kovy, které způsobují jeho bílou barvu a zbylé ryzí zlato se znovu naleguje s jinými přídavnými kovy, které zajistí žlutou barvu. Tento proces ale zlatník zpravidla deleguje na jiné specializované firmy.
Ale protože je váš dotaz zařazen do sekce snubní prsteny, předpokládám, že máte na mysli „přeměnu“ snubního prstenu z bílého zlata na snubní prsten ze zlata žlutého.
To bohužel nejde jinak, než že se udělá snubní prsten nový, ze zlata žlutého.
Váš bílý snubní prsten může posloužit třeba jako materiálová protihodnota a tím předělávku o něco zlevnit.
Záměrně se nezmiňuji o pozlacení snubního prstenu z bílého zlata zlatem žlutým. V tomto případě by se nejednalo o skutečný snubní prsten ze žlutého zlata, ale jen barevně, povrchově upravený. Toto řešení je zejména u snubních prstenů velmi problematické. Proto se u nás ve zlatnické dílně pozlacováním vůbec nezabýváme.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, bude možné zvětšení snubního prstenu o jednu velikost který je vyroben v kombinaci červené a bílé zlato po obvodu s brilianty. Jedná se růžový kroužek uprostřed tenčí kroužek z bílého zlata a s 5 brilianty kolem dokola. Popřípadě kolik taková úprava stojí či by se musel nechat prsten udělat úplně nový. Díky za odpověď
Pěkný den přeji,
podle Vašeho popisu není snubní prsten z naší dílny, takže pouze obecně.
Pokud je snubní prsten skutečně ze dvou barev zlata a po obvodu jsou zasazeny brilianty, je zvětšení snubního prstenu, byť o jednu velikost, velmi obtížné. Navíc je pravděpodobné, že pokud by se do takového zvětšení někdo pustil, výsledný vzhled snubního prstenu by nemusel odpovídat prstenu novému. Jinak řečeno, úprava velikosti by na něm byla znát. Proto by bylo skutečně lepší vyrobit snubní prsten znovu.
U obdobně dvoubarevných snubních prstenů s brilianty, vyrobených v naši zlatnické dílně by přicházelo v úvahu odbroušení vnitřku snubního prstenu. Tím bychom se dostali o cca jednu velikost nahoru. To by bylo možné pouze proto, že naše snubní prsteny jsou relativně masivní.
Většina snubních prstenů se vyrábí sériově a z cenových důvodů se klade důraz, na co možná nejvyšší možnou úsporu zlata. Potom je odbroušení vnitřku snubního prstenu nereálné.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
nechali jsme si vyrobit na zakázku snubní prsteny s unikátní texturou na povrchu, které jsou specifické pro umělkyni, která prsteny vyrobila. Partnerovi byl prsten o jedno číslo menší, chtěli jsme ho tedy nechat zvětšit. Ve zlatnictví nám prsten zvětšili, ale vyleštili povrchovou úpravu, přes naši jasnou specifikaci při zadání zakázky, že musí zůstat nedotčená. Prsten jsme odmítli v takovém stavu převzít. Čeho se lze domáhat v takovém případě? I kdybychom nechali prsten znovu upravit, už nikdy nebude stejný jako předtím a nebude komplementární k druhému prstenu. Prsteny jsou dovezené z Izraele a nelze je nechat znovu upravit stejnou osobou.
Děkuji za Váš názor,
Kristýna
Pěkný den přeji,
naší poradnou se snažíme dělat osvětu zlatnickému řemeslu. Nemáme ambici vyjadřovat se k problémovým událostem, které se přihodí v jiných zlatnictvích / klenotnictvích, nebo dokonce navrhovat jejich řešení.
Váš problém jste pregnantně formulovala a z odborného pohledu zlatníka, k němu nemám nic moc co dodat.
Jestli to správně interpretuji, ve zlatnictví převzali snubní prsten s tím, že po zvětšení bude jeho povrchová úprava totožná, jako před zvětšením.
To nedodrželi a jak se zmiňujete, nemá to žádné řešení. Potom se domnívám, že máte nárok na náhradu škody.
Proto by měl dotaz směřovat spíše k právníkovi, nebo na obchodní inspekci.
Já osobně preferuji alespoň nějakou dohodu, než celou věc vláčet po soudech, ale to je doopravdy všechno, co k tomu mohu říci.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zdali je možné nechat vyrobit snubní prsten ze starého zlatého řetízku po babičce. Řetízek jako takový nosit nechci není to můj šálek kávy avšak mám k němu osobní pouto a tak bych ho ráda využila do snubního prstenu v kombinace třeba s bílým zlatem. Prosím kolik se tak zhruba pohybuje cena za zhotovení takového čistě jednoduchého kombinovaného kroužku? Děkuji
Pěkný den přeji,
odpověď na Váš dotaz si můžete přečíst na naši stránce s často kladenými dotazy:
https://www.vantura.cz/info/zlatnictvi-klenotnictvi-faq
Musím předeslat, že i v tomto případě se zaměřujeme především na snubní prsteny, které prezentujeme na našich stránkách. Pokud byste měla o snubních prstenech svoji představu, bylo by dobré ji více konkretizovat, abychom se mohli přesněji vyjádřit.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobry den,
je prosím mozne doplnit zlaty prsten (snubni zlaty krouzek bez jakehokoli zdobeni) o zirkon ci diamant?Jak dlouho pripadne takova operace trva a jaka je financni narocnost v pripade jednoho diamantu/zirkonu?
Velice Vám dekuji za odpoved,
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jsme prsten neviděli, může být naše odpověď pouze obecná.
Předpokládáme, že máte na mysli zasazení diamantu do plochy prstenu bez jakýchkoliv vyvýšenin. Teoreticky to možné je. Velikost diamantu a tedy i cena, je závislá na síle (tloušťce) obroučky. Každý kámen – zirkon i diamant – má spodní špičku, která většinou není vidět. Tu je nutné zapustit do hmoty snubního prstenu tak, aby nepíchala do prstu. Výška diamantu roste úměrně s jeho průměrem.
Je-li tedy například obroučka snubního prstenu vysoká 1,50 mm bude možné do ní zasadit diamant o maximálním průměru cca 1,80 mm.
Tímto způsobem lze do zlatého kroužku zasadit syntetický zirkon i přírodní diamant, avšak zirkon bychom nedoporučovali.
Snubní prsteny jsou nejnamáhanějším šperkem a to je jeden z důvodu proč do našich snubních prstenů zásadně zasazujeme pouze přírodní diamanty.
Facetky syntetického zirkonu se při každodenním nošení velmi rychle ohladí a tím kámen ztratí třpyt. My tomu říkáme, že „oslepne”. Na rozdíl od pravého diamantu, který bude zářit věčně. Vzhledem k malé velikosti diamantu, který bude možné použít, nemusí být tato úprava příliš nákladná.
My se v naší dílně úpravami a opravami šperků nezabýváme, ale věříme, že někoho šikovného určitě najdete.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
ráda bych vás požádala o názor na informaci zlatníka, že nelze zvětšit o 1 velikost snubní prsten (bez kamenů, jen kombinace bílé/žluté/bílé zlato vedle sebe, kruhy nejsou nijak propletené), jelikož bílé zlato při zvětšování praská. Tím by byl celý prsten zcela zničen. Předem děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
s některými druhy slitin bílého zlata jsou problémy, přesně ty, které váš zlatník popisuje. Předpokládám, že s bílým zlatem od konkrétních výrobců má již praxi, proto bych jeho informaci věřil.
Doporučoval bych, obrátit se přímo na výrobce, nebo prodejce vašich snubních prstenů, ti by měli mít se svým bílým zlatem ve snubních prstenech největší zkušenost.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, mám zlaté snubní prsteny, téměř nenošené – staré již 16 let. Lze tyto prsteny potáhnout bílým zlatem? Nelíbí se mi totiž klasické zlato. Děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
ano možné to je, ale místo bílým zlatem se dnes šperky v praxi „potahují“ rhodiem.
Více v odpovědi na podobný dotaz:
https://www.vantura.cz/info/poradna-zlatnictvi-sperky-klenotnictvi/comment-page-1#comment-5133
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, manželovi se podařilo hodit snubní prsten do kamen, kde byl v žáru (dřevo) celou noc. Sice vydržel, ale je úplně černý, lze ho prosím vyčistit? Dekuji
No vida co se všechno se snubním prstenem může stát:).
Jestli snubní prsten vydržel, vyčistit by jít měl. Z mého pohledu nemá význam tady dávat nějaké babské rady, které budou v konečném důsledku kontraproduktivní.
Doporučil bych, obrátit se na renomované zlatnictví a svěřit obnovení povrchu snubního prstenu odborníkům.
V té souvislosti by možná stálo za úvahu zmenšení velikosti prstenu, jestli správně předpokládám, že prsten z prstu sklouzl.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
Jdu si pro radu, nechala jsem si udělat snubní prsteny z bílého zlata a dámský má i 3 diamanty. Nejenže mi po měsíci můj prsten doslova zežloutl, ale nemáme na prstýnkach punc. Svůj jsem šla reklamovat, tak mi bylo řečeno,že nejspíš došla jakási složka v tom ,, výluhu“ tak mi ho znovu do čehosi ponořili a už nejdou pořádně vidět ty diamanty. Na otázka zní, mám nárok nějak tyhle věci řešit?
Děkuji
Pěkný den přeji,
– rozhodně máte nárok na snubní prsteny s platným puncem. Nápravu požadujte po prodejci / výrobci, rád prsteny opuncuje. Podrobnosti se dozvíte v našem článku o puncech, nejen na snubních prstenech. Odkaz na článek – Jak vypadá punc zlata
– ztráta „viditelnosti“ diamantů je také řešitelná, prodejce na ni upozorněte. Můžete argumentovat rozdílem, v porovnání vašeho snubního prstenu a snubních prstenů, kterými se prodejce prezentuje.
– změna barvy prstenů z bílého zlata je častý jev. Udělám si tady reklamu prohlášením, že prsteny z naší dílny nikdy barvu nezmění. Je to dáno technologií výroby. Více se dozvíte z článku našeho blogu a diskuze pod ním. Barvy zlata a problémy s bílým zlatem
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
pokud budete tak hodní, rád bych s Vámi zkonzultoval následující.
Nechal jsem na zakázku vyrobit snubní prsteny z červeného zlata 14 karátů bez kamenů a bez zdobení. Zlatník ale na spoj použil žluté zlato, takže je spoj viditelný a argumentuje tím, že se na spoj používá vždy žluté zlato.
– Je to pravda? Prstýnky z červeného zlata nejde vyrobit tak, aby to byl prostý kroužek bez viditelného spoje?
– Pokud to tak není, kolik orientačně by stálo spoj „opravit“, aby naprosto nebyl vidět?
Dále nám tam vyryl své logo, ačkoli jsme si výslovně přáli bez rytin.
– Je možné rytinu odstranit, aniž by to zanechalo stopy?
Děkuji a přeji pěkný den
Pěkný den přeji,
na letování spojů zlatých prstenů se používají tzv. pájky. Ty mají nižší bod tání, než slitina zlata, ze které je vyroben samotný zlatý prsten. Při zahřátí na požadovanou teplotu se pájka začne tavit dříve, než zlatá obroučka prstenu a díky tomu se prsten spojí.
Z výše uvedeného vyplývá, že zlatá pájka musí mít trochu jiné vlastnosti, než samotný zlatý prsten a to se projevuje mimo jiné i v barvě.
Je pravda že pájka z červeného zlata je okrajovou záležitostí. U nás v dílně ji používáme, ale přesto je spoj při podrobném zkoumání patrný. Samozřejmě jako u všeho, záleží na kvalitě provedení.
Pro zajímavost – nejméně je spoj znát u žlutého zlata, o něco zřetelnější je u zlata bílého, v červeném se projevuje podle našich zkušeností nejvíce.
Aby nebyl spoj z červeného zlata vůbec vidět, musela by se použít jiná technologie než klasická ruční výroba. Konkrétně odlévání, nebo strojová výroba z polotovaru trubek.
Oprava by pravděpodobně spočívala v opětovném proříznutí spoje a následném „lepším” sletování snubních prstenů.
Předpokládám, že logem nemyslíte puncy, dva by na prstenu měly být. Případné vyryté logo by se muselo z vnitřku prstenu odbrousit a následně prsten znovu přeleštit.
Proveditelnost a předpokládaný výsledek obou oprav vám může říci zlatník po té, co si prsteny prohlédne. My se opravami šperků nezabýváme, takže přesnější informace o cenách vám řeknou ve zlatnictví, které opravy provádějí.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Po opravě ve zlatnictví mi snubní prsten ze žlutého zlata se zbarvil do hnědočervené barvy uvnitř prstenu,tak vás prosím o dotaz čím je to způsobeno . Děkuji předem
Pěkný den přeji,
myslím (takto na dálku:)), že by se mohlo jednat o běžnou oxidaci žlutého zlata.
Podle mě jsou dvě možnosti:
1. Prsten před opravou zoxidovaný byl a protože se věnovala po opravě péče pouze povrchu prstenu, tak vnitřek prstenu více „vynikne“.
2. Snubní prsten vlivem opravy zoxidoval (což je běžná záležitost) a následně mu byla věnována jen povrchová péče a na vnitřek prstenu se „zapomnělo“.
Rozhodně se dá tento problém řešit, takže když to proberete se svým výrobcem/prodejcem, určitě dospějete ke zdárnému konci.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
dobry den rada bych se zeptala jestli je mozne pozlatit snubni stribrny prsten na cervene zlato nebo dvojkombinaci se zlutym zlatem.dekuji
Dobrý den,
teoreticky to možné je. V praxi ale většina firem při pozlacování používá pouze žluté zlato. Může se tedy stát, že bude obtížné sehnat firmu, která bude moci pozlatit prsten oběma barvami.
Nenapadá nás, na koho byste se mohla obrátit. Snad byste mohla zkusit družstvo Granát v Turnově.
Otázkou ovšem je, zda má smysl věnovat kombinovanému typu pozlacení tolik úsilí. Snubní prsten je nejnamáhavějším šperkem, je téměř neustále v kontaktu s ostatními předměty, a jeho povrch se opotřebovává nošením. Pozlacení, při takové zátěži, postupně slábne, až na prstenu začne prosvítat původní stříbro. Podle toho, jak budete s prstenem zacházet, může toto pozlacení vydržet na prstenu dva roky nebo také pouze tři měsíce.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, rád bych se zeptal na možnost srovnání snubního prstenu do původního kruhu. Nějakým záhadným způsobem se mi ho podařilo jemně ohnout do oválu. Děkuji za odpověď, případně i informací o časové náročnosti a ceně. Děkuji Petr
Pěkný den přeji,
eventuálně mě opravte, ale protože prsteny vyrábíme natolik masivní, aby u nich při běžném nošení k deformaci nedocházelo, předpokládám, že Váš snubní prsten není z naší dílny.
Ale samozřejmě by prsten měl jít vyrovnat do kulata. Náročnost této opravy je odvislá od designu prstenu. Konkrétně – více barev zlata, rhodiování, povrchová rytina, popřípadě zasazené kameny mohou vyrovnání prstenu komplikovat – prodražovat. Cenu vzhledem k výše uvedenému odhaduji řádově na stokoruny.
Pokud je obroučka prstenu příliš subtilní (nízká), je dobré uvážit, jestli tuto opravu vůbec zadávat. Může se totiž stát, že se vám prsten zdeformuje znovu. Zejména když uvádíte, že si nejste vědom jakým způsobem k deformaci prstenu došlo.
My se z kapacitních důvodů opravami nezabýváme. Provádíme pouze servis námi vyrobených šperků. Ale vyrovnání prstenu by Vám měli bez problémů udělat v každém zlatnictví, kde přijímají šperky do oprav.
Jestli je prsten z naší dílny, jsme k dispozici.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
zajímalo by mne, zda je v dnešní době technicky proveditelné, aby matný vzhled na prstenu byl nepoškoditelný – neodřel se. Velice se nám líbí Vaše snubní prsteny se safíry a s diamanty – model č. 3070, ale obávám se, že při běžném nošení dojde brzy k poškrábání matu.
Děkuji.
Hezký den
Lenka Pustějovská
Pěkný den přeji,
přímá a stručná odpověď na Váš dotaz zní:
Není technicky možné provést matnou povrchovou úpravu na jakémkoliv zlatém šperku (obzvlášť na snubních prstenech) tak, aby byla nepoškoditelná – neodřela se.
Hodně záleží na způsobu zacházení se snubními prsteny.
Povrchu snubních prstenů škodí pokud se nosí při sportu, hrubých pracích a pod. Přesto se drobným škrábancům na povrchu snubních prstenů zcela zabránit nedá.
Pro úplnost. Na škrábance na snubních prstenech nemá ani vliv, jestli jsou lesklé nebo matné. Obě varianty jsou náchylné stejně.
Z mého pohledu je důležitý servis. Jednou za čas (cca 2 roky) můžeme snubní prsteny zrenovovat. Tato služba je sice placená, ale jsme schopni dát povrch snubních prstenů téměř do původního stavu.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
je možné upravit snubní prsten ze žlutého zlata tak, aby vypadal, že je stříbrný.
Pokud ano, provádíte tyto služby?
Děkuji za odpověď
Jana Zelingerová
Pěkný den přeji,
pokud bych měl odpovědět na Váš dotaz přesně, tak ano, prsten ze žlutého zlata je možné postříbřit. Prakticky se to ale nedělá, protože tím by se vlastně vizuálně devalvovalo zlato na podobu stříbra.
Troufnu si ale odhadnout, že jste měla na mysli úpravu povrchu prstenu ze žlutého zlata tak, aby vypadal jako z bílého zlata.
Tato úprava je také možná a v praxi se provádí tzv. rhodiováním.
Když budu ale zase přehnaně přesný:), tak ve skutečnosti prsten nebude vypadat jako z bílého zlata, ale bude mít barvu rhodia. Rhodium je totiž nepatrně bělejší než bílé zlato, ale iluze bílého kovu tím bude naplněna.
U porhodiovaných prstenů je nutné počítat s rizikem, že se po čase vrstva rhodia ošoupe a na prstenu se začnou objevovat fleky, které budou mít barvu podkladu, tedy ve Vašem případě barvu žlutého zlata.
V naší dílně rhodiujeme pouze šperky, které sami vyrobíme. Ale tato služba je ve zlatnictvích, které přijímají šperky do opravy poměrně běžně nabízena, nebude tedy problém si vybrat.
Další věci, které by se Vám možná mohly hodit se dozvíte v článku a diskusi pod ním, na našem webu:
https://www.vantura.cz/ryzost-zlata-zlute-cervene-bile-zlato
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý večer,
v roce 2003 jsme si ve Vaši dílně nechávali vyrobit snubní prsteny z bílého zlata (dámský s kamenem).
Prsten nosím stále,chci se zeptat,zda je u vás možné přelesteni nebo jak to nazvat, obnovu prstýnku a jaká je zhruba cena.
Dekuji za odpověď
Monika
Dobrý den,
obnovu povrchové úpravy, u šperků z naší kolekce Vám rádi uděláme.
U snubních prstenů vyrovnáme hrany, zahladíme „mělčí šrámy“, celé je vyleštíme a provedeme původní povrchovou úpravu (mat/hedvábný mat).
Podle našich zkušeností je po renovaci nutno počítat s nepatrným úbytkem váhy prstenů (přibližně 0,1 – 0,2 gramu na jeden prsten.
Cena je 400,- Kč za jeden prsten + 100,-Kč poštovné.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
zajímá mě, jestli je běžné, že snubni prsten z bílého zlata, který byl při koupi složený z lesklých a matných prvků, po roce nošení úplně ztratil mat a je celý už jen lesklý.
Děkuji předem za odpověď.
Pěkný den přeji,
ano skutečně to běžné je.
Prsten a je jedno jestli snubní nebo jiný, je na rozdíl od jiného druhu šperku (náušnice, přívěšek), nejvíce namáhaným šperkem.
Zlato i s jeho slitinami, jsou dosti měkké kovy a jakmile se rukou, na které je prsten, dotknete například kliky, nebo jenom přejedete o desku stolu, může to na povrchové úpravě prstenu zanechat stopu.
Tyto stopy se časem nasčítají a vznikne dojem, že je matná část prstenu lesklá. Ono je tomu mnohdy i naopak – časem lesklá část zmatní.
Tento proces se dá zpomalit tím, že prsten nebudete nosit např. při úklidu, nebo sportovních aktivitách.
U prstenů, které vyrobíme v naší dílně jsme schopni povrchovou úpravu obnovit. Zkuste o obnovu požádat svého výrobce/prodejce.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
nechali jsme si vyrobit snubní prstýnky za opravdu symbolickou cenu (1200 Kč). Jsou ze stříbra (punc 925) a měly by být pokryty rhodiováním. Nepředpokládali jsme jejich časté nošení, proto jsme do nich neinvestovali více než bylo nutné. Má otázka směřuje k mechanickému poškození prstenu. Manžel v mezidobí od navléknutí prstenu, focení (žádné divočiny, pouze držel v ruce skleničku) a 3 hodinové jízdy autem, kdy řídil, si stihl prstýnek velmi zřetelně poškrábat a navíc jeho prsten není zdaleka tak lesklý jako ten můj, i když jsem jej přeleštila přípravkem na stříbrné šperky. Je stále matný. Navíc drobných škrábanců přibývá a u mého prstenu se nic takového neobjevuje. Manžel zachází s prstenem úplně stejně jako já a nepoužíval žádné chemické ani jiné přípravky, neprováděl žádnou těžkou práci, nemyl nádobí apod.
Může se jednat o běžné opotřebení, což mi osobně nepřijde, nebo o špatně zhotovený šperk (případně špatně provedené rhodiování)?
Předem moc děkuji za odpověď
Tereza Madarová
Pěkný den přeji,
popis problému je více než podrobný. Přesto je těžké se k tomu vyjádřit, pokud prsteny nemám před sebou. Mám ale obavu, že by to bylo stejně složité, kdyby tomu tak bylo.
Složitost odpovědi spočívá v tom, že je více druhů technologií výroby snubních prstenů a u každé z nich záleží na kvalitě provedení jednotlivých kroků výroby.
Ale obecně vzato:
Takže vidíte, samé obecné úvahy. Z mého pohledu by bylo asi nejlepší si o těchto problémech v klidu promluvit s výrobcem snubních prstenů a určitě společně najdete nějaké uspokojivé řešení.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
PS omluva za časovou prodlevu, nebylo v našich silách reagovat pružněji:)
Dobrý den,
chtěla bych vám poděkovat za odpověď. Je mi jasné, že zhodnotit náš problém není jednoduché a obzvlášť na dálku.
Chtěla bych svůj dotaz uzavřít tím, jak vše dopadlo. Po necelých 48 hodinách od obřadu jsem nesla manželův prsten do jiného zlatnictví, kde si všechny zde pracující dámy myslely, že muž nosí prsten minimálně nekolik měsíců a moudré z toho také nebyly. Je s podivem, že prsten nevydržel ani 2 dny bez ošoupání a značného opotřebení. Ty dva dny opotřebení zahrnují obřad a kulturní výlety po městě (žádné manuální práce, mytí nádobí, máchání se v chemických prostředcích apod., i když jsem zjistila, že i obyčejné mýdlo dokáže být velmi agresivní).
Prsten nám v našem původním zlatnictví znovu pokovili a světe div se, po 14 dnech neustálého nošení (nyní již klasika – cesta MHD, práce v kanceláři i mimo atd.) je stále lesklý a pěkný. Obrázek ať si udělá každý sám, sama nevím, co si myslet.
Ještě jednou děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů.
Pěkný den,
děkujeme za dovětek, je to zajímavé. Možná to doopravdy vypadá na nějakou chybku v prvním rhodiování pánského snubního prstenu. Opět, těžko takto soudit. Ale z mého pohledu je důležité, že měli ve zlatnictví snahu tuto záležitost řešit a že nakonec vše dopadlo podle Vašeho očekávání. Někdy to tak jednoduše neprobíhá. Možná budou tyto řádky pro někoho inspirativní.
Přátelsky zdraví Petr Vantura