Na úvodním obrázku je vyfocený detail prstenu s kombinovanou povrchovou úpravou: nepravidelné, hedvábně matné plochy střídající se s plochami matovanými plošnou rytinou, jsou navzájem oddělené lesklými rytými liniemi – jeden z příkladů kreativního využití našich možností.

Zlaté šperky si většina z nás spojuje s třpytem vysokého lesku. Ale zlatý prsten, přívěsek či náušnice nemusejí být pouze lesklé. Matná povrchová úprava, kombinace matu a lesku nebo dvou různých matů může dát šperkům osobité kouzlo.

Trvanlivost a renovace povrchových úprav

Když si zákazníci u nás v dílně prohlížejí jednotlivé druhy povrchových úprav, často se ptají, která z nich je trvanlivější. A většinou předpokládají, že matná. Ale tak tomu není.

Zlato je poměrně měkký kov a tak se povrch zlatého šperku – především prstenu – opotřebovává pouhým nošením. Lesklý povrch časem ztratí svůj zrcadlový lesk a hedvábně zmatní, matný povrch se nošením ohladí do lesklejší podoby.

Navíc je většina předmětů v našem okolí tvrdších než zlato a tak při náhodném kontaktu je to právě zlatý šperk, který na sobě ponese záznamy těchto miniaturních kolizí. Jestliže je šperk lesklý, projeví se na jeho povrchu oděrky nebo škrábance v podobě matných čar,  šmouh i hlubších vrypů a také otlačků či drobných prohlubní. U matných povrchových úprav zase případné škrábance či oděrky naruší pravidelnou stopu matné struktury.

Z toho vyplývá, že na trvanlivosti povrchové úpravy má vliv především způsob zacházení se zlatým šperkem.

Nepřekvapí, že nejnamáhanějším šperkem jsou prsteny. Při běžném každodenním nošení dostává zlatý prsten každou chvíli malý zásah – když stisknete kliku u dveří, když se chytnete řídítek kola, když položíte ruku na myš nebo se jen opřete o dřevěný stůl. Nelze se tomu vyhnout.

Naproti tomu, při šetrném zacházení, může povrchová úprava na ostatních zlatých špercích – náušnicích, náhrdelnících, náramcích, brožích, jehlicích, manžetových knoflících a kravatových sponách vydržet neporušená i desítky let.
Dobrou zprávou je, že se každá povrchová úprava na zlatých špercích dá zrenovovat. Tuto službu u šperků z naší dílny považujeme za standardní servis.

Pokud bude jakákoliv povrchová úprava na našich špercích jevit po letech známky opotřebení, není pro nás problém ji obnovit. Navrátíme tak zlatému šperku jeho původní glanc a noblesu.

Přehled druhů povrchových úprav na našich špercích

Prohlédněte si nejčastější druhy povrchových úprav, které provádíme v naší zlatnické dílně.
Při výrobě šperků používáme všechny tři základní barvy zlata – bílé, žluté a červené. Protože se stejné povrchy jeví na každé barvě trochu jinak, předkládáme fotky povrchových úprav na všech těchto barevných zlatých slitinách.

Bílé zlato 585/1000  –  14 karátů

lesklá

hedvábná

matná

 jemně hrubá

hrubá

Žluté zlato 585/1000  –  14 karátů

lesklá

hedvábná

matná

jemně hrubá

hrubá

Červené zlato 585/1000  –  14 karátů

 lesklá

hedvábná

matná

jemně hrubá

hrubá

Příklad kombinací barev a povrchových úprav na zlatu 750/1000  –  18 karátů

bílá/růžová
hedvábný mat

bílá/žlutá
lesklá/jemně hrubá

žlutá
lesklá / hrubá

Kromě výše uvedených základních povrchových úprav používáme také speciální ruční plošnou rytinu pro přesné matování, která je vyobrazená na úvodní fotografii.