Rytiny do vnitřku snubních prstenů jsou tradiční součástí svatebních rituálů. Mají i praktické využití, protože jsou stálou připomínkou vašeho velkého DNE a tak si už datum svatby nebudete muset pamatovat. Postačí jen čas od času zkontrolovat, jestli se už náhodou neblíží výročí :o)))
Na úvodním obrázku je fotografie typu písma standardní rytiny, kterou provádíme v naší dílně.

Rytiny do snubních prstenů

Věnování, jména či datumy se do snubních prstenů ryly od nepaměti a tato oblíbená praxe přežila až do současnosti. Rytina ve snubních prstenech není povinná. Je jen příjemnou možností, a naprostá většina párů tuto možnost u nás využívá. Co je tedy obvyklé a co lze vyrýt do snubních prstenů?

Nejčastější rytiny do snubních prstenů

Nevedeme si žádnou přesnou statistiku, ale můžu-li zobecnit naši mnohaletou zkušenost s výrobou a rytím snubních prstenů, pak odhaduji, že asi 80% párů, které se pro rytinu rozhodnou, ctí tradiční, klasickou formu – tedy jména snoubenců a datum svatby. Do pánského snubního prstenu přijde jméno partnerky, do dámského snubního prstenu jméno partnera.

Tereza  25.4.2017                         Daniel  25.4.2017

Všechny ostatní varianty, které tu pro inspiraci uvádím, jsou spíše marginální:

Jména partnerů mohou nahradit iniciály. V pánském snubním prstenu je monogram ženy, v dámském snubním prstenu monogram muže, oboje doplněné datem obřadu.

JK 1. května 2005                        PP 1. května 2005

Někdy se pár spokojí jen s datem svatby. To lze ztvárnit v zásadě třemi způsoby.

3.7.2006               nebo     10. prosince 2017               nebo     3.9.´15

Občas je pro snoubence důležité či symbolické místo, kde se svatba koná, a tehdy si nechají do snubních prstenů vyrýt pouze datum a místo obřadu.

Hostýn 16.6.2016

Výjimečně se stane, že páru nepřijde svatba až tak důležitá jako datum a místo, kdy se poprvé potkali. Tato informace bývá nezřídka doplněna nějakým symbolem – srdíčkem, ležatou osmičkou, “zavináčem”, čtyřlístkem a pod.

1.5.2016 Černý Důl @

Ojediněle se zadaří a snoubenci si náhodně nebo promyšleně naplánují svatbu k nějakému magickému datu a samozřejmě si také přejí tento fakt zdůraznit i v rytině. (… tak mě napadá, že nejbližší datum, ve kterém jsou zajímavě poskládaná čísla by mohlo být 8.10.2018 :o))

Adam  20.02.2002  Eva

Do snubních prstenů se dá vyrýt téměř cokoliv. Láskyplná oslovení, přezdívky či symbolická vyznání.

Já jsem jako ty                       Ty jsi jako já

Setkali jsme se i s kódy jejichž význam znali jen snoubenci. Fantazii se meze nekladou, jen je třeba počítat s tím, že do obroučky dámského prstenu se vejdou maximálně čtyři krátká slova, a tak se veršotepci musí spokojit s výstižným mottem.

Rytiny do zásnubních prstenů

Čas od času jsme požádání i o rytinu do zásnubního prstenu. Na rozdíl od snubních prstenů je zde poměr obrácený. Téměř všichni naši zákazníci si jsou jisti, že samotný prsten s diamantem řekne vše, a jakýkoliv rytý vzkaz je navíc. A tak jsou dnes tajnosnubná poselství v obroučkách zásnubních prstenů spíše jen okrajovou záležitostí.

Nejčastější rytiny do zásnubních prstenů

Rytiny v zásnubních prstenech nejčastěji formulují přání nebo vzkaz vyjadřující vroucí cit.

navždy Andílku…

Přibližně stejně často ryjeme do zásnubních prstenů věnování.

květince z lásky

Ojediněle pak slova, kódy nebo šifry srozumitelné pouze snoubencům.

060906

Rytí do zásnubních nebo obecně dámských prstenů je poněkud složitější, protože obroučky zásnubních prstenů bývají obvykle kónické a celkově užší než je tomu u snubních prstenů.
Také vnitřní zaoblení obroučky – naše specialita, která činí každý prsten z naší zlatnické dílny velmi komfortním – trochu zmenšuje prostor pro eventuální rytinu. Písmena rytiny pak někdy mohou vyjít jen dva milimetry vysoká, což je asi nejmenší velikost, při které je text ještě pohodlně čitelný.

Při výrobě prstenů myslíme i na takové detaily jako je případné věnování, a proto do většiny zásnubních prstenů z naší nabídky vnitřní rytinu zhotovit lze.

Typ rytin a styl písma v prstenech z naší dílny

Rytiny do vnitřku obrouček děláme jako poslední operaci, až když jsou prsteny dokonale vyleštěné.
Používáme k tomu speciální rycí přístroj. V horní části této chytré mašinky se prsten upne do otáčecích kleštin. V spodní části rycího strojku je umístěná kolejnice, do které vyskládáme šablony jednotlivých písmen a číslic. Pak špicí vodítka obtahujeme šablonu s požadovaným textem a pomocí důmyslných převodů se každý tah přenese na diamantový hrot, který vyrývá text do vnitřku prstenu.
Styl písma šablony je bezpatková kurzíva. Tento standardní typ rytin provádíme zdarma.

snubní prsten upevněný v otáčivých kleštinách

šablona s vodítkem

standardní font písma, který používáme v naší dílně

výsledná rytina

výsledná rytina

Mimo výše popsaný základní styl písma můžeme vytvořit rytinu v jiném fontu, zvládneme i nápodobu podpisů. Na tyto rytiny si vždy musíme zhotovit šablony, a proto jsou zpoplatněné. Cena se je závislá na typu písma, délce textu a komplikovanosti případných symbolů.
Z kapacitních důvodů se věnujeme pouze rytí do prstenů, které sami vyrobíme.