Bílé zlato – Poradna zlatnické dílny VANTURA
Bílé zlato zežloutlo. Bílé zlato zčernalo. Na bílém zlatě se objevily fleky. Odpovědi s problematikou bílého zlata se nám poněkud rozrostly, snad vám pomohou.
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Dobrý den, koupila jsem si pevny naramek z bileho zlata – po 2 tydnech bezneho noseni, se objevily celkem ctyri vyrazne promackliny a zvlneni na naramku, naramek se take “ zesisatel“. Prodavajici mi sdelil, ze to je vlastnost zlata a ze reklamaci mi jejich dodavatel/ vyrobce urcite neuzna. Mam i jine sperky ze zlata vcetne naramku, ale toto vidim a slysim poprve.
Pěkný den přeji,
v dnešním světě plném nových technologií, může mít váš nový náramek skutečně jiné vlastnosti, než náramky na které jste byla zvyklá. Problém může být způsobem například inovovanou slitinou zlata, nebo jinou technologií výroby. Všeobecně se dá říci, že dnešní zlaté šperky jsou náchylnější na různé druhy deformací nebo opotřebení (abych si udělal reklamu, tak výjimkou jsou šperky vyrobené v naší zlatnické dílně:)
Jak ve vašem sporu se zlatnictvím postupovat nevím. Zkuste to s nimi ještě jednou v klidu probrat. Domluvit se například na zvýhodněné ceně za opravu, nebo na výměně za jiný zlatý šperk, u kterého by se předpokládalo, že s ním takové problémy nebudou.
S přátelským pozdravem __Petr Vantura
Dobrý den, mám snubní prsten z bílého zlata a ten mi způsobuje kožní reakce – mám pod prstenem kůži zarudlou a popraskanou do krve. Je to možné, aby toto zlato dělalo nebo je prsten špatně vyroben? Nosím i jiné šperky z bílého zlata a nikdy se mi to nestalo. Předem děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
osobní zkušenost s tímto problémem nemám. U námi vyrobených snubních prstenů z bílého zlata jsem se doposud s žádnou kožní reakcí nesetkal.
Ale často se mi tady tato problematika objevuje. Proto jsem napsal na toto téma pár postřehů do našeho blogu. Úvaha se týká nejen snubních prstenů, ale i ostatních zlatých šperků. Třeba vám tyto informace pomohou.
https://www.vantura.cz/muzu-mit-alergii-na-zlato
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobry den,
Nedavno jsem si koupila prsten z bileho zlata. Po 2 tydnech se na nejvyssich mistech otrely bile plochy a prsten zacal byt viditelbe zluty. Prsten jsem reklamovala s tim, ze mi byl prodan prsten z bileho zlata, ale ve skutecnosti je ze zluteho. Odpoved me sokovala, jelikoz jsem zjistila, ze prsten je ze zluteho zlata a byl pouze rhodiovany. Citim to jako podvod, jelikoz jsem chtela sperk z bileho zlata. Pri sepsani reklamace mi bylo sdeleno, ze vsechny sperky z bileho zlata jsou delany stejne, tedy jsou ze zluteho kovu pokryte bilym kovem, udajne na zaklade noveho narizeni EU. Toto narizeni jsem ovsem nikde nenasla a v jinych prodejnach o tom nikdo nic nevi. Muzete mi prosim sdelit, jestli tady nedoslo ke klamani spotrebitele napriklad zatajenim, ci mylnou informaci? Mam narok na zruseni kupni smlouvy?
Dekuji za odpoved
Pěkný den přeji,
jak zde opakovaně zdůrazňuji, není mojí ambicí (hlavně ne kompetencí) řešit spory mezi prodejcem a kupujícím, viz text v blogu:
https://www.vantura.cz/reklamacim-sperku-nerozumim
Takže komentář pouze z pohledu zlatníka.
Naprostá většina šperků dnes prodávaná jako bílé zlato je rhodiovaná – výjimkou jsou například šperky z bílého zlata vyrobené v naší zlatnické dílně.
Žádné nařízení EU nezakazuje vyrábět šperky z bílého zlata. Jediné co se sleduje, je složení slitiny bílého zlata, konkrétně podíl niklu. Ten je ve slitině omezen a musí dosahovat pouze určitých hodnot.
Bílé zlato není nic výjimečného. Je to klasická slitina, která se tradičně využívá při výrobě zlatých šperků, tedy i prstenů. Slitin bílého zlata existuje více druhů a každá má své opodstatnění při různých způsobech výroby prstenů. Liší se např. v tvrdosti nebo barvě. Barvou mám na mysli různé odstíny bílé.
Většina prstenů, ale i ostatních šperků z bílého zlata se vyrábí technologií odlévání.
A právě při odlévání se používá bílé zlato, které je poměrně měkké a nemá až tak pěknou bílou barvu. Proto je zvykem prsten z bílého zlata vyrobený odléváním, mimo jiné pro zvýšení atraktivity, pokovit rhodiem.
To jak dlouho rhodiování na prstenu vydrží je záležitost kvality porhodiování a způsobu zacházení s prstenem. Ze své podstaty jsou to právě prsteny, které jsou nejvíc náchylné na oděr (ošoupání) vrstvy rhodia. Když se potom rhodium odře, objeví se skutečná barva bílého zlata, ze kterého byl prsten vyroben. A někdy, jako ve vašem případě, to může být nemilé překvapení:(
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Komentář:
Dobrý den, přítelkyni jsem koupil náhrdelník z bílého zlata, a punc je pouze na řetízku a na přívěsku nikoliv (váhou by s měl vejít i přívěsek do povinného značení)…jak je to možné 🙂 ..nebo je to normální ?děkuji
Dobrý den,
podle puncovního zákona by měl být každý zlatý šperk označený výrobní značkou bez ohledu na jeho váhu. A dále pak každý zlatý šperk vážící 0,50 g a více musí projít kontrolou na Puncovním úřadu a musí být opuncován státním puncem.
Je-li ale přívěsek nedílnou součástí řetízku, to znamená, že přívěsek nelze z řetízku sundat, pak je to vnímáno jako jeden kus – náhrdelník – a v tom případě je náhrdelník označený výrobní značkou i státním puncem jen na koncovém očku řetízku.
Pokud ale přívěsek sundat jde a při tom váží víc než půl gramu, pak by měl být opuncován výrobní i státní značkou.
V případě pochybností se můžete obrátit na kteroukoliv pobočku Puncovního úřadu.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den, mam dotaz. Dostala jsem k Vanocum naramek z bileho 14k zlata koupeny ve znamem a uznavanem zlatnictvi, kde uvedli na certifikatu vahu sperku 4,92g. Naramek se bohuzel musel zvetsovat a doplacet a bylo mi receno, ze pridali jeste necely gram zlata. Kdyz doma sperk zvazim, ma presne 4g. Co si o tom prosim myslite? Moc dekuji za reakci.
Pěkný den přeji,
zdánlivě je dotaz formulován jasně, ale pro mé relevantní vyjádření, by bylo nutno uvést spoustu dalších detailů.
A i kdybych se Vás na ně dodatečně zeptal, mohlo by se stát, že výsledek komunikace mezi Vámi (laikem) a mnou (možná odborníkem:)), který zvětšení náramku nedělal, celé věci moc neprospěje.
Jsem přesvědčen, že bude lepší, když se obrátíte přímo na Vaše zlatnictví, nejlépe na zlatníka, který úpravu náramku prováděl. Výhodou pro Vás je, že zlatnictví je známé a uznávané, proto se dá očekávat seriozní přístup.
Osobně to vidím na obyčejnou nepozornost, nebo chybu v komunikaci, která se snadno a rychle vysvětlí.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
odkazem jsem od mé babičky symbolicky dostal její zásnubní prsten, který je ze žlutého zlata. Je možné u zlatých prstenů provést pokrytí stříbrnou vrstvou, resp. platinové či bílozlaté pokrytí a změnit tak jejich barvu?
Nejraději bych u prstenu dosáhl stříbrné barvy.
Děkuji Vám předem za odpověď.
S pozdravem,
Radek Landa
Pěkný den pane Lando,
možné to je, provádí se to galvanickým pokovením a ve Vašem případě bych doporučoval prsten porhodiovat. Více se dozvíte v naší odpovědi na podobný dotaz:
https://www.vantura.cz/info/poradna-zlatnictvi-sperky-klenotnictvi/comment-page-1#comment-5133
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
mám řetízek z bílého zlata. Nosím ho každý den již pět let a začíná prosvítat žlutá barva. Dá se nějak obnovit původní bílá. A jaká je případně cena.
děkuji za odpověď
Dobrý den,
řetízek by mělo jít opětovně porhodiovat. My se opravami ani úpravami šperků nezabýváme, ale domníváme se, že tuto službu dnes nabízí většina zlatnictví, kde přijímají šperky do opravy.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
mám dotaz ohledně rhodiování stříbrných šperků. Dají se bez poškození rhodiovat šperky s minerály, zejména lapisem lazuli či peridotem?
Předem děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
rhodiování šperků s těmito kameny je složitější. Vyžaduje určitou zkušenost, zejména v posouzení způsobu zasazení těchto kamenů. S peridotem (olivínem) zas tak velké problémy nejsou.
S lápisem lazuli ano, ale provést se to dá. Jako důkaz:-) přikládám rhodiovanou zlatou kravatovou sponu s lápisem lazuli, vyrobenou v naší zlatnické dílně.
My provádíme rhodiování jen výjimečně a pouze na špercích, které sami vyrobíme 🙁
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
dostala jsem přívěsek z bílého zlata, ale řetízek mám jen stříbrný. Mohu dát přívěsek na řetízek nebo je tím nějak znehodnotím?
Děkuji Jana
Pěkný den přeji,
pokud budu vycházet z toho, že zlatý přívěšek není příliš masivní a stříbrný řetízek příliš subtilní (jemný), neviděl bych v tom z technologického hlediska zásadní problém.
Estetické hledisko nechám na Vašem uvážení:)
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
dostala jsem od přïtele řetízek s přívěškem ze žlutého zlata.Nosím ale všechny šperky z bílého zlata a tak bych se chtěla zeptat,jestli existuje možnost žluté zlato porodiovat,aby vypadalo jako bílé.
děkuji Zemanová
Dobrý den,
možné to je, ale hodně záleží na typu řetízku i na kvalitě rhodiování.
Jde ale jen o povrchovou úpravu, která se nošením opotřebuje a časem začne opět prosvítat základní, žlutá barva řetízku. Tento proces můžete oddálit tím, že nebudete řetízek nosit na krku společně s dalšími řetízky.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda stříbrný prsten s rhodiovaou povrchovou úpravou je vhodný na každodenní noseni a nebo je náchylný na opotřebení? Děkuji.
Hezký den.
Pěkný den přeji,
pokud máte namysli trvanlivost rhodiovani na stříbrném prstenu, tak to rozhodně je náchylné na opotřebení.
Trvanlivost – (životnost, odolnost) je závislá na kvalitě porhodiovaní a způsobu zacházení při každodenním nošení.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné, že by bílé zlato začalo žloutnout? Je na něm punc 585 a ještě nějaká značka, kterou nejsem schopná rozluštit.
Děkuji moc za odpověď
Pavlína Ulčová
Pěkný den,
o problémech s bílým zlatem a jeho tzv. žloutnutí se zmiňujeme na níže uvedené stránce a také v odpovědích na dotazy dole pod článkem. Snad Vám to pomůže.
https://www.vantura.cz/ryzost-zlata-zlute-cervene-bile-zlato
S pozdravem Petr Vantura