Co znamená punc na mém prstenu? Zjistím podle něj jestli to je zlato? Jak poznám pravý diamant? Jakou cenu má diamant zasazený v mém šperku? Jsou perly v mých náušnicích pravé nebo falešné? V prstenu po babičce je zasazený velký červený kámen, může to být rubín?
Tyto a podobné otázky dostáváme tak často, že jsme se rozhodli sestavit jakýsi rozcestník, který by měl každému zájemci usnadnit cestu za poznáním svého šperku. Poradíme Vám, jak postupovat, chcete-li zjistit z jakého kovu je Váš šperk vyrobený, jaké jsou v něm zasazené kameny, jakou má šperk hodnotu a komu ho případně nabídnout k prodeji. První, co každého majitele šperku zajímá je punc.
Kvalita a hodnota šperků – puncy
Na špercích se objevují čtyři druhy značek.
Každá znamená něco jiného a my si je teď v krátkosti představíme.
1) STÁTNÍ PUNC
Státní punc je nejdůležitější značkou na šperku. Nese informaci o tom z jakého kovu a jaké ryzosti byl šperk vyroben, a také to, že tato skutečnost byla ověřena nezávislým úřadem.
Státní punc má vždy tvar obrázku, jehož součástí je jedna číslice (od 1 do 5), někdy i jedno písmeno.
Těchto punců existují tisíce. Každý stát má svoje vlastní, originální puncy a aby to nebylo tak jednoduché, tyto značky se čas od času mění v závislosti na aktuální politické nebo ekonomické situaci dané země. Jen na území České republiky se za posledních sto let vyměnili puncy čtyřikrát.
K poslední změně došlo v roce 1993.
Pro usnadnění orientace se několik států dohodlo na používání mezinárodně platných punců. Jedná se o puncy takzvané Vídeňské konvence. Těmito puncy se ale označují jen šperky určené pro vývoz a na domácích trzích každý stát stále používá vlastní státní puncy.
Koupíte-li tedy šperk v Německu, Řecku, Turecku nebo kdekoliv jinde, bude mít každý šperk jiný státní punc i přesto, že všechny budou vyrobené ze 14. karátového zlata.
Přehled českých punců pro zlaté šperky najdete na našem blogu v článku České puncovní značky.
Přehledy punců Vídeňské konvence, punců pro stříbrné či platinové šperky nebo přehledy punců používaných v některých okolních zemích jsou k nahlédnutí na kterékoliv pobočce Puncovního úřadu.
2) Druhým typem značek je takzvané RYZOSTNÍ ČÍSLO
Jde o trojčíslí, které vyjadřuje ryzost kovu, ze kterého byl šperk vyrobený.
Nejčastěji se na špercích objevují tyto ryzostní značky:
Na zlatých špercích
200 – případně slovo „neugold“ nebo „nové zlato“ – označuje zlato o ryzosti 4 karáty
250 – zlato o ryzosti 6 karátů
333 – zlato o ryzosti 8 karárů
375 – zlato o ryzosti 9 karátů
585 – případně 583 – zlato o ryzosti 14 karátů
750 – zlato o ryzosti 18 karátů
K značkám označujícím srozumitelně ryzost zlata patří i tyto verze:
14K – zlato o ryzosti 14 karátů
18K – zlato o ryzosti 18 karátů
Na stříbrných špercích
800 – nebo 900 – ryzostí značky stříbra, které nejčastěji objevíte na stříbrných příborech nebo předmětech jiných než jsou šperky
925 – nejčastější používaná ryzost stříbra u šperků. Tato ryzost stříbra je v zahraničí známá jako Sterlingové stříbro.
U stříbrných předmětů se můžete setkat i s těmito tvary ryzostních čísel:
S 925 – stříbro o ryzosti 925/1000 (tzv. „sterlingové stříbro“)
Ag 925 – stříbro o ryzosti 925/1000 (tzv. „sterlingové stříbro“)
Na platinových špercích
950 – typická ryzost platinových šperků
Nutno podotknout, že pokud ryzostní značka není doprovázena státním puncem, není možné se na ni stoprocentně spolehnout. Už jsme viděli 925 na bižuterii či 585 na pozlaceném stříbru.
3) Třetím typem punců jsou VÝROBNÍ značky
Výrobními značkami – jak už název napovídá – označují svoje zboží výrobci. Lze tedy podle nich dohledat firmu či dílnu, ve které šperk vznikl. Výrobní značky sestávají ze dvou až čtyř písmen, často doprovázených drobnou grafikou. Jedná se o značky výrobce nebo distributora šperků a nenesou žádnou informaci o kovu, z jakého je šperk vyrobený.
Seznam značek českých výrobců je k dispozici na stránkách Puncovního úřadu.
S identifikací výrobních značek na starožitných špercích Vám může pomoci Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. Napsala PhDr. Dana Stehlíková, CSc., vydalo nakladatelství Libri v r. 2003.
4) Posledním typem punců na špercích jsou OBCHODNÍ značky
Jde o slova jako například STORM, BVLGARI, CéDé, PatekFilip a podobně. Do tohoto ranku patří i značky, které staví na materiálu, například Pakfonk, STEEL, Silver atd. Účel těchto značek je čistě reklamní. :- )
Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud chcete mít jasno a s jistotou vědět z jakého kovu a jaké ryzosti je šperk vyrobený, je nutné, aby si ho prohlédl odborník.
Nejjednodušší a také nejlevnější je, obrátit se na kteroukoliv pobočku Puncovního úřadu. Zde provedou takzvanou zkoušku na kameni. Šperk na přístupném nenápadném místě očrtají na zkušebním kameni a pomocí srovnávacích črtů ze zkušebních jehel a kyselin určí naprosto přesně druh i ryzost kovu.
Chcete-li jen rychle zjistit zda je šperk zlatý, můžete se obrátit na kterékoliv starožitnictví, zastavárnu nebo zlatnictví, ve kterém vykupují zlato.
Omlouvám se, již jsem zjistila, že máte dílnu. A. Rossi
Dobrý den paní Rossi,
děkuji za komentář. Naší (společně s manželem) hlavní náplní je tvorba zlatých šperků podle návrhů, které sami vymýšlíme.
V blogu občas rozebereme to, na co se nás zákazníci nejčastěji ptají nebo témata, o kterých si myslíme, že by mohla přijít vhod lidem, kteří se o zlaté šperky zajímají.
Pokud chcete nahlédnout do zákulisí, budu ráda když mě budete sledovat na:
https://www.instagram.com/blanka_vanturova/
S pozdravem Blanka Vanturová
Dobrý den, velmi mne zaujal Váš blog. Moc hezky se zde vyjadřujete. Mohu se zeptat, zda sama vyrábíte šperky nebo např.jen opravujete? Děkuji za odpověď. Alena Rossi.
Dobrý den prosím vás vykupují někde různé druhy kamenů jako je achat, ametyst křišťál atd.? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
polodrahokamy jako achát, ametyst, křišťál, růženín, granát a pod. mají téměř nulovou tržní cenu. Záleží ovšem na mnoha faktorech, které mohou ovlivnit zájem případných kupců – předně tedy celkové množství kamenů, kvalita a velikost jednotlivých kusů, zda jsou v surovém stavu, tromlované, upravené jako sbírkové kameny, mají zajímavou barvu nebo kresbu či snad jsou vybroušené nějakým výjimečným klenotnickým výbrusem, který by mohl nadchnout zmlsané sběratele. A v neposlední řadě, zda víte a můžete nějak doložit lokalitu naleziště jednotlivých kamenů.
Protože o stavu Vašich polodrahokamů nic nevím, bude má odpověď pouze obecná. Předně je třeba si uvědomit, že o samostatné kameny má zájem jen velmi omezený okruh sběratelů a z malé části možná i výrobci kamenových šperků.
Sbírkové a raritní kameny můžete zkusit nabídnout některému z vystavovatelů na mineralogických burzách. Ty se pořádají po celý rok, každý měsíc v jiném městě. Na netu si můžete zjistit, kdy se koná Burza minerálů poblíž Vašeho bydliště. Zde se scházejí sběratelé, brusiči drahých kamenů i výrobci bižuterie z polodrahokamů. Obávám se však, že surové a tromlované oblázky do velikosti 5 cm jsou téměř neprodejné.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně kamenů. Které pod ÚV světlem zelenají? Nevíte co je to zač?
Dobrý den,
přírodních kamenů, které při různých typech osvětlení mění barvu je poměrně hodně. Nejznámější je Alexandrit, který je na denním světle lahvově zelený a při umělém osvětlení klasických žárovek má fialovou barvu jako Ametyst.
S nástupem led osvětlení, které imituje denní světlo, ale ubývá možností, kdy má Alexandrit příležitost zfialovatět. 🙂
Ještě mi připadá důležité upozornit, že dokonalou barvoměnu vykazuje i Alexandrit syntetický. Barvoměna tedy není zárukou přírodního drahokamu.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová