O této problematice bych vlastně vůbec neměl psát, protože nejsem chemik, hygienik, ani dermatolog. Navíc s tímto problémem nemám žádné praktické zkušenosti – kdo vydrží číst až do konce, dozví se proč.
Ale dnes píše každý o všem, občas tuto otázku u nás v zlatnické dílně dostáváme, tak se možná někomu budou hodit praktické postřehy zlatníka.
Není zlato jako zlato
Pro výrobu šperků se ve zlatnictví používá zlato ve formě slitiny. Nejde tedy o čisté ryzí zlato, ale o lidově řečeno, směs ryzího zlata a dalších doplňkových kovů. Tyto přídavné kovy mají ve slitině zlata dva základní účely:
- vymezuje se jimi požadovaná ryzost zlaté slitiny
- vytváří se jimi požadovaná barva zlata a dolaďují technologické vlastnosti, s ohledem na způsob výroby šperků
A teď jde právě o ty doplňkové kovy. V České republice je mnoho výrobců a je přirozené, že ne všichni používají při výrobě zlatých šperků stejné druhy slitin. Samozřejmě, že k nám směřuje masivní dovoz jak z Evropské unie, tak zbytku světa, Čínu nevyjímaje. Všichni tito výrobci používají pro svoji činnost buď vlastní legované slitiny, nebo využívají zlato firem, které se na legování zlatých klenotnických slitin specializují.
A právě proto, že zlatých slitin existuje celá řada, nedá se na laicky položenou otázku “na které zlato vzniká alergie” jednoznačně odpovědět.
Alergie na bílé zlato, nebo alergie na rhodium?
Většinou se zprostředkovaně setkávám s alergií na bílé zlato. Paradox ale spočívá v tom, že dnes se prakticky všechny šperky z bílého zlata rhodiují. Z toho mně vychází hypotéza, že alergii může vyvolat i rhodium, respektive rhodiování provedené špatně. Konkrétně jsem se setkal s tím, že porhodiovaný prsten zanechával na prstu tmavou stopu (proužku). Hned se nabízí, že na tento jev může kůže reagovat nějakým typem alergie.
Přeci na to musí být nějaké normy!
Co se týká bílého zlata, tak jsou. Ale otázka proč je někdo alergický na bílé zlato, když je pokovené rhodiem pořád zůstává.
Ale k bílému zlatu samotnému. Je tady tvrdá legislativa (norma) Evropské unie a na to navazující naše normy, týkající se uvolňování niklu. Nikl se používá jako jeden z bělících kovů k docílení bílé barvy zlata. Hlavním kritériem, které se sleduje, je uvolňování niklu ve slitině bílého zlata. Konkrétně uvolňování jeho množství v určitém čase.
Přísnější nároky jsou na slitiny bílého zlata, které se používá na šperky, zdobící propíchnuté části těla, jako jsou náušnice nebo piersing.
O něco mírnější je norma na bílé zlato, které se kůže “pouze” dotýká, např. snubní prstýnky nebo náhrdelníky. Dá se předpokládat, že čeští výrobci a dovozci zlatých šperků tyto normy respektují.
Co dalšího může způsobit alergii na zlato?
Spouštěčů nějakého druhu alergie jsou mraky. Opět několik postřehů z praxe:
- hygiena – dnes už opravy šperků z kapacitních důvodů neděláme, ale nepřál bych vám vidět “nečistoty” nebo cítit ten odér, který se skrývá v léty nesundávaných a nečištěných zlatých náušnicích nebo členitých prstenech. Osobně si myslím, že pokud se šperk udržuje v čistotě a používá se jen na zdobení, tzn. že se nenosí celodenně, může se nežádoucí reakce eliminovat.
- hormonální změny nebo jiné zdravotní obtíže – lidská schránka je v některých situacích křehká. Pokud se tělo s něčím vyrovnává nebo bojuje, zkuste mu dát na tento proces prostor a zlaté šperky nenoste.
- léky – souvisí s předcházejícím. Někdy je nutné, aby medikamenty byly intenzivní. Mimo jiné se to může projevovat i náhlou alergií na místech, na kterých nosíte zlatý šperk.
- když zlatý šperk nesedí – změřit a vyrobit zlatý prsten tak, aby přesně seděl na prstu, je někdy kumšt. Každý z nás má na pohodlné nošení, např. snubního prstýnku, jiné nároky. Když je prstýnek příliš velký, naráží do vedlejších prstů. Naopak malý prstýnek prst stahuje, kůže pod ním “nedýchá” a prsten zanechává na prstu otlaček. Oba extrémy mohou vyvolat alergickou reakci.
Také náušnice, pokud někde dřou nebo nesedí jak by měly, mohou způsobit otlačky, kterým se může pokožka na uchu bránit.
Ani náhrdelník nebo zlatý řetízek nemusí být bez problémů. Příkladem může být nedokonalé řemeslné zpracování koncových oček či uzávěru, ostré hrany u extravagantních zlatých náhrdelníků či jeden nebo několik ostrých článků řetízku.
Jak často se vyskytuje alergie na zlato u šperků z naší dílny?
Self promo spořádaně až nakonec: NIKDY
Nedělám si iluze, že za to může nějaká naše zvláštní dovednost nebo know how. I když tedy – za dokonalým řemeslným zpracováním našich zlatých šperků si pevně stojím.
Ale krátkou poznámku si neodpustím. Léty praxe – v našem případě od roku 1991 – jsme se přirozeně museli prokousávat množstvím dodavatelů zlata. To, že nakonec zbylo pár ověřených, u kterých zůstáváme, je možná jeden z důvodů.
Zajímavé je, že jsme nikdy nezaznamenali alergii na bílé zlato, které používáme v naší dílně. A to šperky z bílého zlata ze zásady nerhodiujeme.
Další skutečností je, že precizní ruční výrobou nemůžeme kapacitně konkurovat strojové (sériové) produkci šperků. Proto je možná i ta varianta, že námi vyrobené množství luxusních klenotů nezasáhne dostatečný vzorek nositelů, u kterých by se alergie na zlato mohla projevit.
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, týkající se bílého zlata. Dostala jsem teď už od manžela zásnubní prstýnek z bílého zlata. Po čase se mi ale pod ním začal dělat ekzém – suchá svědivá kůže a prstýnek začal na místech místo stříbrné barvy být do žluté až měděné barvy…
Ve zlatnictví kde to manžel kupoval mi to nějak „vyčistili“ a zase se leskl. Dala jsem ho ale do krabičky a teď když jsem ho s odstupem asi třech měsíců vyndala, nebyl do měděna jen někde, ale úplně celý a nikdo ho nenosil. Už není z bílého zlata, ale takový žluto do měděna. Takto si tedy šperk z bílého zlata nepředstavuji.
Snubní prsteny jsme zvolili bílé a žluté zlato, bílého je ale více a je stále krásně bílé, žádné barevné změny.
Můžete mi prosím říct, je možné, že by zásnubní prstýnek z „bílého“ zlata mohl být nějaký „šunt“. Kde si toto mohu nechat ověřit?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Zuzana
Pěkný den přeji,
když začnu zostra, tak prstýnek z bílého zlata šunt být může, ověření jste si prakticky provedla sama a dokladem je vaše zkušenost.
Ale nepředpokládám, že by vás tato odpověď uspokojila.
Pokud pominu design a komfort nošení zlatých šperků (tedy i zásnubních prstýnků z bílého zlata) můžeme hodnotit prstýnek z pohledu Puncovního zákona a také po stránce řemeslného zpracování.
Jestli má prstýnek z bílého zlata deklarovanou ryzost můžete ověřit na kterékoliv pobočce Puncovního úřadu.
Odhaduji ale, že Váš problém s prstýnkem se bude týkat technologie výroby nebo řemeslného zpracování. Řešení tohoto problému je ale na jednání mezi Vámi a prodejcem / výrobcem.
Bohužel vám neporadím více než to, abyste po prodejci trpělivě a důrazně požadovala to, co deklaruje na prodejním dokladu. Pokud vám nevyhoví, je na vás, jestli podniknete další např. právní kroky.
To že s bílým zlatem na snubních prstenech problémy nemáte souvisí s tím co píšu v článku. Není jenom jedno bílé zlato a každý výrobce používá slitinu bílého zlata, která mu vyhovuje. Bohužel se to někdy projeví na kvalitě.
Doporučení na závěr: pokud prstýnky nenosíte a uložíte je do krabičky nebo šperkovnice, je možné, že povrch šperku začne reagovat s chemikáliemi polstrování. Proto je vždy lepší ukládat prstýnky i ostatní šperky do igelitového uzavíratelného ZIP sáčku.
Možná by Vám mohly pomoci otázky a odpovědi jinde na našich stránkách:
https://www.vantura.cz/ryzost-zlata-zlute-cervene-bile-zlato
https://www.vantura.cz/info/poradna/bile-zlato
Přátelsky zdraví Petr Vantura