K náušnicím z naší dílny pečlivě vybíráme kvalitní náušnicové mechaniky, které nakupujeme jako polotovary. Protože si u většiny našich náušnic můžete typ zapínání vybrat, rozhodli jsme se jednotlivé mechaniky popsat podrobněji. V tomto článku se zaměříme na porovnání dvou typů náušnicového zapínání – klenotnické puzety a šroubovacího balónku.
Klenotnická puzeta
Klenotnická puzeta je pružina, která zapadá do drážky na dříku náušnice.
Dřík pro puzetu má na všech našich náušnicích dvě drážky, které fungují jako zarážky, a to hlavní a pojistnou. Puzeta se s mírným tlakem nasadí na dřík a její postranní zakroucené pružiny zapadnou do pojistné drážky. Pokud se vyvine další tlak, vyjede pružina z drážky, puzeta se posune asi o 1,5 mm blíž k lalůčku a opět zapadne do hlavní drážky. V této pozici zůstane, dokud není – opačným tahem směrem ven od lalůčku – vysunuta k pojistné zarážce a dále pak mimo dřík.
Puzetu je také možné mírným tlakem opět vysunout z hlavní drážky a posunout až přímo k lalůčku, pokud má žena raději pocit „plného“ dotažení. V obou polohách plní puzeta bezpečně svou funkci.
Klenotnická puzeta
1. hlavní zarážka
2. pojistná zarážka
3. kuželovitě zapilovaný konec dříku pro pohodlnější nasazení puzety
4. rovná ploška ve tvaru květu, pro příjemnější dotyk puzety s lalůčkem
Klenotnické puzety na našich náušnicích jsou oproti běžné produkci masivnější a pevné. Dřík, přiletovaný k ozdobné části náušnice má průměr 1,00 mm a délku 9 mm. Puzeta je vyrobena ze zlatého plechu o síle 0,30 mm a je opatřena kulatou destičkou ve tvaru květiny o průměru 6 mm, která tvoří příjemně plochou přepážku mezi pružinovou částí puzety a lalůčkem. Váha jedné samotné puzety je 0,30 g.
Protože jde o pružinu, je dobré náušnice čas od času zkontrolovat, například když si přetáhnete oblečení přes hlavu apod. Pokud se puzeta časem poněkud uvolní – budete mít pocit, že její „stisk“ již není tak pevný, jako byl na začátku – můžeme ji opětovně napružit do původní síly.
Klenotnická puzeta vyhovuje ženám, které náušnice rády často střídají nebo nesnesou v náušnicích spát. Doporučujeme je také pro náušnice s perlami.
Šroubovací balónek
Balónek je v podstatě šroubovací „matička“.
Nemusí vyhovovat každé nositelce, protože se při nasazování musí balónek trefit přesně na závit, což vyžaduje jistou dávku zručnosti. Závity na našich náušnicích mají kuželovitě zapilované konce, aby tento manévr byl co nejjednodušší.
Po nasazení balónku na závit se balónek došroubuje až na konec závitu, a pokud se s citem dotáhne, zapínání poměrně bezpečně drží. Právě délka závitu funguje jako pojistka proti ztrátě náušnice. I v tomto případě je dobré občas zkontrolovat, zda je balónek dotažený až „na doraz“.
Šroubovací balónek
1. dlouhá závitová část uvnitř balónku
2. 5 mm dlouhý závit na dříku
3. kuželovitě zaoblený konec dříku pro snadnější navedení balónku na závit
Také balónky jsou celkově mohutnější než je běžné, a mají dlouhou závitovou část. Dřík se závitem, přiletovaný k ozdobné části náušnice má průměr 0,90 mm. Jeho konec je zapilovaný do zaobleného kuželu, který usnadňuje navedení balónku na závit. Délka dříku je 8,5 mm, délka závitu pak 5 mm. Průměr balónku je 6 mm. Váha jednoho samotného balónku je 0,40 g.
Šroubovací balónek vyhovuje ženám, které náušnice téměř nikdy nesundávají nebo které jsou na balónky zvyklé a manipulace s nimi jim nedělá potíže.
Dobrý den, mnohokrát děkuji za vyčerpávájící odpověď! To jsem chtěla slyšet :). Skutečně jde jen o tu koncovou kuličku, mám jedny šrobky bez ní, stejné šířky a délky jako ty s kuličkou a netlačí mě. Problém je spíš v tom, že mě zlatník odmítl s tím, že má obavu aby se šroubek nerozpadl. Obecně zlatníci zlaté šperky neradi upravují, bojí se poničení apod., což zase chápu, že pokud si nejsou jisti výsledkem, raději úpravu odmítnou. Jsem ráda, že Vám dotaz posloužil i na stránkách. Skutečně, nejsem jediná kdo to řeší. Kamarádka má se zapínáním náušnic stejný problém. Přitom ta kulička tam nemá žádný účel, nechápu proč se tolik šroubků takto vyrábí. Ten co máte na obrázku je úplně ideální. Co se týká puzet, tak k nim nemám moc důvěru, jelikož jsem díky nim dost náušnic ztratila. Navíc tam je zase problém, že pro změnu tlačí ten dřík. Děkuji a přeji hezký den. L.
Dobrý den,
šroubovacích balónků se vyrábí mnoho typů. Některé jsou lisované a ty obvykle kuličku na konci nemívají.
U ručně montovaných typů má však kulička na konci balónku nejen estetický ale také technický účel. Takový balónek je sestavený ze tří nebo čtyř kroužků, které se vzájemně protínají a v místě pod kuličkou jsou k sobě sletované. Kulička přiletovaná do středu spoje funguje jako jakási kotva a jejím úplným odstraněním skutečně může dojít k rozpadnutí balónku. U jiných typů je kulička součástí čepu, který tento spoj zpevňuje. U balónků, které používáme v naší dílně je toto kritické místo vyztužené zaoblenou pokličkou.
Bohužel, i kdyby se Vám podařilo sehnat balónek, který Vám tvarem vyhovuje, může se stát, že nepůjde na Vaše náušnice našroubouvat, protože každý výrobce používá trochu jiný závit.
S nedůvěrou k puzetám, získanou špatnou zkušeností, se setkáváme poměrně často. Je to škoda, protože stejně jako ve všem i zde platí, že se vyrábějí puzety pevné a bezpečné a méně kvalitní. Obáváme se, že těch druhých bude asi víc. Puzety, které používáme v naší dílně jsou stejně spolehlivé jako šroubovací balónky.
Pokud Vás ale tlačí i dřík u puzety, pak by pro Vás asi byly nejlepší náušnice s dámským patentem nebo africkým háčkem.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, mám dotaz ohledně zlatých šroubků k náušnicím. V noci mě tlačí konce balonku do krku, protože mají na konci takovou kuličku. Lze ji zlatníkem zabrousit? A případně zkrátit i nožičku? Mám uši blíže k hlavě, než je asi norma. Balonků co mají konec zarovnaný je velmi málo a nemohu je sehnat. Navíc mám spoustu krásných zlatých náušnic a nenosím je jen proto, že mě nebaví je každý večer šroubovat a vyndavat. Děkuji za odpověď Lenka
Dobrý den, paní Lenko,
kuličku na konci balónku zapilovat lze. Obávám se ale, že to váš problém nevyřeší. Pokud máte otlačky, pak se zřejmě do krku otiskuje celý balónek, a ne jen jeho konec.
Zkrátit dřík (nožičku) má smysl pouze v případě, že je závit na dříku natolik dlouhý, aby po zkrácení konce bylo možně balónek došroubovat blíž k uchu.
Tedy – pokud dotáhnete šroubek na doraz a na dříku je stále ještě vidět závit, tak jako na horním obrázku, pak se balónek zarazil o konec dříku, a ten je možné zkrátit o délku přesahujícího závitu.
Pokud ale po dotažení balónku již žádný závit na dříku vidět není viz. obr., pak by i po případném zkrácení dříku stejně nebylo možné balónek posunout blíž k uchu, protože na dříku „chybí“ závit.
Jestli Vás balónky nebaví, zkuste kvalitní puzety, které jsou pro každodenní manipulaci vhodnější. Můžete se zeptat svého zlatníka, zda by u některých Vašich oblíbených náušnic nebylo možné vyměnit dříky se závitem za dříky pro puzety.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová