Jak se takový prstýnek vyrábí?
Jak vypadá výchozí materiál z kterého se prsteny vyrábějí?
Jak se zasazují do zásnubního prstenu diamanty?
Jaké nářadí je k výrobě snubních prstýnků potřeba?
Jak dlouho se snubní prsteny dělají?
To jsou asi nejčastější otázky našich zákazníků, když si u nás prohlížejí svůj, již hotový, šperk.

Do některých tajů výroby snubních prstenů nyní můžete nahlédnout

1

Nejprve koupíme základní klenotnický materiál, který budeme k výrobě prstenu potřebovat: Drát o rozměrech 5 x 5 mm z bílého čtrnáctikarátového zlata. Neprodávají ho tak pěkně vyrovnaný, jak vidíte na obrázku, to si musíme vyrovnat sami.Nejprve koupíme základní klenotnický materiál, který budeme k výrobě prstenu potřebovat: Drát o rozměrech 5 x 5 mm z bílého čtrnáctikarátového zlata. Neprodávají ho tak pěkně vyrovnaný, jak vidíte na obrázku, to si musíme vyrovnat sami.

 

2

Ještě než se pustíme do tvarování je potřeba materiál zahřát na teplotu okolo 450 stupňů Celsia. Zlato změkne a je připraveno pro další náročné změny, které ho čekají.

 

3

Potom již můžeme začít zlato válcovat.
To se provádí tak, že ho projedeme několikrát mezi válci, které postupně utahujeme do té doby dokud nedocílíme požadované výšky a šířky…

 

4

…ještě chvilku budeme válcovat, nyní již na plocho. Válcováním se drát roztahuje do šířky a délky a souměrně s tím ubývá na síle (neboli tloušťce).

 

5

Základní výchozí „štangle“ musí být vyšší a širší, než budou konečné rozměry prstenu.

Po důkladném vyžíhání a vyrovnání se naměří potřebná délka obroučky …

 

6

… a pak se jednoduše stočí.

Celá příprava výchozího profilu i stočení obroučky vyžaduje fortel, nemalé zkušenosti, svaly a chladnou hlavu.

 

7

Nyní je nutné stočený kruh spojit. To se děje letováním za pomocí zlatých čtrnáctikarátových pájek, které mají nižší bod tání, než pájený materiál. Prsten se zahřeje v ohni a zlatá pájka tající okolo 750 stupňů, zalije spoj. Při letování se spoj chrání vrstvou boraxového mléka, která zabraňuje okysličení a usnadňuje tak tání pájky.

 

8

Takto nevábně vypadá luxusní prsten z bílého zlata během výroby.

Po vychladnutí prstenu je nutné natavenou vrstvu boraxu odstranit v takzvaném mořidle, což je slabý roztok kyseliny sírové.
Bílý flek okolo spoje je dílo boraxu. Zbytek prstenu zoxidoval do slušivé černi :-))

 

9

Nyní je třeba prsten vyrovnat do dokonalého kruhu. Obroučku nasadíme na konický trn a údery gumové palice ji vyrovnáme do kruhu. Při tomto úkonu se obroučka zvětšuje a proto můžeme postupně dosáhnout přesného průměru.

 

10

Po vyrovnání na určenou velikost je prsten připraven na to, abychom mu dali přesný tvar.