Zapínání náušnic – tzv. odborně řečeno : -) náušnicových mechanik je mnoho typů.
Na úvodní obrázek jsme nakreslili tři nejvíce známé typy, které se v náušnicích používají.
Jsou to zleva: balónek, kterému se občas říká také šroubek, dámský patent a puzeta. Některé situace, jako například neobvyklé designové provedení náušnic, nebo výjimečný tvar ušního lalůčku vyžadují jiná řešení. Můžete si je prohlédnout v našem stručném přehledu.
Zapínání dámských náušnic pro propíchnuté ucho
Puzeta, disková puzeta a šroubovací balónek jsou univerzální typy náušnicových mechanik vhodných pro téměř všechny druhy náušnic. Nejběžněji se však používají u náušnic drobných rozměrů. Máte-li dírky píchnuté příliš nízko, patrně Vám budou nejlépe sedět právě náušnice s těmito typy zapínání.
Dámský patent je nejpoužívanější a nejznámější typ dámské náušnicové mechaniky. Jeho výhodou je, že se dá opatřit pojistkou proti nechtěnému otevření, nevýhodou pak, že se nedá použít na krátké náušnice.
Obdobou dámského patentu je ruský patent. Nejčastěji se používá u náušnic u kterých není žádoucí aby byl vidět háček. Je vhodný i na kratší ne však úplně krátké náušnice.
V Čechách dosud málo známá klenotnická klipsa pro propíchnuté ucho kombinuje výhody klasické klipsy a háčku. Tento typ zapínání zaručuje snadnou manipulaci i bezstarostné, bezpečné nošení. Je vhodný především pro větší těžké náušnice.
Africký háček neprávem vzbuzuje nedůvěru i když vskutku není určen ženě, která není zvyklá odkládat náušnice na noc.
Zapínání dámských náušnic pro nepropíchnuté ucho
Klasická klipsa si vydobyla své místo na slunci především v bižuterii. Zlaté a stříbrné klipsy se však běžně vyrábějí a jsou jednou ze dvou možností pro ženu, která nemá propíchnuté uši.
Druhou možností je málo známý typ mechaniky tzv. anglický šroubek. Anglický šroubek funguje na principu malého svěráčku. Je vhodný i pro velmi drobné náušnice.
Zapínání dětských náušnic
Dětská brizura je osvědčeným typem náušnicové mechaniky určené pro malé princezny od narození až do školního věku. Náušnice s dětskou brizurou dokonce mohou pouhou výměnou háčků „růst“ se svojí nositelkou. Ve školním věku je praktičtější použít u dívčích náušnic dámský patent ve zkrácené verzi.
Dobrý den, mlžete mi poradit, kdy se začalo užívat zavírání na puzetu? Vím, že pochází ze západní Evropy a tady se rozšířilo v posledních 30. letech. Bohužel se setkávám často s tím, že je velmi nekvalitní i u dražších naušnic. Navíc je dáváno i na větší naučnice, která pak špatně drží. Zřejmě se to děje, aby ušetřili materiál. A v neposlední řadě, přidává se dosti bez rozmyslu na starožitné naušnice včetně dlouhých a visacích, kde působí jako pěst na oko.
Dobrý den,
puzeta (nebo také puseta – z francouského slova pousser “tlačit”) je tradiční náušnicová mechanika, která se používá jistě déle než 100 let.
Když jsem v roce 1980 začala studovat první ročník SUPŠ patřila výroba puzety do standardní výuky. Nechci nijak podceňovat socialistické školství, ale řekla bych, že jsme tehdy jeli podle osnov převzatých z První republiky. (mimochodem, maturovala jsem v roce 1984, kdy Šperkárna slavila stoleté výročí založení :-)) I během povinných prázdninových praxí jsem se v zlatnictvích a zlatnických dílnách s puzetami běžně potkávala i když převážně jen na stříbrných a bižuterních náušnicích. Na druhou stranu mě, jako studentku na praxi, ke zlatým šperkům nikdy nikdo nepustil. 🙂
Dnes často vídám tak titěrné puzety vyrobené z tak tenkého plechu, že už z podstaty nemohou plnit svoji funkci správně. To se ovšem netýká ručně vyrobených puzet u náušnic z naší dílny.
Je třeba říci, že jako všechno na tomto světě, i puzety mohou být dobré nebo špatné.
Puzety z naší dílny jsou plně funkční a stejně spolehlivé jako šroubovací balónky. Bezpečně drží na uchu i velmi těžké náušnice. Jsou tak ideální volbou pro ženy, které rády náušnice často mění nebo jsou zvyklé je na noc odkládat. Manipulace s puzetami z naší dílny je snadná rychlá a bezpečná.
To, že velká náušnice špatně drží na uchu je dáno spíše špatně nebo šikmo píchnutou dírkou v lalůčku. Ale i tento, poměrně častý problém umí dobře vyrobená puzeta vyřešit.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den, dcerke (7 mesiacov) sme kupili nausnice s balonkem (sroubek) a jedna sa jej uz dva krat rozopla. Teda balonek sa sam odsrouboval a museli sme ho hladat. Viete mi poradit co toto sposobuje a ako tomu predist?
Dakujem.
S pozdravom Maria
Pěkný den přeji,
pokud jsou závity na dříku náušnic a balónku kvalitní, měl by jít balónek dotáhnout tak, aby se samovolně snadno nepovolil. Pokud jsou špatně vyrobené, je tady riziko, že závit při utahování strhnete. Takže je to trochu loterie a chce to cit a určitou zkušenost. Jiná spolehlivější možnost u náušnic se šroubovacím balónkem není.
Pro dětské náušnice nejsou balónky vhodným typem zapínání.
U dětských náušnic se používá spíše tzv. brizura, která se dá (opět když je dobře vyrobená) zamknout (napružit) tak, aby se samovolně neotevřela.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
Chci se zeptat jak nejsnadnější zapnout dětskou brizuru, zatím se mi to nepovedlo, dcera nemá moc ráda sahání na uši.
Dobrý den,
abych pravdu řekla nevím co poradit. Jestli vám jdou náušnice zapnout tzv. nanečisto, jen tak, když je držíte v rukou, pak hlavní problém bude asi v tom, že dcerka „nespolupracuje“ :-))
V tom případě zkuste náušnice nasadit v době jejího tvrdého spánku. Mělo by to jít snadno, jen pomocí dvou prstů.
Pokud vám nejdou náušnice zapnout vůbec, pak bude nutné, aby si je prohlédl zlatník, který zjistí zda nejsou háčky špatné ohnuté a případně je přetvaroval.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den,mam zlate nausnice (pravdepodobne)s ruskym patentem, opatrene proti ztrate, gumovou nausnicovou zarazkou.Bohuzel mi nikdo nerekl ze po urcite dobe guma ztvrdne.Ted bych potrebovala nausnice sundat ale nejde to.Gumova zarazka je jako kamen,nejde s ni hnout.Poradite jak na to?Dekuji Marie
Pěkný den přeji,
tak s tímto Vám moc neporadím, protože s takovým problémem jsme se v praxi doposud nesetkali.
Jediné co mě takto narychlo napadá, zkusit vypátrat nějaký roztok na změkčení pryže. Protože se jedná o ucho, obezřetnost je samozřejmostí a asi by to mělo být něco na přírodní bázi, nebo jinak šetrného.
Spíše si ale myslím, že bude nutný zásah nějakého šikovného zlatníka, který by mohl náušnicové zapínání se ztvrdlou gumou, pomocí zlatnických kleštiček, rozpohybovat přímo na uchu.
V krajním případě by zlatník musel přeskřípnout náušnicového zapínaní tak, aby se náušnice dala z ucha vyjmout. Neznám technické provedení náušnic, ale mělo by se to provést citlivě, s ohledem na následující opravu, nebo výměnu náušnicového zapínání. Otázkou je, zdali by se taková oprava vyplatila.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý večer, dcera měla stejný problém. Vzala jsem tzv. kombinačky a tu gumu prostě rozbila stiskem. Pak to šlo samo dolů.
Dobry den, je mozne nejak uzamknout damsky patent?
Dobrý den,
dámský patent se nedá uzamknout jako například dětské náušnice. Lze ale na něm zhotovit tzv. pojistku, která spolehlivě zabrání samovolnému otevření patentu. Jde to u náušnic, jejichž háček je dostatečně dlouhý a pružný.
Na přání zákazníka zhotovujeme pojistky u dámských patentů pouze na náušnicích z naší dílny. Jde ale o standardní úpravu, kterou Vám provedou v každém zlatnictví, kde přijímají šperky do opravy.
Pokud máte pocit, že se patenty snadno a často otvírají, je možné, že mohou mít prasklá perka a v tom případě by bylo nutné patenty vyměnit.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, jakým způsobem se dá udělat z puzety uzamykání šroubkem? Děkuji.
Pěkný den přeji,
jednoduchým způsobem to nejde. Je nutné vyměnit hladký dřík pro puzetu za dřík se závitem pro šroubek. To může být u některých náušnic problém. Záleží na jejich konstrukci a také na tom, zda a jakým způsobem jsou v náušnicích zasazené kameny.
Jestli bude konkrétně u vašich náušnic výměna možná, vám řekne každý zlatník, který si bude moci náušnice osobně prohlédnout.
Puzeta je vlastně pružina. Pokud máte např. problém s vysouváním (uvolňováním) puzety, umožňují některé typy náušnicových puzet jejich napružení tak, aby k uvolňování nedocházelo.
S přátelským pozdravem
Petr Vantura
Dobrý den,
mám naušničky z bílého zlata se šroubovacím uzávěrem. Jeden uzávěr se mi povedlo ztratit. Je možné jej někde koupit? Jedná se o drobounký, asi 4mm, balonek.
Děkuji mnohokrát
Wiesnerová Michaela
Dobrý den,
nejprve se zkuste zeptat v obchodě, kde jste náušnice koupila, zda by Vám nedodali nový balonek přímo od výrobce.
Pokud neuspějete, obraťte se na kterékoliv zlatnictví, kde přijímají šperky do opravy a nebo přímo na zlatníka, který se opravami zabývá.
S náušnicovými šroubky je ten zádrhel, že ne všichni výrobci používají stejný typ závitu a tak se může stát, že balónek, který Vám nabídne zlatník nebude kompatibilní se závitem na dříku náušnice. V tomto případě už nezbývá jiná možnost, než vyměnit dříky na náušnicích.
Je pak na Vašem uvážení zda se tato výměna, vzhledem k ceně náušnic a ceně opravy, vyplatí.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den, prosim poradite mi, jaky typ zapinani je nejvhodnejsi pro briliantovou pecku, aby se neobracela dolu a sedela v dirce rovne? Existuje pry nejaky francouzsky uzaver – jakasi podpora ze zadni strany lalucku. Dekuji za odpoved Monika
Dobrý den,
musím se přiznat, že termín francouzský uzávěr jsem ještě neslyšela. Zadala jsem si ho proto do vyhledávače a vyjely mi obrázky náušnic s klasickým ruským patentem.
Pokud chcete mít v uchu jen pecku, pak tento typ náušnicové mechaniky vhodný není.
Vybrat si můžete v podstatě jen ze dvou typů a to dřík na šroubek, tzv. balónek nebo dřík s perkem, tzv. puzetou, viz náš popis nahoře v článku.
To zda se bude náušnice v lalůčku obracet dolů závisí z devadesáti procent na tom, jak dobře je píchnutá dírka v uchu. Tedy zda je dostatečně vysoko, opravdu uprostřed, a zda není lalůček propíchnutý šikmo.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den. Koupila jsem si náušnice s ruským zapínáním a otvírají se mi, hlavně v noci. mám strach je nosit. Neškodí jim neusálé otvírání a odkládání na noc? Ráda bych je vrátila a pořídila si dámský patent který jsem mívala předtím. co by jste mi radila?
Děkuji Hana Broumová
Dobrý den paní Broumová,
Ruskému patentu ani klasickému dámskému patentu, který je v ČR obvyklejší, každodenní manipulace nevadí. Podmínkou je, že je zapínací mechanika kvalitní (dobře udělaná). Naopak, právě během spánku může u obou druhů patentů docházet k samovolnému otevření. Je to jeden z důvodů proč doporučujeme náušnice na noc odkládat.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, chci se zeptat zda se dětská brizura dá vyměnit za dámské zapínání. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
u některých náušnic to jde u jiných ne. Záleží na technologii výroby, velikosti ozdoby i způsobu zasazení kamenů, pokud tam jsou.
Jestli jde jen o to, že háček je už příliš krátký, tak ten jde vyměnit za delší téměř vždy.
Takhle od stolu Vám můžeme jen poradit abyste náušnice ukázala zlatníkovi a probrala to s ním.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak rozepnu dětské naušničky?Chtě bych už dcerce vyměnit nastřelené za ty naše ale nedaří se mi je rozepnout.
Moc vám děkuji
Dobrý den,
z Vašeho dotazu jsem tak úplně nepochopila, jestli má teď dcerka náušnice nastřelené nebo má teď náušnice klasické s dětskou brizurou.
Předpokládám ale, že postupujete doporučovaným postupem – nejprve nastřelovací náušnice a po zahojení dírky vyměnit za náušnice klasické.
Nastřelovací náušnice jsou zajištěné uzávěrem, který je tlakem zafixován již při samotném úkonu nastřelení. S rozepnutím nastřelených náušnic nemáme žádné zkušenosti, ale jistě Vám poradí tam, kde náušnice nastřelili.
Klasické náušnice se otevírají zmáčknutím háčku u očka, kterým háček prochází, směrem k uchu. Pokud to nejde, obraťte se na zlatníka nebo zkušenou prodavačku v klenotnictví, kde náušnice otevřou pomocí malých kleští.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
prosím, chtěla bych se zepata, je mi 46let a chtěla bych si koupit náušnice s dětským zapínáním, upřednostňuji menší, jelikož mám nízko propíchnuté uši. Myslíte, že bych mohla nosit náušnice s takovým zapínáním¨?
Děkuji, s pozdravem Hana.
Dobrý den paní Hano,
dětská brizura je typ náušnicového zapínání, který není určen pro každodenní manipulaci.
Ideální použití je náušnice nasadit a nosit – neodkládat na noc, neměnit za jiné. Sundávat tak jednou za měsíc, abyste si je mohla vyčistit.
Pokud s tímto omezením nemáte problém, náušnice Vám jsou pohodlné a nikde Vás netlačí, pak nevidím jediný důvod proč je nenosit.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den dcerce jsme poridili nausnice s detskou bizurou nosi je asi 14dni a hodne se ji rozepinaji bojim se, aby je neztratila, dela se nejaka pojistka i na tento typ zapinani?
Dobrý den,
na dětskou brizuru se žádné pojistky nedělají.
Dětskou brizuru je pouze možné dát takzvaně „zamknout“. To provede zlatník, nebo poučená prodavačka v klenotech. Malými plochými kleštěmi vyhne a napruží háček zavřených náušnic v uchu tak, že ho není možno ručně otevřít. K otevření náušnic je nutné opět použít kleště. Při tom dojde k silné deformaci tvaru háčku a proto je nutné dát následně brizury vyrovnat, aby bylo možné náušnice dále nosit. Pokud není nutné náušnice častěji sundávat, je to celkem praktické řešení.
Ještě před tím, než si dáte náušnice zamknout, požádejte zlatníka, aby se na náušnice podíval a zhodnotil, zda jsou háčky správně tvarované a „napružené“ – malá úprava tvaru háčku by možná mohla pomoci.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
jak rozepnout náušnici ruský patent z ucha ? Nejde mi to dolů
díký za odpověď
Dobrý den,
u ruských patentů je konec náušnicového háčku opatřen pojistným zoubkem, který je obrácen dolů a háček je napružený tak, aby zoubek dosedl na spodní hranu pojistného otvoru v patentu.
Chcete-li ruský patent rozevřít, musíte nejprve nadzvednout konec háčku s pojistným zoubkem směrem nahoru tak vysoko, aby spodní část zoubku mohla volně projít otvorem v patentu. Jako opora k nutnému protitahu dobře poslouží horní část patentu.
Zkuste se ukazováčkem opřít o horní část patentu, palcem nadzvedněte zoubek a pak, pohybem připomínajícím lusknutí prstů, ukazováčkem vyhněte patent směrem ven. Vše by mělo jít lehce, pokud cítíte odpor, je nutné háček ještě více nadzvednout.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, můžete mi prosím poraddit, jestli se dá opravit dámský patent? Zzapínání je vyviklné a nepřiléhá k obloučku. Náušnice jsou stříbrné a ozdoba je přiletovaná. Děkuji za odpoveď.
Pěkný den přeji,
chtěl bych předeslat, že na opravy šperků nemáme kapacitu, proto se jim nevěnujeme.
Ale obecně, oprava patentu u náušnic je možná, pokud samotný patent dostatečně drží (cvaká). Pokud ne, musí se patent vyjmout a upravit protikus na kterém je přinýtován. Jestli ani úprava protikusu (my tomu říkáme kobylka) není možná, musí se celý patent vyměnit. Podrobnější informace by Vám měli poskytnout ve zlatnictví, které se zabývá opravami šperků.
Je ale možné, že samotná oprava bude dražší, než Vaše stříbrné náušnice.
S pozdraven Petr Vantura
Dobrý den, prosím, poradte, kde sehnat a jestli vůbec jde dokoupit šroubek . puzetu. Děkuji a zdravím! Šindelářová.
Pěkný den,
doporučil bych, obrátit se na zlatníka, nebo zlatnictví, kde se zaměřují na opravy zlatých šperků. Můžete také zkusit firmy Soliter nebo Safina, které se prodejem zapínání do náušnic zabývají.
Rada na závěr – nekupujte šroubek nebo puzetu, bez toho abyste si vyzkoušela, jestli na závit nebo dřík přesně pasují. Každý výrobce používá trochu jiné technologie a může se stát, že se závity nebo průměry obou polotovarů nebudou shodovat.
S pozdravem Petr Vantura
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť kde je možné zakúpiť ruský patent, prípadne by ste mi ho vedeli predať vy?
Dakujem za odpoved
Dobrý den,
zkuste firmu vyrábějící zlaté a stříbrné polotovary pro zlatníky – KaPe
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den, prosim kde je mozno koupit komponent na vyrobu nausnic – anglicky sroubek? Dekuji za odpoved, Jana Karaskova
Dobrý den paní Karásková,
bohužel, my nevíme o firmě, která by anglický šroubek měla ve své nabídce.
V naší praxi jsme náušnice s anglickým šroubkem doposud vyráběli jen jednou a dělali jsme ho celý ručně.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi