Vybrat prsten, který se bude partnerce líbit, je vlastně jakousi zkouškou toho, jak dobře svoji milovanou znáte. Trefit se i do správné velikosti prstenu se pak zdá být téměř nadlidským výkonem. V následujícím článku se pokusíme s tímto nelehkým úkolem alespoň trochu pomoci.

Výhody ruční výroby s ohledem na velikost prstenu

Stává se a zkušenosti našich zákazníků to potvrzují, že jim velikost prstenu, který mají vyhlídnutý v kamenném nebo internetovém zlatnictví nevyhovuje. Potom mohou nastat dvě varianty. Buďto přijde na řadu úprava velikosti vyhlídnutého prstenu, nebo se vybírá jiný prstýnek a to takový, jehož velikost sedí.
Ani jedna z variant není ideální a podotýkáme, že ač je zvětšení nebo zmenšení zlatého prstenu celkem běžnou věcí, je to vždy zásah do nového šperku a může přinést celou řadu rizik.

Výše zmíněné problémy s velikosti prstenů v naší zlatnické dílně nehrozí, protože dokážeme vyrobit jakýkoliv prsten z naší kolekce přesně, přímo na míru, tak aby perfektně seděl.

Často se při měření velikosti prstýnků setkáváme s tím, že přesně nesedí ani jedna z předpokládaných velikostí prstenů. I tady můžeme využít přednosti ruční výroby a pokud váháme např. mezi velikostí 53 a 54, jsme schopni vyrobit velikost 53,5.

Ač to zní banálně, je důležité nejen přesně velikost prstenu změřit, ale také naměřenou velikost přesně vyrobit. Když se k této samozřejmosti ještě přidá zaoblení vnitřních hran prstenové obroučky, tak jako to mají všechny prsteny vyrobené v naší dílně, prsten se velmi příjemně nosí.

Jak zjistit (změřit) velikost prstýnků

Předem upozorňujeme, že ideální je ta varianta, když si velikost prstu může změřit přímo ten , kdo bude daný model prstenu vyrábět (např. zlatník). Může tak uplatnit své zkušenosti (předpokládejme že je má) a zohlednit např. profil a šířku obroučky, nebo specifický tvar prstu při správném určení velikosti prstenu.

Samotné velikosti prstů, se měří prostřednictvím měřících prstenových kroužků. Tyto měřící kroužky můžeme na požádání zapůjčit a poslat poštou. Prsty si pak budete moci změřit v klidu svého domova vícekrát v odstupu několika dní i v různých denních dobách, abyste zjistili, jak prsty během dne „pracují“, což je výhodné zvláště pro muže, kteří nemají s prsteny žádnou zkušenost.

České míry označují milimetry vnitřního obvodu prstenu. Velikost 58 znamená, že vnitřní obvod prstenu měří 58 mm. Jak už jsme se zmínili, u ručně vyráběných šperků lze velikost prstenu vyrobit na míru s přesností půl milimetru na obvodu.

Měření velikosti věnujte zvýšenou pozornost. Alespoň v naší dílně se snažíme zjistit velikost prstenu v klidu, beze spěchu a pokud je to nutné, třeba i s časovým odstupem. Vypozorovali jsme, že v ideálním případě by prsten měl mít na prstu malou vůli, ale neměl by se protáčet a neměl by tlačit do vedlejších prstů. Sám by si člověk měl prsten sundat bez obtíží avšak druhé osobě by se to nemělo povést. Mluvíme ovšem o ideálním tvaru prstu – při větších nebo naopak subtilních kloubech se musí hledat optimální kompromis.

Jste-li na pochybách, pak zvolte raději menší velikost.
U našich prstenů je zvětšení obroučky prstenu o 1 číslo menší zásah než zmenšení o 0,5 čísla.

Při určování správné velikosti mějte na paměti, že každá dodatečná úprava velikosti prstenu zasáhne celý prsten a je vždy znát. U prstenů s diamanty a jinými přírodními kameny je často možnost úpravy velikosti značně omezená, a jsou-li kameny zasazené do plochy obroučky, pak úprava velikosti prstenu není možná.
Také prsteny s křehkými kameny, jako jsou smaragdy, perly, korály a opály, nelze dodatečně upravit bez rizika znehodnocení zasazených kamenů!

Jak zjistit velikost prstenu (prstu) má-li jít o překvapení?

Má-li jít o překvapení, můžete zkusit změřit vnitřní průměr obroučky prstenu, který dámě dobře sedí a to nejlépe posuvným měřítkem (šuplerou). Je-li k dispozici více času, můžeme změřit prsten na prstenovém kónusu u nás v dílně. V krajním případě se musíte spolehnout na ochotu v kamenném zlatnictví a nechat prsten změřit tam. Vnitřek měřeného prstenu, který nám slouží ke zjištění velikosti musí mít pravidelný kulatý tvar. Pokud je prsten křivý nebo zdeformovaný hrozí naměření zkreslené hodnoty, která se může lišit až o dvě čísla.
I v souvislosti s překvapením znovu připomínáme, že můžete využít našich zkušeností a nechat měření velikosti prstu na nás. Partnerka sice bude vědět, že nějaký prstýnek dostane (ona to většinou stejně už ví:)), ale nebude vědět kdy, kde a hlavně jaký prsten to bude.

Na které ruce se nosí zásnubní prsten?

Při nákupu zásnubního prstenu je to velmi častá otázka a s velikostí prstenů úzce souvisí, protože nejen každý prst má jinou velikost, ale velikostně se také liší prsty na levé a pravé ruce.
Vyplatí se myslet trochu dopředu, na možný budoucí snubní prsten. Snubní prsteny se tradičně nosí na prsteníku levé ruky. Z našeho pohledu je tedy odpověď na otázku na které ruce se nosí zásnubní prsten jasná. Pro zásnubní prsten hledejte místo spíše na pravé ruce. Nosit dva prsteny na jednom prstu nebo dva prsteny na dvou prstech vedle sebe je nejen nepohodlné, ale navíc také dochází k většímu opotřebení obou šperků.