Takzvané přírodní barevné kameny byly donedávna označovány za polodrahokamy. Dnes se už tento termín nepoužívá. Spoustu druhů přírodních drahých kamenů v naší zlatnické dílně používáme. Přesto dáváme přednost drahým kamenům. Ale tato skutečnost nám nezabránila v tom, abychom pro Vás nevytvořili krátký přehled všeobecně oblíbených přírodních drahých kamenů (dříve polodrahokamů).

Přírodní barevné kameny – krátký přehled

 

Akvamarín

   

 

Akvamarín je modrá odrůda berylu. Typická barva má modrozelený odstín mořské vody, dnes je však více ceněna barva letního nebe. Akvamaríny bývají velmi světlé a jejich barva vynikne jen u větších kamenů.
Tvrdost akvamarínu: 7,5

 

Topaz

   

 

Co se barevných odstínů týká, byla příroda k Topazu velmi štědrá. Nejoblíbenější barvou Topazu je sytě modrá. Topaz může být i bílý, ledově modrý, růžový, zlatožlutý (tzv. sherry), žlutý, zelený nebo kouřově šedý.

Tvrdost topazu: 8

 

Turmalín

 

Nejznámější barva Turmalínu je lahvově zelená, ale nejtypičtější a nejvíce zastoupená je červenofialová (Rubelit). Téměř neznámou ale velmi ceněnou barvou je zelenomodrá (Indigolit). Turmalín také tvoří dvoubarevné krystaly známé jako „Vodní meloun“.
Tvrdost turmalínu: 7,5

 

Vltavín

 

Vltavín patří do skupiny tektitů. Své jméno dostal podle dosud jediného známého naleziště – řeky Vltavy. Vltavín je v zahraničí více známý jako Moldavit. Efektní kameny jsou zajímavé již svoji strukturou a nepotřebují žádnou další úpravu. Málo se ví, že se vltavíny dají brousit a i broušené vypadají pěkně.
Tvrdost vltavínu: 5

 

Peridot

 

Peridot je v Čechách známější jako Olivín. Charakteristická barva peridotu má jasný žlutozelený odstín, méně časté jsou odstíny olivově nebo lahvově zelené.
Tvrdost peridotu: 6,5

 

Český granát

 

Český granát (pyrop) zná každý. Typickou ohnivě rudou barvu mají pouze české granáty. Granáty z jiných nalezišť mají nahnědlý odstín.
Tvrdost granátu: 7,5

 

Almandin

 

Almandin patří do skupiny granátů. Jeho temně červená barva je tmavší než u granátu a má lehce nafialovělý nádech.
Tvrdost almandinu: 7,5

 

Rhodolit

 

Rhodolit má téměř shodnou barvu s almandinem. Kameny jsou však světlejší a odstín se jeví více narůžovělý.
Tvrdost rhodolitu: 7,5

 

Ametyst

 

Ametyst je odrůda křemene s typickou fialovou barvou. Ametyst se často vypaluje aby získal žlutooranžovou barvu a používá se tak jako náhražka za velmi vzácný Citrín. Ametyst někdy tvoří dvoubarevné krystaly z jedné strany fialové a z druhé strany žluté. Takto zbarvený Ametyst se nazývá Ametrín.
Tvrdost ametystu: 7

 

Mořský korál

 

Červená barva mořského korálu je dobře známá. Málo známé jsou barvy: růžová, bílá a velmi vzácná černá.
Tvrdost mořského korálu: 3

 

Tyrkys

 

Tyrkys je více známý rekonstruovaný – úlomky přírodního tyrkysu se rozemelou na prach, který se pak spolu s pojivem slisuje a po vytvrzení vybrousí do žádaného tvaru. Výsledkem je kámen s jednolitou tyrkysově modrou barvou. Dnes opět přichází do módy tyrkys v přírodní podobě.
Tvrdost tyrkysu: 6

 

Tygří oko

 

Tygří oko je odrůda křemene. Kámen je u nás dobře známý a oblíbený. Okrová až medová barva prožíhaná hnědočernými pruhy připomíná kresbu srsti tygra.
Tvrdost tygřího oka: 7

[message_box]Přehlídku přírodních barevných kamenů zakončíme výčtem kamenů, které jsou pro svou hutnost a uměřenou barevnost vhodnými kandidáty do pánských šperků.[/message_box]

 

Lapis lazuli

 

Lapis lazuli je tmavě modrý nerost, prorostlý malými ploškami bílého kalcitu a mosazně žlutými tečkami pyritu. Tato kombinace z něho činí velmi dekorativní kámen.
Tvrdost lapisu lazuli: 5,5

 

Chrysopras

 

Chrysopras je odrůda chalcedonu. Má příjemnou zelenou barvu.
Tvrdost chrysoprasu: 7

 

Malachit

 

Malachit je charakteristický střídáním světle a tmavě zelených ploch. Podle toho jak byl kámen rozřezán, tvoří žíhání klikaté proužky nebo soustředné kroužky.
Tvrdost malachitu: 4

 

Onyx

 

Onyx je odrůda chalcedonu. Typická černá barva předurčila onyx k zasazení do pánských pečetních prstenů. Po krátkém ochladnutí módy se onyx opět dostává ke slovu. V podobě různých přívěsků, v kombinaci s bílými nebo černými diamanty tvoří základ moderního pánského šperku.
Tvrdost onyxu: 7