Poměrně často tuto otázku u nás v dílně dostáváme.

„Jak se tomu drahému nic má správně říkat, diamant nebo briliant? A je v tom nějaký rozdíl?“

Trochu napoví už fotka, kterou jsme zařadili na úvod článku. Ale další otázky, jakoby se na tuto problematiku v názvosloví diamantů – briliantů nabalovaly.

Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem

V levé části fotky v úvodu našeho článku je vidět diamantová surovina (vytěžený diamantový nerost), jednoduše diamant. Když se tento vzácný prvek dostává po mnoha peripetiích z diamantových dolů na světlo, mluvíme pořád o diamantu (diamantech).

Surové diamanty, potom putují do dílny na stůl brusiče diamantů. Ten svým odborným okem a pomocí důmyslných měřících přístrojů rozhodne, jak s touto diamantovou surovinou naloží. Jinak řečeno, do jakého tvaru a jakým brusem diamanty vybrousí. Všimněte si, stále mluvíme pouze o diamantech, o pojmu briliant – brilianty zatím nemůže být řeč.

A právě v této chvíli, při broušení diamantů, kdy dochází ke změně jeho tvaru, může nebo také nemusí dojít ke změně jeho názvu.
Diamant se stává briliantem tehdy, kdy je vybroušen nejčastěji do kulatého nebo oválného tvaru briliantovým výbrusem. V těchto případech můžeme mluvit o briliantu ( briliantech ).
A právě briliant je v pravé části obrázku nahoře.

Kulatý diamant vybroušený briliantovým brusem (nyní už můžeme směle říci briliant) je nejčastěji používaným druhem diamantu a zasazuje se do většiny šperků.

Odtud tedy názvy typu briliantové šperky, briliantové náušnice, briliantové prsteny a podobně.

Ale na řadu mohou přijít i jiné varianty. A to zejména v naší zlatnické dílně, kde si říkáme proč se držet zavedených zvyklostí?

V brusírně diamantů si můžeme přeci nechat vybrousit jiný tvar s jiným typem výbrusu. Osobně máme slabost pro čtvercový tvar s výbrusem zvaným princess, ale jednoznačně u nás vítězí diamant obdélníkového tvaru s výbrusem stupňovým, také se mu říká bageta (Baquette).

Ale v těchto případech už o briliantech mluvit nemůžeme. Když tedy budeme chtít po brusiči právě tyto naše oblíbené tvary a brusy, nepoužíváme už slovo briliant, jako u kulatých tvarů, ale zadání formulujeme slovy vybrušte nám princess nebo bagetu těch a těch parametrů.

Pokud potom tzv. princess nebo bagetu zasadíme např. do nějakého pěkného (jak jinak) prstenu, nemluvíme o prstenu s briliantem ale zase a jedině o prstenu s diamantem. A pro upřesnění můžeme dodat že se jedná např. o prsten s diamantem princess, nebo o prsten s diamantem bageta.

A rada na závěr? Pokud to vezmete vylučovací metodou a budete ve všech případech mluvit pouze o diamantu (diamantech) nikdy se nespletete :).

 

Ukázka prstenu s briliantem a prstenu s diamantem tzv. bagetou

Tvrdí se, že diamant (briliant nevyjímaje) někdy řekne více než tisíc slov. Rozhodně na tom něco bude. Ale je také ověřené, že obraz má někdy větší vypovídající hodnotu, než složitý výklad. Pro názornost předkládáme fotky prstenů vyrobených v naší zlatnické dílně. Po přečtení tohoto článku už víte, že oba prsteny jsou s diamanty a jeden z nich je navíc s briliantem:).

Prsten s diamantem (vybroušeným do kulatého tvaru briliantovým brusem). Můžeme říkat prsten s briliantem i s diamantem
Prsten s diamantem - vybroušeným do tvaru obdélníku (bageta) stupňovým brusem. Mluvíme pouze o prstenu s diamantem.

 

po kliknutí na fotky se dostanete na podrobnou stránku dámských (zásnubních) prstenů s brilianty – diamanty.

S jakými dalšími názvy se okolo pojmu briliant – diamant můžete setkat

Rozhodně neznáme všechny slengové výrazy. Ale vzpomínáme si, že jsme se setkávali, zejména u straších klenotníků s výrazem brilant nebo když byl briliant malý tak brilantek.
Briloš nebo briloše, výraz, který osobně rádi nemáme a nikdy ho nepoužíváme. Připadá nám, že se hodí spíše do světa tzv. celebrit nebo do podsvětí:).
A zapomenout se nedá na poetický démant nebo démanty
Jestli jste se setkali s dalšími názvy buďto pro diamant nebo briliant, dejte nám o tom dole v komentářích vědět, budeme rádi