Zlaté slitiny – obecně laicky řečeno čtrnácti a osmnácti karátové zlato – mají širokou paletu barevných odstínů. Při výrobě šperků mnohé z nich, často a rádi, využíváme. I vy můžete do barevné podoby svého budoucího šperku kreativně zasáhnout.

Ryzost zlata a barvu zlata můžete u našich šperků ovlivnit

Když se řekne magické slovo „zlato“, většina si představí 14 karátové žluté zlato a nebo dnes oblíbené, ale poněkud problematické bílé zlato.
Zlaté slitiny ale nabízejí širší paletu barev, kterou hojně využíváme při navrhování našich šperků. Kombinujeme stříbro, bílé zlato, žluté zlato, červené zlato a platinu tak, abychom dosáhli kýženého barevného efektu. I vy si můžete pohrát s barvami podle svých představ.  Zvolte si ryzost, nebo barvu zlata, která se vám líbí.

Barvy a ryzosti zlata, které máme pro výrobu našich šperků k dispozici

Přehled ryzostí a barev zlatých slitin

1      stříbro – Ag 925
2      platina – Pt 950
3      bílé zlato 14 karátů – Au 585 i 18 karátů – Au 750 (obě ryzosti mají stejnou barvu)
4      bílé zlato 14 karátů – Au 585 s modrošedým nádechem (modrošedé zlato)
5      žluté zlato 14 karátů – Au 585
6      žluté zlato 18 karátů – Au 750
7      červené zlato 14 karátů – Au 585

Bílé zlato a rhodium

Při pozorném pohledu na náš přehled ryzostí a barev zlata si možná všimnete, že bílé zlato, které v naší zlatnické dílně používáme, nemá až tak zářivě bílou barvu, na kterou jste zvyklí z běžných zlatnictví nebo šperků, které nosí Vaši známí.

Na rozdíl od našich šperků se dnes drtivá většina šperků z bílého zlata následně pokovuje rhodiem. Jestli jste už pojem rhodiované šperky nebo rhodiované prsteny zaslechli, mohli jste také slyšet o problémech, které ve spojitosti s rhodiováním šperků vznikají.

Jde o to, že atraktivní bílá barva rhodia je na šperk nanesena v tenké vrstvě a zvláště u rhodiovaných prstenů velmi často dochází už po několika měsících k onošení (ošoupání) této vrstvy. Potom se začne pod odřenou vrstvou rhodia objevovat bílé zlato (v lepším případě) ve své přirozené, lehce našedlé barvě. Často se pak setkáváme s dotazy na téma černání bílého zlata, či jak je možné že bílé zlato zežloutlo.

Naproti tomu obě slitiny bílého zlata, se kterými pracujeme, nikdy barvu nezmění. Složení slitiny bílého zlata s modrošedým nádechem se v lesklé úpravě barvou rhodiovaným šperkům dosti podobá. V našem přehledu je pod číslem 4. Tato slitina bílého zlata se u výrobců moc nepoužívá, protože je velmi tvrdá a náročná na zpracování. Ale v naší dílně ji dokážeme zkrotit, je naší oblíbenou a proto ji můžeme bez obav doporučit.