Zapínání náušnic – tzv. odborně řečeno : -) náušnicových mechanik je mnoho typů.
Na úvodní obrázek jsme nakreslili tři nejvíce známé typy, které se v náušnicích používají.
Jsou to zleva: balónek, kterému se občas říká také šroubek, dámský patentpuzeta. Některé situace, jako například neobvyklé designové provedení náušnic, nebo výjimečný tvar ušního lalůčku vyžadují jiná řešení. Můžete si je prohlédnout v našem stručném přehledu.

Zapínání dámských náušnic pro propíchnuté ucho

Puzeta, disková puzeta a šroubovací balónek jsou univerzální typy náušnicových mechanik vhodných pro téměř všechny druhy náušnic. Nejběžněji se však používají u náušnic drobných rozměrů. Máte-li dírky píchnuté příliš nízko, patrně Vám budou nejlépe sedět právě náušnice s těmito typy zapínání.

klenotnická puzeta

šroubovací balónek ( šroubek)

disková puzeta

Dámský patent je nejpoužívanější a nejznámější typ dámské náušnicové mechaniky. Jeho výhodou je, že se dá opatřit pojistkou proti nechtěnému otevření, nevýhodou pak, že se nedá použít na krátké náušnice.
Obdobou dámského patentu je ruský patent. Nejčastěji se používá u náušnic u kterých není žádoucí aby byl vidět háček. Je vhodný i na kratší ne však úplně krátké náušnice.

dámský patent

ruský patent

V Čechách dosud málo známá klenotnická klipsa pro propíchnuté ucho kombinuje výhody klasické klipsy a háčku. Tento typ zapínání zaručuje snadnou manipulaci i bezstarostné, bezpečné nošení. Je vhodný především pro větší těžké náušnice.
Africký háček neprávem vzbuzuje nedůvěru i když vskutku není určen ženě, která není zvyklá odkládat náušnice na noc.

klenotnická klipsa

africký háček

Zapínání dámských náušnic pro nepropíchnuté ucho

Klasická klipsa si vydobyla své místo na slunci především v bižuterii. Zlaté a stříbrné klipsy se však běžně vyrábějí a jsou jednou ze dvou možností pro ženu, která nemá propíchnuté uši.
Druhou možností je málo známý typ mechaniky tzv. anglický šroubek. Anglický šroubek funguje na principu malého svěráčku. Je vhodný i pro velmi drobné náušnice.

klasická klipsa

anglický šroubek

Zapínání dětských náušnic

Dětská brizura je osvědčeným typem náušnicové mechaniky určené pro malé princezny od narození až do školního věku. Náušnice s dětskou brizurou dokonce mohou pouhou výměnou háčků „růst“ se svojí nositelkou. Ve školním věku je praktičtější použít u dívčích náušnic dámský patent ve zkrácené verzi.

dětská brizura

dámský patent