K náušnicím z naší dílny pečlivě vybíráme kvalitní náušnicové mechaniky, které nakupujeme jako polotovary. Protože si u většiny našich náušnic můžete typ zapínání vybrat, rozhodli jsme se jednotlivé mechaniky popsat podrobněji. V tomto článku se zaměříme na porovnání dvou typů náušnicového zapínání – klenotnické puzety a šroubovacího balónku.

Klenotnická puzeta

Klenotnická puzeta je pružina, která zapadá do drážky na dříku náušnice.

Dřík pro puzetu má na všech našich náušnicích dvě drážky, které fungují jako zarážky, a to hlavní a pojistnou. Puzeta se s mírným tlakem nasadí na dřík a její postranní zakroucené pružiny zapadnou do pojistné drážky. Pokud se vyvine další tlak, vyjede pružina z drážky, puzeta se posune asi o 1,5 mm blíž k lalůčku a opět zapadne do hlavní drážky. V této pozici zůstane, dokud není – opačným tahem směrem ven od lalůčku – vysunuta k pojistné zarážce a dále pak mimo dřík.

Puzetu je také možné mírným tlakem opět vysunout z hlavní drážky a posunout až přímo k lalůčku, pokud má žena raději pocit „plného“ dotažení. V obou polohách plní puzeta bezpečně svou funkci.

Klenotnická puzeta

1. hlavní zarážka
2. pojistná zarážka
3. kuželovitě zapilovaný konec dříku pro pohodlnější nasazení puzety
4. rovná ploška ve tvaru květu, pro příjemnější dotyk puzety s lalůčkem

Klenotnické puzety na našich náušnicích jsou oproti běžné produkci masivnější a pevné. Dřík, přiletovaný k ozdobné části náušnice má průměr 1,00 mm a délku 9 mm. Puzeta je vyrobena ze zlatého plechu o síle 0,30 mm a je opatřena kulatou destičkou ve tvaru květiny o průměru 6 mm, která tvoří příjemně plochou přepážku mezi pružinovou částí puzety a lalůčkem. Váha jedné samotné puzety je 0,30 g.

Protože jde o pružinu, je dobré náušnice čas od času zkontrolovat, například když si přetáhnete oblečení přes hlavu apod. Pokud se puzeta časem poněkud uvolní – budete mít pocit, že její „stisk“ již není tak pevný, jako byl na začátku – můžeme ji opětovně napružit do původní síly.

Klenotnická puzeta vyhovuje ženám, které náušnice rády často střídají nebo nesnesou v náušnicích spát. Doporučujeme je také pro náušnice s perlami.

Šroubovací balónek

Balónek je v podstatě šroubovací „matička“.

Nemusí vyhovovat každé nositelce, protože se při nasazování musí balónek trefit přesně na závit, což vyžaduje jistou dávku zručnosti. Závity na našich náušnicích mají kuželovitě zapilované konce, aby tento manévr byl co nejjednodušší.

Po nasazení balónku na závit se balónek došroubuje až na konec závitu, a pokud se s citem dotáhne, zapínání poměrně bezpečně drží. Právě délka závitu funguje jako pojistka proti ztrátě náušnice. I v tomto případě je dobré občas zkontrolovat, zda je balónek dotažený až „na doraz“.

Šroubovací balónek

1. dlouhá závitová část uvnitř balónku
2. 5 mm dlouhý závit na dříku
3. kuželovitě zaoblený konec dříku pro snadnější navedení balónku na závit

Také balónky jsou celkově mohutnější než je běžné, a mají dlouhou závitovou část. Dřík se závitem, přiletovaný k ozdobné části náušnice má průměr 0,90 mm. Jeho konec je zapilovaný do zaobleného kuželu, který usnadňuje navedení balónku na závit. Délka dříku je 8,5 mm, délka závitu pak 5 mm. Průměr balónku je 6 mm. Váha jednoho samotného balónku je 0,40 g.

Šroubovací balónek vyhovuje ženám, které náušnice téměř nikdy nesundávají nebo které jsou na balónky zvyklé a manipulace s nimi jim nedělá potíže.