Dostali jsme zajímavý dotaz na výhodnost nákupu zlata v zahraničí. Protože se tato otázka opakuje poměrně často, stojí za podrobnější odpověď.

Dobrý den, za měsíc poletím pracovně do Spojených Arabských Emirátů konkrétně do Dubaje a tak mne napadlo, že bych při té příležitosti koupil manželce nějaký šperk. Na internetu jsem se dočetl, že je tam zlato velice kvalitní a o dost levnější, než u nás. Také mě napadlo, že bych toho zlata koupil více a následně tady v ČR prodal. Chci se zeptat, dá se opravdu věřit vyraženému puncu na špercích v této zemi? A pokud bych si přivezl například nějaké prstýnky z 18 karátového zlata, myslíte že mám šanci je v Česku výhodně prodat? nemusí mít nějaký certifikát? Moc Vám děkuji za odpověď. PETR

Lépe se mi bude reagovat, když z Vašeho dotazu vyberu tyto pojmy:

  • kvalitní zlato
  • důvěryhodnost punců na špercích v zahraničí
  • možnost prodeje šperků, nakoupených při pobytu v zahraničí v České republice

a pokusím se k nim postupně vyjádřit.

Kvalitní zlato

Co tento pojem znamená? Máte na mysli kvalitní řemeslné provedení zlatého šperku, nebo spíše vámi zmiňovanou vyšší ryzost zlata, která je u šperků v této oblasti obvyklá?

Synonymem pro kvalitní řemeslné zpracování je pro mě spíše německý, než arabský zlatník.
Vycházím z toho, že narozdíl od renomovaných německých výrobců se mi ocitlo k opravě na zlatnickém stole již několik šperků z arabské oblasti. A mnohdy bývá jejich oprava dosti náročná. Ale rozhodně bych si netroufl nějak zevšeobecňovat.
Problém předpokládám v tom, že jako laik těžko poznáte, zda je například zasazení kamenů v prstenu provedené tak kvalitně, aby časem nedošlo k jejich vypadnutí. Pokud se na šperku projeví nějaká závada a musí se řešit, rázem ztrácí nákup svoji výhodnost.

Vyšší ryzost zlata. Doopravdy je tradicí v těchto zemích používat při výrobě šperků ryzost zlata od 18 karátů výše. V tomto ohledu bych si troufl deklarované ryzosti důvěřovat. Ale jistě bude záležet na tom, od koho a v jakém prostředí se rozhodnete šperky nakupovat.

Důvěryhodnost punců na špercích v zahraničí

Na šperk se dá vyrazit jakýkoliv punc. Z mého pohledu je důvěryhodnost puncu opřená buď o renomé výrobce šperků, nebo o důvěryhodnou instituci, která ryzost zlatého šperku ověřuje. Například u nás je touto institucí Puncovní úřad. Kteří výrobci nebo prodejci šperků mají v Dubaji dobré jméno bohužel nevím.
Česká republika zastoupená Puncovním úřadem má s několika státy uzavřenou dohodu o vzájemném uznávání punců, ale Spojené arabské emiráty k nim rozhodně nepatří. Pokud se tedy rozhodnete v této oblasti zlaté šperky nakupovat, budete muset patrně vsadit na vlastní intuici.

Prodej šperků nakoupených při pobytu v zahraničí v České republice

Prodej většího množství šperků laikem, který v této oblasti nemá žádné zkušenosti je velmi problematický. Zlatý šperk se dá prodat dvěma způsoby:

  • buď jako šperk s přidanou uměleckou (řemeslnou) hodnotou určený k dalšímu prodeji. Tady předpokládám, že byste musel splňovat všechny náležitosti běžného prodejce, nebo dovozce
  • nebo bez této hodnoty, pouze jako zlatý materiál, tzv. zlomkové zlato. Výhodnost prodeje zlatých šperků jako zlomkového zlata si můžete ověřit při porovnání nákupních cen za gram v Dubaji a výkupních cen zlomkového zlata u jednotlivých výkupců v České republice. Je dobré vědět, že pokud jsou ve šperku zasazeny kameny, možnost prodeje šperku jako zlomkového zlata se dále komplikuje.

Z výše uvedeného mně vychází doporučení – soustředit se pouze na nákup šperku, který manželce udělá radost, nebo bude vzpomínkou na pobyt v cizině, a při tom dbát na důvěryhodnost prodejce.