Zlatnický blog

Blanka a Petr Vanturovi

Video – proč se nosí snubní prsten na prsteníčku?

 

Příběh se dá vymyslet na všechno. Ale tato prstová gymnastika mě přišla pozoruhodná. Proč se nosí snubní prsten na prsteníčku levé ruky?

Pro pořádek. Řeč je o snubním prstenu, ne o zásnubním prstenu, který by měl tomu snubnímu předcházet. Osobně si myslím, že pro umístění zásnubního prstenu, žádná striktně daná pravidla neexistují. S naším ryze odborným pohledem na to, na které ruce a prstu bychom zásnubní prsten nejraději viděli, se můžete seznámit v závěru našeho článku Jak zjistit velikost prstenu.

Vraťme se ke snubnímu prstenu a tomu, kde se nosí. No samozřejmě, snubní prsten se nosí na prsteníčku, proto se ten prst tak jmenuje. A na které ruce? Samozřejmě, že na levé, protože od srdce. Takové jsou alespoň zvyklosti u nás.

Pro zajímavost. V naší zlatnické dílně jsme se setkali s norským párem. Ti si tvrdohlavě stáli za tím, že jim máme navrhnout a vyrobit snubní prsteny na prsteníček pravé ruky. Při našich tázavých pohledech nám vysvětlili, že u nich je to tak, že si prsteny během zásnub skutečně nasadí na pravou ruku. A až po čase přijde jejich svatební den, přehodí si je na levou. Museli jsme tedy hledat kompromis mezi velikostmi, protože ve většině případů je velikost prsteníčků na levé a pravé ruce rozdílná. Byli tak přesvědčiví, že jsme taktně pominuli naši tradici (pro nás finančně zajímavou:)) o předcházejícím zásnubním prstenu.

Ten příběh ve videu a pojmenování rolí jednotlivých prstů je zajímavý, Zkoušíme to tady a doopravdy, při tom chvatu od sebe prsteníčky nedostaneme. Škoda, že je to v životě z 50 % jinak.

Autor:  

Zlatník, který také občas něco napíše.

Vložit dotaz nebo komentář