Jak se takový prstýnek vyrábí?
Jak vypadá výchozí materiál z kterého se prsteny vyrábějí?
Jak se zasazují do zásnubního prstenu diamanty?
Jaké nářadí je k výrobě snubních prstýnků potřeba?
Jak dlouho se snubní prsteny dělají?
To jsou asi nejčastější otázky našich zákazníků, když si u nás prohlížejí svůj, již hotový, šperk.
Do některých tajů výroby snubních prstenů nyní můžete nahlédnout
1
Nejprve koupíme základní klenotnický materiál, který budeme k výrobě prstenu potřebovat: Drát o rozměrech 5 x 5 mm z bílého čtrnáctikarátového zlata. Neprodávají ho tak pěkně vyrovnaný, jak vidíte na obrázku, to si musíme vyrovnat sami.Nejprve koupíme základní klenotnický materiál, který budeme k výrobě prstenu potřebovat: Drát o rozměrech 5 x 5 mm z bílého čtrnáctikarátového zlata. Neprodávají ho tak pěkně vyrovnaný, jak vidíte na obrázku, to si musíme vyrovnat sami.
2
Ještě než se pustíme do tvarování je potřeba materiál zahřát na teplotu okolo 450 stupňů Celsia. Zlato změkne a je připraveno pro další náročné změny, které ho čekají.
3
Potom již můžeme začít zlato válcovat.
To se provádí tak, že ho projedeme několikrát mezi válci, které postupně utahujeme do té doby dokud nedocílíme požadované výšky a šířky…
4
…ještě chvilku budeme válcovat, nyní již na plocho. Válcováním se drát roztahuje do šířky a délky a souměrně s tím ubývá na síle (neboli tloušťce).
5
Základní výchozí „štangle“ musí být vyšší a širší, než budou konečné rozměry prstenu.
Po důkladném vyžíhání a vyrovnání se naměří potřebná délka obroučky …
6
… a pak se jednoduše stočí.
Celá příprava výchozího profilu i stočení obroučky vyžaduje fortel, nemalé zkušenosti, svaly a chladnou hlavu.
7
Nyní je nutné stočený kruh spojit. To se děje letováním za pomocí zlatých čtrnáctikarátových pájek, které mají nižší bod tání, než pájený materiál. Prsten se zahřeje v ohni a zlatá pájka tající okolo 750 stupňů, zalije spoj. Při letování se spoj chrání vrstvou boraxového mléka, která zabraňuje okysličení a usnadňuje tak tání pájky.
8
Takto nevábně vypadá luxusní prsten z bílého zlata během výroby.
Po vychladnutí prstenu je nutné natavenou vrstvu boraxu odstranit v takzvaném mořidle, což je slabý roztok kyseliny sírové.
Bílý flek okolo spoje je dílo boraxu. Zbytek prstenu zoxidoval do slušivé černi :-))
9
Nyní je třeba prsten vyrovnat do dokonalého kruhu. Obroučku nasadíme na konický trn a údery gumové palice ji vyrovnáme do kruhu. Při tomto úkonu se obroučka zvětšuje a proto můžeme postupně dosáhnout přesného průměru.
10
Po vyrovnání na určenou velikost je prsten připraven na to, abychom mu dali přesný tvar.
Dobrý večer.
Činím přednášku na webu s prezentací o zlatnické práci. Zaujal mne velice struktivní a jednoduchý výklad Vaší práce. Je to přesný výklad se vším , co může pochopit- s prominutím i blbec- každý, ai obrázky jsou skvělé.
Tedy: Mohu použíts Vaším svolením Vaše foto k mé práci. Děkuji Dobai
Pěkný den pane Dobai,
předně děkujeme, že jste se zeptal, protože to není moc obvyklé:)
Nevím sice co máte na mysli pod pojmem „přednáška na webu s prezentací o zlatnické práci“, ale pokud jde o umístění našeho fotoseriálu o výrobě snubních prstenů na webu Mar & Dob s.r.o, tak to bychom neradi. Přeci jenom, také se zabýváte výrobou šperků, čili jsme v potenciálním konkurenčním vztahu:).
Samozřejmě, pokud se na Vašem webu zmíníte o článcích v našem blogu, nebo přímo o našich zlatých špercích (nejlépe s odkazem:)), budeme rádi.
Pokud jsem Váš dotaz špatně pochopil, tak prosím o upřesnění.
S přátelským pozdravem Petr Vantura