Zlaté slitiny – obecně laicky řečeno čtrnácti a osmnácti karátové zlato – mají širokou paletu barevných odstínů. Při výrobě šperků mnohé z nich, často a rádi, využíváme. I vy můžete do barevné podoby svého budoucího šperku kreativně zasáhnout.
Ryzost zlata a barvu zlata můžete u našich šperků ovlivnit
Když se řekne magické slovo „zlato“, většina si představí 14 karátové žluté zlato a nebo dnes oblíbené, ale poněkud problematické bílé zlato.
Zlaté slitiny ale nabízejí širší paletu barev, kterou hojně využíváme při navrhování našich šperků. Kombinujeme stříbro, bílé zlato, žluté zlato, červené zlato a platinu tak, abychom dosáhli kýženého barevného efektu. I vy si můžete pohrát s barvami podle svých představ. Zvolte si ryzost, nebo barvu zlata, která se vám líbí.
Barvy a ryzosti zlata, které máme pro výrobu našich šperků k dispozici
1 stříbro – Ag 925
2 platina – Pt 950
3 bílé zlato 14 karátů – Au 585 i 18 karátů – Au 750 (obě ryzosti mají stejnou barvu)
4 bílé zlato 14 karátů – Au 585 s modrošedým nádechem (modrošedé zlato)
5 žluté zlato 14 karátů – Au 585
6 žluté zlato 18 karátů – Au 750
7 červené zlato 14 karátů – Au 585
Bílé zlato a rhodium
Při pozorném pohledu na náš přehled ryzostí a barev zlata si možná všimnete, že bílé zlato, které v naší zlatnické dílně používáme, nemá až tak zářivě bílou barvu, na kterou jste zvyklí z běžných zlatnictví nebo šperků, které nosí Vaši známí.
Na rozdíl od našich šperků se dnes drtivá většina šperků z bílého zlata následně pokovuje rhodiem. Jestli jste už pojem rhodiované šperky nebo rhodiované prsteny zaslechli, mohli jste také slyšet o problémech, které ve spojitosti s rhodiováním šperků vznikají.
Jde o to, že atraktivní bílá barva rhodia je na šperk nanesena v tenké vrstvě a zvláště u rhodiovaných prstenů velmi často dochází už po několika měsících k onošení (ošoupání) této vrstvy. Potom se začne pod odřenou vrstvou rhodia objevovat bílé zlato (v lepším případě) ve své přirozené, lehce našedlé barvě. Často se pak setkáváme s dotazy na téma černání bílého zlata, či jak je možné že bílé zlato zežloutlo.
Naproti tomu obě slitiny bílého zlata, se kterými pracujeme, nikdy barvu nezmění. Složení slitiny bílého zlata s modrošedým nádechem se v lesklé úpravě barvou rhodiovaným šperkům dosti podobá. V našem přehledu je pod číslem 4. Tato slitina bílého zlata se u výrobců moc nepoužívá, protože je velmi tvrdá a náročná na zpracování. Ale v naší dílně ji dokážeme zkrotit, je naší oblíbenou a proto ji můžeme bez obav doporučit.
Dobrý den , měl bych dotaz a to následující – koupil jsem si dva zlaté 14karátové řetízky , jeden je typu pancer a druhý je typu valis , jde o to že mají celkem značně rozdílnou barvu , oba jsou poměrně lesklé , ale pancer je takový tmavší , zatmímco valis je dost do žluta , mám trošku strach jelikož nebyly nejlevnější , a kupoval jsem je z internetového obchodu , který jsem si ale nejdříve ověřil. Oba šperky mají státní punc a e-shop je zapsán u puncovního úřadu , myslíte si tedy že rozdílná barva je třeba jiným typem zpracování a tvaru ? Děkuji moc za odpověď.
Pěkný den přeji,
každý výrobce používá takové slitiny zlata, které mu pro daný typ zlatého šperku (tedy i řetízku) vyhovují.
Různé složení slitin zlata se projevuje, jak správně předjímáte, v barvě i v užitných vlastnostech zlata.
Pokud jsou oba řetízky puncované, nemusíte o deklarované ryzosti pochybovat.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, od přítele jsem dostala zasnubni prstynek s bílého zlata, mám k němu i certifikát. Prstýnek nemám ještě ani měsíc a ze spodní strany (u dlaně) mi začal prstýnek černat. Chtěla jsem se zeptat jak je to možné, nikdy jsem takové problémy se stříbrnými šperky neměla.
Děkuji za odpověď
Pěkný den přeji,
přečtěte si prosím pozorně odstavec „Bílé zlato a rhodium“ v našem článku nahoře a následně diskuzi pod článkem.
Pokud by Vám potom ještě nebylo cokoliv o bílém zlatě a rhodiování jasné, rád upřesním.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, jaké kovy jsou prosím obsaženy ve slitině bílého zlata s modrošedým nádechem? Jaká je tvrdost této slitiny? Děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
doplňkovými kovy ke zlatu jsou nikl, zinek a měď.
Z naší praxe se jedná o nejtvrdší slitinu zlata, se kterou jsme kdy pracovali.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o 4 měsíce starý prsten z bílého zlata 585. Snoubence spadl asi z 20 cm na kachličky a kousek zlata se odlomil. Je zlato takto náchylné nebo by se to nemělo stávat? Děkuji za odpovéď.
Pěkný den,
obecná odpověď na dotaz – ano zlato náchylné je.
Vzpomeňme na historické filmy, kdy se např. hospodský kousnutím do zlaté mince přesvědčuje, zdali je mince pravá. Zkouší právě měkkost, v tomto případě ryzího zlata od napodobenin, které jsou tvrdší.
14. karátové zlato není sice tak měkké jako ryzí, ale náchylné na oděrky přeci jenom je.
Váš případ okomentovat nemohu, když nemám zlatý prsten před sebou, ale například se mohlo stát že:
– po pádu na kachličky se na prstenu udělal otlaček, který vypadá jako odlomené zlato
– skutečně se mohl odlomit nějaký tenký zdobný zlatý prvek prstenu
– mohlo dojít k narušení struktury zlata kvůli např. nekvalitnímu odlitku.
Jediná rada, obrátit se na Vašeho prodejce / výrobce a najít uspokojivé řešení. Nebo se obrátit na zlatníka, který se zabývá opravami šperků. Většina zlatých šperků opravitelná je, ale mnohdy záleží na tom, jestli se to vůbec vyplatí.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobry den! Mam náušnice z bílého zlata s diamanty s certifikátem. A po asi tydnu nošení se mi začaly špinit usi od nausnic. Jak je to mozne?
Dobrý den,
černání náušnic je běžným jevem. Jde o reakci některých složek bílozlaté slitiny – nejčastěji stříbra – na kyselejší prostředí pokožky ucha. K této oxidaci může dojít skutečně téměř okamžitě.
Pokud ovšem na náušnici nejsou vidět známky oxidace – tedy povrch náušnice je stejně bílý jako byl při nákupu – a černají pouze lalůčky, pak může jít o alergickou reakci. Nejznámější alergie spojená s bílým zlatem je alergie na nikl, který je v některých slitinách obsažen, ale může jít i o alergii na kterýkoliv jiný kov.
Slitiny bílého zlata obsahují kromě ryzího zlata také ryzí stříbro, ryzí měď a zinek nebo nikl či palladium. Šperky z bílého zlata se navíc běžně pokovují rhodiem.
Každý výrobce používá zlaté slitiny s jiným složením přídavných kovů a proto se může stát, že jedny náušnice z bílého zlata jsou bez problému a jiné mohou vyvolat nežádoucí reakce.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, prosím poraďte jak postupovat v případě reklamace, když mi prstýnek ze žlutého zlata (585) po šesti týdnech nošení (pracuji v kanceláři a doma ho sundávám) začal černit prst a to dost. Přibližně stejnou dobu nosím snubní prstýnek ze stejného materiálu a ten to nedělá. Můžu toto nějak reklamovat? Při podrobnějším zkoumání jsme si všimli, že miska pro kamínek není žlutá, ale nějak bílá. Při koupi jsme nebyli upozorněni, že by byl prstýnek vyroben kombinací více materiálu. Chtěli jsme “ žluté zlato“. Děkuji za odpověď,Věra.
Pěkný den přeji,
těžko radit, my jsme se s touto problematikou u námi vyráběných šperků nesetkali. V tomto případě tedy nemáme zkušenost.
Proto jenom odhadem: nemusí být pravda, že oba prstýnky jsou ze stejného materiálu. Každý z výrobců používá jinou slitinu zlata. I jeden výrobce může používat při výrobě více druhů slitin zlata, buď pro jednotlivé modely, nebo i v jednom modelu prstenu. Je možné, že vám zrovna některá ze slitin působí alergickou reakci na prstu, která se projevuje černáním. Také je možné, že alergickou reakci, nebo černění prstu, může způsobovat ona miska pod kamínkem, pokud přichází do styku s prstem. Že je miska pod kamínkem z bílého zlata, může být výrobcův záměr a běžně se to tak dělá.
Osobně si nemyslím, že zrovna Váš problém je přímo důvod k reklamaci. Ale pokud je prodejce solidní, určitě pro Vás najde nějaké uspokojivé řešení tak, abyste měla důvod se k němu vracet.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý deň
V zlatníctve som si kúpila zlatý medajlónik zo 14 kt zlata. Všimla som si však, že pri zlatom prsteni a prívesku ktoré sú taktiež z 14kt zlata má medajlonik rozdielnu farbu. Jeho farba je bledšia a viac do ružova aj keď ide o žlté zlato. Je možné že rovnako opuncované zlato môže mať okom viditeľnú rôznu odtieňovú farebnosť?
S pozdravom Audrey
Dobrý den,
slitin žlutého 14-ti karátového zlata existuje mnoho variant podle potřeb výrobce. Každá má trochu jiné mechanické vlastnosti a každá také malinko jiný barvený odstín. Všechny jsou ale schválené Puncovním úřadem.
Základem každé čtrnáctikarátové zlaté slitiny je vždy 58,5 % ryzího zlata. To je doplněno 41,5 % jiných kovů v různých kombinacích, které ovlivňují vlastnosti výsledné slitiny a také její barevný odstín.
Například žluté zlato určené pro ruční zpracování obsahuje ryzí měď a ryzí stříbro, propůjčující zlaté slitině pevnost a dobrou kujnost. Tato slitina má typickou světle žlutou barvu.
Slitiny určené pro výrobní technologii lisování či odlévaní, mají jiný poměr mědi a stříbra a navíc obsahují ještě ryzí zinek. Tyto slitiny mají velmi nízký bod tání, a jejich barva je skutečně poněkud „bledší“ či narůžovělá.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den.Koupila jsem nausnice z bílého zlata na sroubek.Jestli je zlato rhodiovane,nevim,nikde to nebylo napsano.Zavit u nausnic je hodne tmavy,nevypada to hezky.Jsou uplne nove,jeste nenosene.Mam to jako darek a jsem z toho dost zklamana.Je to normalni a nebo to mam reklamovat?Dekuji za odpověď….Pavla
Dobrý den, paní Zemanová,
závit na náušnici vždy vypadá poněkud tmavší. Je to dáno tím, že hluboké zářezy závitu vytvářejí tmavý stín, který není ničím vyvážený, a také tím, že stěny závitu nemohou být tak zrcadlově lesklé jako je jinak celý povrch náušnice.
U náušnic z bílého zlata může tento kontrast ještě vyniknout, pokud se náušnice ponoří do rhodiovací lázně i s našroubovaným balónkem. Pak se rhodiem potáhne celý volný povrch náušnice, kromě závitu, který je zakrytý šroubkem. Je-li to případ vašich náušnic nemůžeme takhle na dálku posoudit.
Zda je to důvod k reklamaci, bohužel nevíme. V naší dílně pracujeme s bílým zlatem, jehož odstín je natolik atraktivní, že se obejde bez rhodiování. Tato barva zůstává stále stejná a časem se nijak nemění.
Naše šperky z bílého zlata rhodiujeme jen na přání zákazníka a po té, co vysvětlíme všechny klady i zápory tohoto úkonu.
Jedinou možností, jak „tmavé závity“ vyřešit alespoň dočasně, je nechat náušnice opětovně porhodiovat bez šroubků.
Myslíme si, že byste měla nejprve problém řešit v prodejně, kde jste náušnice koupila, jistě společně najdete nějaké vyhovující řešení.
Pro představu přikládáme fotku perlových náušnic. Vlevo – náušnice s dříkem se závitem na šroubek, vpravo – náušnice s dříkem s pojistnými zarážkami na puzetu.
I na této fotce vypadá závit tmavší.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den koupila jsem si naramek z bileho zlata a krouzky kterymi je ukonceny k zapinani se odrely a je v mistech odreni bronzova barva. Mam podezreni, ze nejsou zlate. Dekuji za odpoved.
Pěkný den přeji,
spolehlivě se dá podezření potvrdit nebo vyvrátit pouze tehdy, když bude mít odborník náramek z bílého zlata před sebou. Takto na dálku to není možné.
Předně, pokud má zlatý šperk platnou puncovní značku (punc), s nejvyšší pravděpodobností zlatý bude.
Osobně doporučuji, při jakýchkoli nejasnostech okolo zlatých šperků, obrátit se přímo na prodejce (zlatnictví) a požádat o vysvětlení. Na základě jeho vysvětlení si uděláte obrázek minimálně o tom, jestli u něho příště budete zlaté šperky nakupovat. Když nedostanete uspokojivou odpověď, nezbývá, než se obrátit na někoho pro Vás důvěryhodného, nebo na Puncovní úřad, kde Vám dají jasnou odpověď na otázku jestli je šperk zlatý nebo není.
Můj odhad Vašeho problému:
Na nejnamáhanější části náramku – spojovacích kroužcích, které jsou neustále v pohybu – se mohla odřít mikroskopická povrchová vrstva rhodia. V kontrastu s jasně bílými rhodiovanými částmi náramku pak tyto kroužky vypadají nahnědlé, nebo jak píšete „bronzové“.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
dobrý den
v sobotu jsme meli svatbu a my si koupili ve zlatnictví prstýnky z bílého zlata.. včera jsem šla do práce a párkrát umyla skleničky a během dne jsem si všimla že je poškrábaný… je to tedy vůbec bílé zlato? dekuji za radu a odpoved
Pěkný den,
myslím si, že to bílé zlato určitě bude. Přestože je zlato kov, je poměrně měkké. To se týká i zlata bílého.
Snubní prsteny jsou už kvůli jejich šířce a častému kontaktu s jinými předměty při běžné činnosti, nejvíce namáhaným šperkem. Rozhodně více než např. náušnice nebo přívěsky.
Podle mého názoru, drobným oděrům nebo škrábancům zcela zabránit nelze.
U snubních prstenů, které pocházejí z naší dílny, nabízíme zákazníkům jednou za čas jejich renovaci. Je to služba placená, ale jsme schopni přiblížit snubní prsteny jejich původní podobě.
Zkuste o tuto službu požádat svého prodejce/výrobce snubních prstenů.
To je jediné (mimo toho abyste byla na snubní prsteny opatrná), co Vám mohu takto na dálku doporučit.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den. Škrábance se udělali po návštěvě bazénu, kde manžel zavadil prstýnkem o okraje bazénu … je možné, že to bylo z kamene ale jistí si nejsme a hned to bylo černé. Je to opravdu černé, není to jen tmavší, to poznáme. Je tedy možné, že chemie v bazénu toto způsobila? Vrypy jsou tři a jsou dost hluboké. Jak to můžeme dát do původního stavu?
Děkuji za rady
Dobrý den,
skutečně to možné je. Chlór v bazénu způsobuje rychlou oxidaci povrchu zlatého šperku až do černa.
Zčernaly jen hluboké rýhy, protože zbytek povrchu šperku pravděpodobně chrání mikroskopická vrstva rhodia.
Obáváme se, že do původního stavu prsten už dát nepůjde. Každý zásah na něm totiž bude tak či onak vidět.
Jsou-li vrypy mělké, šlo by je možná vyhladit. To ovšem závisí na celkovém tvaru prstenu. Při tom by ale došlo k snížení nebo zúžení prstenu a zároveň i k určitému váhovému úbytku.
Jsou-li vrypy opravdu hluboké, pak by je snad bylo možné „zalít“ zlatou pájkou. Ta má ale viditelně jiný odstín, než bílé zlato a na povrchu prstenu by byl vidět jinak barevný nepravidelný flek. To by ovšem šlo dočasně vyřešit opětovným porhodiováním prstenu.
Nejlepší by bylo, obrátit se na zlatnickou dílnu, kde provádějí opravy prstenů.
My se opravami šperků nezabýváme. Výjimku děláme jen u šperků z naší dílny.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobry den. Mame na prstynku z bileho zlata tri cerne hluboke vrypy. Je to vubec bile zlato?
Dekuji za odpoved.
Pěkný den přeji,
doopravdy to nemohu takto na dálku posoudit:).
Odhaduji, že jste mohla nevědomky prstýnkem o něco zavadit. Tím se pravděpodobně mohla poškodit vrstva rhodia na povrchu prstenu a pod touto vrstvou se objevila přirozená barva bílého zlata, která může být ve Vašem případě našedlá.
Proto mohou vrypy vizuálně působit oproti povrchové vrstvě rhodia tmavě.
Je také možné, že Vám mohlo bílé zlato v místě vrypů zoxidovat. Tento jev také způsobuje změnu barvy zlata do tmava.
Podle výše uvedeného tedy předpokládám, že se o bílé zlato jedná.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
dostala jsem od přítele prstýnek z bílé zlata. Po 10 dnech nošení(pouze do práce, pracuji na PC) mi zežloutnul. Příjde mi to jako hodně krátká doba, všude se mluví o min. půl roku. Přítel kupoval bílé zlato poprvé a já se s tím taky nesetkala. Čekal, že když řekne prodavačce, že chce bílé zlato nebudou s tím žádné problémy(jako s klasickým zlatem). Prstýnek jsem hned ten den co mi ho dal šla zmenšit a trvalo to měsíc. Takže už je koupený téměř měsíc a půl, ale nosím ho teprve 10 dní, takže na vrácení zboží nemůžu ani pomyslet. Připadám si oklamaná, protože jsme požadovali bílé zlato, ne obarvené zlato rhodiem. Můžu se nějak bránit? Nebo se mám smířit s tím, že budu každou chvilku platit za obarvení rhodiem?!:(Děkuji.
Pěkný den,
chápu Vaše rozčarování vyplývající z problému, které máte s bílým zlatem.
To že se vrstva rhodia na prstýnku za 14 dní ošoupala při běžném nošení, mi také nepřijde normální.
Je smutnou pravdou, že se ve zlatnictvích neupozorňuje na skutečnost, že rhodiovaní na bílém zlatě není věčné. Na druhou stranu máme zkušenost, že když se prstýnek porhodiuje kvalitně, vydrží na něm rhodium mnohem déle než půl roku.
Jak už jsme zdůraznili v jiných odpovědích, na tuto skutečnost naše zákazníky upozorňujeme a pokud ji zatím máme, využíváme kvalitní bílou slitinu zlata, která se svojí barvou rhodiu blíží. Proto nemusíme naše prsteny rhodiovat. Problém je v tom, že tato slitina bílého zlata je poměrně těžko zpracovatelná a není vhodná pro průmyslovou výrobu šperků.
Bohužel Vám nejsem schopen říci jak se v tomto případě bránit.
Jediné co mě takto na dálku napadá je, poukázat u prodejce na skutečnost, že barva zlata pod vrstvou rhodia je žlutá a ne bílá. Ale pozor, často se stává, že barva je spíše našedlá (což je přirozená barva bílého zlata) a se žlutou se zaměňuje.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
s manželem máme již dva roky snubní prsteny ( kombinace bílého a žlutého zlata) a nemůžu se zbavit
pocitu, že část na prstenu, která je z bílého zlata „černá“. Chci se zeptat, dá se to odstranit? Nebo něco udělat, aby
měli světlejší „bílejší“ barvu?
Děkuji Katka
Pěkný den,
zkuste si prosím pročíst dotazy a naše odpovědi na předcházející stránce s dotazy a komentáři. Tam se tzv. „černání bílého zlata“ a možným variantám řešení věnujeme.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
Vnučce jsme dali zlaté náušnice. Asi po čtrnáctidenním nošení části náušnic v uších zčervenali. Totéž se stalo i s jiným párem náušnic. Čím to je? Nemůže mít zdravotní problémy? Má 1 rok. Děkuji za odpověď.
Tereza
Dobrý den paní Terezo,
rychlé zčervenání až zčernání háčků u náušnic je celkem častým jevem.
Slitina 14. karátového zlata obsahuje kromě ryzího zlata také ryzí stříbro a ryzí měď,
u bílého zlata i nikl a zinek. Tyto přidané kovy mohou někdy citlivě reagovat na přítomnost kyselého potu a následnou chemickou reakcí dochází k vysrážejí kysličníků stříbra a mědi na povrchu háčku v podobě tenkého tmavého povlaku. Je to běžný jev, který se nazývá oxidace. Oxidace probíhá u každé náušnice a jiných šperků, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou, s různou intenzitou a rychlostí a nelze jí nijak zabránit. Nejdůležitějším faktorem určujícím rychlost oxidace je individuální složení potu. Pravdou je, že u dětí bývají tyto reakce výraznější.
Pokud zčernání háčku náušnic doprovází také citlivost ouška nebo zarudlé okolí dírky, pak se může jednat o alergii na zlato nebo některý ze zmiňovaných kovů.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, máme snubní prstýnky z bílého zlata, resp. jak jsem se tady dočetla pravděpodobně porhodiované. Po 5 letech jsou lehce zažloutlé (v porovnání s novým prstýnkem z bílého zlata v podstatě dost), je možné si je nechat znovu nabarvit rhodiem? jak se pohybuje přibližně cena (prstýnek tl. 4mm, velikost spíše menší, bez ornamentů, ozdob). Je možné také prstýnek původem čistě ze žlutého zlata porhodiovat tak, aby vypadal jako z bílého? Děkuji za informace.
Pěkný den,
ano je možné snubní prsteny „nabarvit“ přesněji řečeno znovu pokovit rhodiem. My tuto službu poskytujeme pouze u snubních prstenů, které sami vyrobíme. Předpokládám, že by Vám měli vyhovět ve zlatnictví, kde se zaměřují na opravy šperků, nebo zkuste rovnou výrobce, u kterého jste snubní prsteny koupili. Cena se zpravidla odvíjí od váhy prstenů, předpokládám v řádech stokorun.
Ano prsten ze žlutého zlata je možné také porhodiovat. Nebude sice vypadat jako z bílého zlata (jak píšete v dotazu), ale bude vypadat jako porhodiovaný. Bílé zlato má totiž trochu jinou barvu nežli rhodium, ale iluze bílého kovu tím bude naplněna. Samozřejmě je nutné počítat s rizikem, že se po čase vrstva rhodia ošoupe a na prstenu se začnou objevovat fleky, které budou mít barvu podkladu, tedy ve Vašem případě barvu žlutého zlata.
S pozdravem Petr Vantura
Dobry den,
koupila jsem si ultrazvukovy cistic, uz jsem v nem sve zlato mela a bylo cistejsi, zlutejsi, nyni jsem to opet cistila a 3 prstynky, naramek a retizek ma ted medenou barvu, co s tim muzu delat, aby melo opet zlutou barvu- jako 585 zlato. jsem z toho nestastna.
dekuji za radu.
Dobrý den,
v naší dílně nemáme pro ultrazvukovou čističku využití a proto s ní máme jen malé zkušenosti.
Víme ale, že občas tohle skutečně ultrazvukový čistič udělat může.
Stává se to v těchto případech:
1) lázeň je stará – tím je myšleno buď dlouho a často používaná nebo naopak dlouho vůbec nepoužívaná
2) lázeň je příliš silná (pokud používáte nějakou chemikálii), nebo příliš horká (pokud používáte jarovou vodu)
3) šperky byly příliš dlouho v lázni – více než hodinu
Bohužel, pokud se už toto stane, není možné šperky vyčistit v domácích podmínkách. Všechny šperky proto musíte dát odborně vyčistit.
Podle druhu šperku zlatník zvolí nejvhodnější metodu pro odstranění vzniklé oxidace – a to buď vypálení v ohni, nebo použití profesionální čistící lázně. V každém případě bude nutné celý proces zakončit klasickým mechanickým leštěním rotačními kotouči, které šperkům navrátí jejich původní lesk.
A naše rada na závěr: bezpečnou pravidelnou údržbu svých šperků můžete provádět jednoduše – na šperk kápněte pár kapek jaru a celý šperk (zevnitř i ze spodu) vyčistěte navlhčeným zubním kartáčkem. Pak šperk opláchněte teplou vodou a osušte bavlněným kapesníkem. Vše provádějte nad větší miskou nebo hlubokým talířem, aby se šperk, pokud byste ho upustila, nespláchl do výlevky. Je to rychlé, bezpečné a jsme si jisti, že budete mile překvapena výsledkem
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
mám 2 prsteny ze žlutého zlata a chtěl bych z nich udělat prstýnky z bílého zlata. Nejedná se mě o výkup.Tyto prsteny jsou památkou tudíž by mě zajímalo zda-li je to reálné.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Tomáš.
Pěkný den,
teoreticky to možné je, ale myslím si, že Vám to takto nikdo neudělá.
Zjednodušeně řečeno – zlatník by nejdříve musel z vašich prstenů dostat ryzí zlato a to potom nalegovat pomocí jiných kovů na zlato bílé.
Tato operace vyžaduje jistou zkušenost a vybavení.
Běžný zlatník, nebo výrobce šperků je zaměřen především na výrobu a klenotnické zlato nakupuje např. v podobě drátu nebo plechu již hotové od specializovaných firem. Na druhou stranu, specializovaným firmám se pravděpodobně nevyplatí tomuto malému množství věnovat.
Někde Vám možná řeknou, že vám to udělají, ale ve skutečnosti to nejspíše bude probíhat tak, jako to děláme v naší zlatnické dílně.
Tzn. že, vaše prsteny ze žlutého zlata vezmeme a obrazně řečeno je ve specializované firmě vyměníme za klenotnické bílé zlato, z kterého vyrobíme nové prsteny.
Jediný rozdíl mezi námi a těmi, kteří vám řeknou, že z vašeho zlata udělají prsteny nové, je ten, že my Vám rovnou vezmeme iluzi toho, že vaše nové prsteny jsou vyrobeny přesně z toho zlata po babičce:).
Ale třeba budete mít štěstí a někoho, kdo vám vyhoví objevíte. Pokud se, třeba někdo na základě těchto řádků ozve, budu informovat.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na váš názor…před 3 roky jsem dcerce koupila ve zlatnictví naušničky z bílého zlata…jak jsem si nyní přečetla váš článek, byly ze zlata rhodiovaného…avšak po 3 letech nošení jsou na nich vyloženě flíčky – hluboké vroubky a barva kovu pod povrchem je červená…jakoby měděná. Je možné, že si zakoupím náušnice ze zlata bílého a ony jsou vyrobeny – když dobře – ze zlata červeného? Malá má občas zahnisané ouško, tak mám obavy, že se ani o červené zlato nejedná… Navíc jsem na náušničkách nenašla punc, ani pan zlatník ne, ale dušoval se, že jsou skutečně ze zlata bílého a že se do týdne ozve, co s nimi vymyslí. Co si o tom myslíte vy?
Děkuji předem za odpověď. Michaela
Dobrý den paní Michaelo,
bohužel, bez možnosti si náušnice prohlédnout, Vám k nim nemůžeme říct nic konkrétního.
Náušnice obecně jsou náchylné k silné oxidaci, která se projevuje zčernáním, nebo i výraznými barevnými fleky na háčku a případně i na spodní části náušnic. Barevné změny jsou nejvýraznější v místech, kde háček prochází lalůčkem, nebo tam, kde se náušnice těsně dotýká ouška. Jde o reakci zlaté slitiny na kyseliny, obsažené v potu. Proto by se náušnice měly pravidelně čistit.
Jestli dcerka trpí opakovanými záněty, je nutné náušnice čistit doma minimálně 1x za měsíc a bude-li to nutné i jednou za 14 dní. Bohužel, omytí náušnic při běžném koupání není dostatečné.
Náušnice musíte sundat, nechat odmočit v horké jarové vodě, zubním kartáčkem odstranit nánosy ušního mazu – a při tom se soustředit na zadní stranu náušnic a na těžko dostupná místa – a nakonec náušnice opláchnout pod tekoucí vodou. Po osušení je dobré je ještě na cca půl hodiny ponořit do 60% lihu, který koupíte v lékárně.
Tímto způsobem pouze odstraníte mastný film, který ulpívá na náušnicích a který je živnou půdou pro bakterie všeho druhu. Ale oxidaci náušnic tím jen oddálíte. Minimálně jednou za rok je proto vhodné dát náušnice odborně vyčistit.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
máme snubní prstýnky z bílého zlata a jsou právě rhodiované. Už ted mám pocit, že nám černají. Dá se to tedy nějak vyřešit? Aby měli svoji krásnou bílou barvu jako má bílé zlato? Děkuji katka
Pěkný den Katko,
trochu vidím problém v pojmu „krásnou bílou barvu jako má bílé zlato“. Zkusím to upřesnit.
Jak jsme se snažili znázornit v článku nahoře, přirozená barva bílého zlata je sice bílá, ale má nádech do kouřova nebo modrošeda. Alespoň takto vidíme barvy bílého zlata my u nás v dílně a týká se to slitin bílého zlata, které používáme.
Pro mě osobně má bílé zlato s modrošedým nádechem z kterého prsteny vyrábíme krásnou bílou barvu. Pokud se ale prsten navíc porhodiuje, určitě nastane všeobecná shoda a v porovnání s přirozenou barvou bílého zlata se bude jevit rhodiovaný prsten bělejší.
Tím podle mě výhody porhodiovaných prstenů končí.
Tenká vrstva rhodia, která je na prsten nanesena, se může po čase odřít – „ošoupat“ a na prstenu se začnou objevovat stopy (fleky) té barvy zlata, z kterého byl prsten vyroben.
Pokud se při rhodiování prstenu udělá nějaká technologická chyba, mohou se objevit problémy z černáním, ale podotýkám, že těžko takto soudit pokud prsteny nevidím.
A řešení? Podle mě – obrátit se přímo na výrobce, který prsteny rhodioval, aby Vám „černání“ vysvětlil a problém napravil, nebo nechat prsteny porhodiovat někomu jinému, s většími zkušenostmi.
Krajním řešením by bylo, nechat odborně odstranit vrstvu rhodia a smířit se s tou barvou zlata, z které jsou prsteny vyrobeny.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
snubní prstýnek z červeného zlata za 2 dny nošení způsobil zelený proužek na ruce pod prstýnkem . Může se jednat o alergickou reakci a nebo je to složením a větším množstvím mědi v prstenu ? Děkuji za radu Jana
Pěkný den,
moc Vám neporadíme, protože za naši zlatnickou kariéru jsme se s tím, že by červené zlato zanechávalo na prstu nějaké stopy, nebo že by některý z našich zákazníků měl na červené zlato alergii, nesetkali.
Obecně řečeno, slitin červeného zlata je více a každý výrobce zlaté slitiny postupuje při legování trochu jinak. Proto je možné, že jste narazila na červené zlato, které Vám může dělat problémy.
Stává se také, že někteří výrobci dodatečně zlatý prsten pozlacují tenkou vrstvou červeného zlata . Není to nic nekalého, výrobci si tím pouze usnadňují práci. Ale pokud se to neudělá dobře, může to způsobit i to, že Vám prsten prst špiní.
Zdůrazňuji, že takto na dálku těžko soudit.
Pokud by se to stalo s prstenem z naší zlatnické dílny, snažili bychom se najít pro zákazníka nějaké řešení, které by mu vyhovovalo.
Zkuste to přátelsky vysvětlit svému prodejci a určitě společně najdete nějakou přijatelnou variantu.
Zdraví Petr Vantura
Dobrý den chtěla jsem se zeptat. V únoru jsem dostala zásnubní prstýnek z bílého zlata a po 3 měsících mi začal ze spodu žloutnout. Co mám dělat abych ho neměla žlutý? Mám to jít vyreklamovat? děkuji za odpověď.
Dobrý den,
těžko soudit, pokud prsten nevidíme, ale je možné, že se jedná o jev, který se vyskytuje na porhodiovaných prstenech.
Jak píšeme v tomto článku, s rhodiováním prstenů je ten problém, že dlouho nevydrží. My sami rhodiování používáme jen na výslovné přání zákazníka a až po té co ho podrobně seznámíme s výhodami a nedostatky této povrchové úpravy. Zda je příliš brzké opotřebování rhodiované vrstvy důvod k reklamaci nevíme. Zkuste se s tímto dotazem obrátit na Obchodní inspekci.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den,
Nechal jsem si opravit naramek ktery mel jasne zlutou barvu oznaceni zlata 585. Dnes jsem ho vyzvednul a naramek mel barvu tak jak by trosku medenou.
Jsem v Lotyssku a original me dal kamarad, ktery ho koupil v Albanii. Po odebrani naramku jsem zjistil ze to neni ta barva kterou jsem tam dal a zustalo jen zapinani s oznacenim 585. Ten naramek jsem dostal s priveskem se stejnou jasne zlutou barvou a oznacenim 585 . Ted mi ten pan trvdi ze jsem mu to donesl tak jak to bylo. Myslim, ze to zamenil za nejake ruske zlato. Mohli by jste mi nejak poradit a pripadne co delat? a jak mohu zjistit ze pripadny naramek je zlaty? Zustao jen zapinani s oznacenim 585.
Predem dekuji Stanislav
Dobrý den,
náramek si můžete nechat ověřit v kterékoliv pobočce Puncovního úřadu, kde zjistí přesnou ryzost každé jinak barevné části náramku zvlášť.
Ke změně barvy zlatého šperku po opravě může dojít. Bývá to způsobeno tím, že výrobci používají zlaté komponenty od různých dodavatelů, které mohou mít rozdílnou barvu.
K řetízku od jednoho dodavatele výrobce naletuje koncová oka od jiného dodavatele a opatří uzávěrem od třetího dodavatele.
Rozdílné barevné odstíny žlutého 14-ti karátového zlata jsou způsobené rozdílnými vzájemnými poměry přidaných kovů v zlaté slitině, které ovlivňují nejen výsledný barevný odstín ale také fyzikální vlastnosti slitiny jako je například tvrdost, pružnost, tažnost, bod tání atd.
Výrobci problém různobarevných komponentů řeší tak, že hotový šperk ještě pozlatí mikroskopickou vrstvičkou 14-ti kar. zlata a tím vlastně šperk „obarví“ na jednotnou barvu. Na náramcích, řetízcích, náušnicích a přívěscích toto pozlacení může vydržet celé roky.
Ale při opravě, kdy je nutné šperk letovat, se část pozlacení spálí, zbytek vezme za své při nezbytném mechanickém leštění.
Pro zlatníka, který šperk přijímá do opravy, je nemožné předem určit, zda šperk při opravě změní barvu. Jediné řešení je nechat náramek znovu pozlatit, což ale samozřejmě něco stojí.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den chtěl bych koupit naušnice ze žlutého zlata je možné mi napsat jaký je rozdíl mezi zlatem a žlutým zlatem a zda to nebude vadit v oušku děkuji Mareš
Pěkný den,
otázce moc nerozumím, konkrétně pojmu “ rozdíl mezi zlatem a žlutým zlatem „.
Pokud se ptáte na snášení náušnic ze žlutého zlata v oušku dítěte, tak v tom bych problém neviděl. Žluté zlato se obecně dobře snáší a případná alergická reakce se objevuje spíše na bílé zlato.
S pozdravem Petr Vantura
Dobry den,chci se jen zeptat,zda dobre chapu,ze pokud si koupim prsteny primo z bileho zlata,tak bude mit navzdy svou barvu a poku zakoupim rhodiovany,tak se casem barva zmeni?Dekuji za odpoved …Gornx
Pěkný den,
ano i takto se to dá říci.
Přesněji bych to ale formuloval tak, že pokud si koupíte prsteny rhodiované, může se Vám časem stát, že se vrstva rhodia ošoupe a začne se objevovat ta barva zlata, z kterého byly prsteny vyrobeny.
S pozdravem Petr Vantura