Poměrně často tuto otázku u nás v dílně dostáváme.
„Jak se tomu drahému nic má správně říkat, diamant nebo briliant? A je v tom nějaký rozdíl?“
Trochu napoví už fotka, kterou jsme zařadili na úvod článku. Ale další otázky, jakoby se na tuto problematiku v názvosloví diamantů – briliantů nabalovaly.
Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem
V levé části fotky v úvodu našeho článku je vidět diamantová surovina (vytěžený diamantový nerost), jednoduše diamant. Když se tento vzácný prvek dostává po mnoha peripetiích z diamantových dolů na světlo, mluvíme pořád o diamantu (diamantech).
Surové diamanty, potom putují do dílny na stůl brusiče diamantů. Ten svým odborným okem a pomocí důmyslných měřících přístrojů rozhodne, jak s touto diamantovou surovinou naloží. Jinak řečeno, do jakého tvaru a jakým brusem diamanty vybrousí. Všimněte si, stále mluvíme pouze o diamantech, o pojmu briliant – brilianty zatím nemůže být řeč.
A právě v této chvíli, při broušení diamantů, kdy dochází ke změně jeho tvaru, může nebo také nemusí dojít ke změně jeho názvu.
Diamant se stává briliantem tehdy, kdy je vybroušen nejčastěji do kulatého nebo oválného tvaru briliantovým výbrusem. V těchto případech můžeme mluvit o briliantu ( briliantech ).
A právě briliant je v pravé části obrázku nahoře.
Kulatý diamant vybroušený briliantovým brusem (nyní už můžeme směle říci briliant) je nejčastěji používaným druhem diamantu a zasazuje se do většiny šperků.
Odtud tedy názvy typu briliantové šperky, briliantové náušnice, briliantové prsteny a podobně.
Ale na řadu mohou přijít i jiné varianty. A to zejména v naší zlatnické dílně, kde si říkáme proč se držet zavedených zvyklostí?
V brusírně diamantů si můžeme přeci nechat vybrousit jiný tvar s jiným typem výbrusu. Osobně máme slabost pro čtvercový tvar s výbrusem zvaným princess, ale jednoznačně u nás vítězí diamant obdélníkového tvaru s výbrusem stupňovým, také se mu říká bageta (Baquette).
Ale v těchto případech už o briliantech mluvit nemůžeme. Když tedy budeme chtít po brusiči právě tyto naše oblíbené tvary a brusy, nepoužíváme už slovo briliant, jako u kulatých tvarů, ale zadání formulujeme slovy vybrušte nám princess nebo bagetu těch a těch parametrů.
Pokud potom tzv. princess nebo bagetu zasadíme např. do nějakého pěkného (jak jinak) prstenu, nemluvíme o prstenu s briliantem ale zase a jedině o prstenu s diamantem. A pro upřesnění můžeme dodat že se jedná např. o prsten s diamantem princess, nebo o prsten s diamantem bageta.
A rada na závěr? Pokud to vezmete vylučovací metodou a budete ve všech případech mluvit pouze o diamantu (diamantech) nikdy se nespletete :).
Ukázka prstenu s briliantem a prstenu s diamantem tzv. bagetou
Tvrdí se, že diamant (briliant nevyjímaje) někdy řekne více než tisíc slov. Rozhodně na tom něco bude. Ale je také ověřené, že obraz má někdy větší vypovídající hodnotu, než složitý výklad. Pro názornost předkládáme fotky prstenů vyrobených v naší zlatnické dílně. Po přečtení tohoto článku už víte, že oba prsteny jsou s diamanty a jeden z nich je navíc s briliantem:).
po kliknutí na fotky se dostanete na podrobnou stránku dámských (zásnubních) prstenů s brilianty – diamanty.
S jakými dalšími názvy se okolo pojmu briliant – diamant můžete setkat
Rozhodně neznáme všechny slengové výrazy. Ale vzpomínáme si, že jsme se setkávali, zejména u straších klenotníků s výrazem brilant nebo když byl briliant malý tak brilantek.
Briloš nebo briloše, výraz, který osobně rádi nemáme a nikdy ho nepoužíváme. Připadá nám, že se hodí spíše do světa tzv. celebrit nebo do podsvětí:).
A zapomenout se nedá na poetický démant nebo démanty
Jestli jste se setkali s dalšími názvy buďto pro diamant nebo briliant, dejte nám o tom dole v komentářích vědět, budeme rádi
Děkuji manželům Vanturovým za jejich brilantní vysvětlení!!!
Dobrý den, nemohu nikde najít informaci, kdo mi zdarma v Praze ohodnotí kamínek v torzu prstýnku, který je – byl – po babičce z doby první republiky, všude chtějí za zjištění pravosti zaplatit minimálně 300,-Kč. Děkuji.
Pěkný den přeji,
ať pátrám jak pátrám, vůbec mě nenapadá, kde by Váš požadavek zdarma v Praze vyřešili. Nenapadá mě ani jediné místo mimo Prahu. Dokonce nevím o nikom z jiného oboru, kdo by udělal nějakou kvalifikovanou službu zcela zdarma:)
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, pane Vanturo,
nedávno jsem si přečetla Váš výklad diamantu a briliantu. Je mi jasné, že diamant je nerost, zatímco briliant je výbrus a na diamant je možné použít i jiný typ výbrusu. Podle Vás je tedy pouze diamant s briliantovým výbrusem briliant. Napadá mě otázka, zda lze briliantový výbrus použít i na jiné drahé kameny. Někde jsem četla, že například u zirkonu bychom měli uvádět, že jde o zirkon s briliantovým brusem. Z toho bych usuzovala, že lze briliantový brus použít i na jiné drahé kameny. Pak mi ale není úplně jasné, proč se někdy uvádí, že zirkon je napodobenina briliantu – to znamená diamantu s briliantovým brusem. Mohl byste se, prosím, k tomu vyjádřit?
Děkuji.
S pozdravem – Jitka
Pěkný den přeji,
v zásadě je to tak, jak to shrnujete.
Briliantovym brusem se dá vybrousit i jiný kámen kruhového nebo oválného obrysu. A může to být kámen drahý i syntetický (napřiklad zirkon). V tomto případě ale nemůžeme mluvit o briliantu. Aby nebyl popis matoucí měl vypadat například takto :
– přírodní korund – safír, brus briliantový, nebo
– syntetický zirkon, brus briliantový
To, že někdo uvádí že syntetický zirkon s briliantovým brusem je napodobeninou briliantu mi přijde v zásadě správné.
Podle mě je důležité v popisu to slovo NAPODOBENINA. To znamená, že ten syntetický zirkon nemá s přírodním diamantem nic společného.
S pozdravem Petr Vantura
opět si dovoluji poopravit.
Zmíněný zirkon, jak všichni říkáme, je v podstatě kubická zirkonie, toť správný název.
To už vyjadřuje, že jde o syntetiku, já ale do posudků vždy uvádím v závorce, že se jedná o syntetický kámen, v příp. bílé barvy že je to levná napodobenina diamantu.
Briliantový brus může mít i sklo.
Prodejci na internetu někdy velmi špatně uvádějí v nabídce výrazy, jako např. zirkon-briliant a p. zavádějící názvy. Asi to dělají schválně, aby pomýlili laiky.
Renata Suková, soudní znalec v oboru drahé kovy a kameny
Pěkný den
v podstatě netuším jaký je mezi námi rozpor nebo něco k poopravě. Jitce odpovídám na dotaz zdali se dá i jiný kámen vybrousit briliantovým brusem a v příkladu uvádím, jak by podle mě měl (mohl) popis takto vybroušeného kamene vypadat, aby nedošlo k zmatení zákazníka.
Vycházím z toho, že se pravděpodobně bavíme o popisu na běžném prodejním dokladu. Pokud ve své zprávě, jako soudní znalkyně, používáte přesnější popis je to chválihodné a dobře.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, vlastním prsten s diamantem. Mám k němu certifikát. Byl to dar od člověka co pracuje pro DIC. Nyní chci prsten prodat. Poradíte mi jak? Děkuji za odpověď.
Pěkný den,
bohužel v tomto Vám moc neporadím. Primárně bych zkusil DIC, podle mého názoru je dobré začít u výrobce/prodejce.
Beru to z osobního hlediska. Pokud se na nás s tímto problémem a našim prstenem s diamantem někdo obrátí, snažíme se vyhovět. Šperk osobně známe a máme přehled o použitém materiálu a technologii.
Je nutné si uvědomit, že za běžný prsten, byť diamantový, nemůžete očekávat cenu, za kterou byl pořízen, ale zpravidla cenu za materiál. Ve Vašem případě za zlato a diamant nebo diamanty.
Pokud u prodejce prstenu s diamantem neuspějete, zkuste nějaký aukční dům, starožitnosti, nebo přinejhorším nějakou solidní zastavárnu.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
je možné, aby briliant praskl – uštípl se?
Děkuji za odpověď.
Pěkný den,
rozhodně to možné je, o tom bychom Vám mohli dlouze vyprávět:).
Přestože je diamant nejtvrdší nerost na Zemi, neznamená, že se nemůže naštípnout, nalomit, prasknout.
Často se to stává v místě, kde je v diamantu inkluze, nebo nějaká jiná vnitřní nečistota, na kterou je vyvíjen velký tlak.
Pojem tvrdost, respektive to, že je diamant nejtvrdší nerost znamená, že povrch diamantu ničím nepoškrábete a když, tak zase jenom diamantem.
Právě ona tvrdost je jednou z nejcennějších vlastností, pro kterou je tento kámen tolik oblíben nejen v oboru zlatnictví.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
ještě bych podotkla, že je nejtvrdší, ale křehký
Dobrý den,
nevím jakou máte osobně zkušenost s manipulací s diamanty, ale pod pojmem křehký si představuji například sklo. A tak diamanty křehké rozhodně nejsou.
Pokud tady budeme laborovat se slovíčky, definoval bych diamant v tomto ohledu spíše jako štěpný. Z vlastní praxe při zasazování diamantů vím, že praskají zejména pokud jsem velmi neopatrný, nebo když v sobě mají inkluze. Konkrétně se bavím o vysokém tlaku, který na ně vyvíjím při zasazování. Pokud jsou diamanty čisté, a to už kolem kategorie VS, vydrží podle mých zkušeností poměrně hodně. Ale jinak děkuji za poznámku.
Přátelský zdraví Petr Vantura
Naprosto nechapu jizlive poznamky pani RS. Pokud se tu prezentuje jako znalkyne, tak bych ocekavala jeji profesionalitu a nadhled a nikoli prezentaci, co tu predvadi. Jsem uzivatel sperku nikoli profik na kameny a brusy, ale v mych ocich po precteni konverzace rozhodne pani RS hluboce klesla….
Pěkný den přeji,
je pravda, že jsme se s paní soudní znalkyní moc nesešli, ale to se občas stane. Třeba budou její řádky pro někoho přínosné. Navíc nás soukromě upozornila na chybu, kterou jsme měli v popisu u jednoho ze starých punců, za což jsme přirozeně rádi.
Děkuji za komentář a pozorné čtení.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobry den, muzete prosim doplnit detaily k prohlaseni „zachazet se sperkem jako se sperkem“? Opravdu me zajima nazor odbornika. Preci kdyz zena dostane, dejme tomu, zasnubni prstynek s diamantem, nemuze nikdo ocekavat, ze ho necha doma ve sperkovnici a vezme si ho jen do divadla. Samozrejme ze s takovym prstenem se neprovadeji bezne domaci prace, ale na druhou stranu se takove kousky neodkladaji na umyvadlo v restauraci pri myti rukou. Kde je tedy ta spravna nebo alespon zlata stredni cesta?
Pěkný den přeji,
pěkně prosím „zacházet se šperkem jako se šperkem“ je vyjmuto z odpovědi, ve které jsem reagoval na dotaz pána, který se týkal vypadnutí diamantu z prstenu.
K této problematice jsem se myslím za naši zlatnickou dílnu v odpovědi vyjádřil dostatečně.
Pokud Vám v mé odpovědi něco chybí, zkuste prosím dotaz konkretizovat.
Chtěl bych ale předeslat, že není naší ambicí, tady dělat arbitra mezi zákazníkem a jiným výrobcem.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, mám po babičce prsten – bílé zlato s briliantem. Vzhledem k jeho stáří je velmi opotřebovaný, obroučka je prasklá. Hodnotný je asi hlavně ten briliant. Mohu ho někde prodat?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
prsten zkuste nabídnout k prodeji ve starožitnictví. Tam často viditelné poškození šperku nevadí.
Prodat samostatný diamant je velmi obtížné.
Trh s diamanty je velmi specifický. Každý si raději koupí diamant s certifikátem od zavedené firmy, obchodující s diamanty, než od laika – včetně zlatníků i obchodníků s diamanty.
Pokud má diamant ještě starý výbrus zvaný „diamantový“ nebo výbrus zvaný „routa“, mohl by zajímat zlatníky, kteří se zabývají restaurováním, či výrobou replik starožitných šperků – takto vybroušené diamanty již na běžném trhu nejsou.
Typ výbrusu diamantu pozná každý starožitník.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
je nějaká záruka na provedenou práci šperku, mám namysli co když diamant vypadne z uložení?
Pěkný den přeji,
odpověď rozdělím do dvou bodů a jedné poznámky.
Podotýkám, že se výše uvedené body vztahuji k vašemu dotazu, tedy vypadnutí např. diamantu z lůžka ve šperku. Těžko se do toho dá zahrnout např. poškrábání povrchu šperku nebo změna struktury povrchu perly, když se s ní nezachází rozumně.
Poznámka na závěr z praxe.
Z časových a také finančních důvodů jsme nebyli schopni vyrobit šperk pro našeho kamaráda, resp. jeho ženu k významnému výročí. Dohodli jsme se tedy, že mu alespoň jako snad odborníci, poradíme s výběrem šperku v běžném zlatnictví. Náušnice jsme vybrali, koupili a měly takový úspěch, že si k nim nositelka sama dokoupila přívěsek. Z přívěsku vypadl po 3/4 roce centrální kámen a prodejce v nejmenovaném řetězci reklamaci neuznal. Důvod? Druhý bod mé odpovědi výše. Ani právnická korespondence a vyhrožovaní soudem nepomohlo a po skeptickém postoji České obchodní inspekce skončil přívěšek jako oprava na našem zlatnickém stole.
Závěr – je to jako se vším, záleží na lidech, jejich přístupu ke svému řemeslu a ochotě řešit případné problémy, bez ohledu na nějakou obecně danou záruku.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, dostala jsem prsten s brilianty. Je nějaký způsob, jak si ověřit, že jsou pravé? Certifikát pravosti samozřejmě mám, ale takový si mohu nechat v tiskárně vyrobit také. Slyšela jsem, že pravé kameny svítí pod uv lampou. Je to pravda? Děkuji.
Dobrý den,
přijde na to, jaký certifikát máte. Firemní certifikát, který vypsala rukou slečna prodavačka, skutečně žádnou záruku neposkytuje.
My k našim šperkům s diamanty vydáváme certifikáty vystavené třetí osobou, nejčastěji Českou gemologickou laboratoří, opatřené razítkem certifikovaného soudního znalce.
Takový certifikát je v celém světě brán jako závazný dokument.
Pokud skutečně takový certifikát nemáte, zkuste se poptat po zlatnictvích nebo starožitnictvích, někde budou mít „diamantovou zkoušečku“ – jde o elektronický tester, který dokáže poznat přírodní diamant na základě měření elektrické vodivosti.
Nebo můžete dát kameny prozkoumat některému ze soudních znalců v oboru starožitnosti nebo gemologie – jejich seznamy jsou volně dostupné na každém soudu.
Ozáření diamantů UV lampou Vám nic neřekne, protože některé přírodní diamanty vykazují pod UV filtrem takzvanou fluorescenci, jiné ne. Takže tohle určitě není spolehlivá metoda určení pravosti diamantu.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
dobrý den, setkala jsem se u popisu starožitných diamntových šperků s názvem routy .. mohli byjste vysvětlit prosím tuto terminologii…děkuji Umlaufová Jitka
Dobrý den paní Umlaufová,
Routa, Roseta neboli diamantové růžice jsou nejstarší typy výbrusu diamantů. Výbrus je typický tím, že kámen má rovný spodek a horní část diamantu je broušena do tří a více plošek tzv. faset. Rout existuje několik typů podle tvaru a počtu faset, nejznámější jsou
3-fasetová, 6-fasetová, jednoduchá holandská (24 faset) a antverpská (12 faset). Dnes se již diamanty do těchto tvarů nebrousí.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová