Pistole, pájka, příručka - jak se to rýmuje? To všechno jsou nástroje a pomůcky, které potřebuji k tomu, abych mohla spojit konce obruby budoucího přívěsku k sobě. Tato výrobní operace se nazývá letování.

Jednotlivé části šperků se k sobě letují plamenem na otevřeném ohni. K tomu je dnes možné použít mnoho různých pájecích pistolí. Já zůstávám věrná té, se kterou jsem se v minulém století tomuto řemeslu učila.

Plynová pistole

Moje plynová pistole je opatřena dvěma hadicemi a ventilem, regulujícím množství plynu a tedy velikost plamene. Plynová hadice je napojená na bombu s čistým butanem, a přivádí do pistole plyn. Vzduchová hadice má na konci dřevěnou cigaretovou špičku, kterou držím v zubech. To proto, abych mohla do té hadice foukat. Čím mocněji fouknu, tím se plamen víc protáhne do délky, čímž utvoří špičku. Plamen tak může být tzv. měkký nebo ostrý, přesně jak potřebuju.
Je to mimochodem velice dobré dechové cvičení. :-))

Zlatá pájka

K spojování částí zlatého šperku se používá pájka. Pájka je zlatá slitina, která má stejnou ryzost a barvu jako zlato, ze kterého je šperk vyrobený, jen bod tání má o poznání nižší. Pájka se nastříhá na malinkaté kousíčky tzv. “paljonky”, ty se přiloží přesně na spoj, a pak se šperk – v tomto případě obruba pro briliant – zahřívá tak dlouho, dokud pájka neroztaje a nezalije celý spoj.

Na videu to sice tak nevypadá, ale briliantový přívěšek vyrábím z bílého zlata 14 karátového zlata. Avšak obruba už prošla mnoha namáhavými procesy a proto získala červeno šedou patinu. Až se hotový přívěšek vyleští, bude dokonale bílý.

Příručka do ohně

Příručka tzv. “vošťurák” je nerezový drát, nasazený do dřevěného držátka. Používá se k manipulaci s paljonky během pájení. Teplem mívají paljonky tendenci odskakovat a příručkou je možné je přidržet na místě, případně trochu pošťouchnout, aby zatekly kam mají. Pokud je třeba, je možné na špičku vošťuráku natavit další paljonek a přenést ho během pájení na spoj.

Když je sletováno, hodím obrubu do “pajcu”…. ale o tom zase někdy jindy. :-)))