Zásnubní prsteny – Poradna zlatnické dílny VANTURA
Rádi odpovíme na Váš dotaz, směřující k tématům zásnubních prstenů, ale i dámských zlatých prstenů obecně.
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Rádi odpovíme na Váš dotaz, směřující k tématům zásnubních prstenů, ale i dámských zlatých prstenů obecně.
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Dobrý deň,
s partnerom sme počas hľadania zásnubného a snubných prstienkov narazili na zaujímavý jav. Je to rozdielna intenzita/odtieň žltého 14k zlata. A to aj v porovnaní s inými zlatými šperkami, ktoré mám doma. Mám pocit, že každý prsteň je iný. Moj zásnubný je pomerne svetlý (lesklý povrch) no a potom je tu špeciálna kategória snubných prsteňov. Dámsky snubný je znovu svetlý a lesklý, malinko viac do ružova ako zásnubný, ale rozdiel medzi nimi je vidno iba veľmi slabo. Partnerov snubný je výrazne žltý (presne ako moje staršie šperky). U toho pánskeho je povrchová úprava ryhovaním do podoby vetvičky stromu a z vnútornej strany je prsteň lesklý. Zásnubný prsteň bol kupovaný v inom zlatníctve ako snubné (tie boli vyrábané na zakázku spoločne aj keď oficiálne netvoria pár snubných prsteňov).
Rada by som sa spýtala, čím môžu byť tieto farebné rozdiely spôsobené a či je to štandardná situácia, prípadne či má zmysel to nejako riešiť (čož už sa nám nechce, keďže svadba sa blíži). V klenotníctve mi povedali, že u pánskeho prsteňa to môže opticky spôsobovať tá povrchová úprava, ale mne sa nezdá, že vnútorný lesklý povrch je rovnako svetlý ako dámsky prsteň.
Ďakujem za odpoveď a budem sa tešiť na odpoveď od odborníka.
Zdraví
Katarína
Pěkný den přeji,
rozdíl v barvách zlata je způsobený rozdílným poměrem přídavných kovů ve zlaté slitině. Tyto rozdíly jsou běžné u žlutého, ale i červeného a bílého zlata. S odlišnostmi v barevném odstínu zlata se můžete setkat nejen u zásnubních a snubních prstenů ze 14 karátového zlata, ale i z 18 karátového zlata. Týká se to i jiných druhů šperků, jako jsou řetízky, náušnice, přívěsky nebo náhrdelníky.
Každý z výrobců zlatých prstenů používá při výrobě své ověřené slitiny klenotnického zlata. Přirozeně, že u nás působí velké množství výrobců a další podstatná část zlatých prstenů se k nám dováží, tím se škála odstínů barev zlata ještě násobí.
Ve většině případů to nemá nic společného s nekvalitním zlatem a dá se předpokládat, že všechny tyto prsteny odpovídají deklarovaným ryzostem.
Vámi zmiňovaná povrchová úprava u snubního prstenu, může také opticky navozovat trochu jiný odstín barvy zlata.
Poslední věcí, kterou bych rád zmínil je oxidace zlatých prstenů, ale i jiných šperků, zejména náušnic. V porovnání s novými prsteny, může barva na starých prstenech působit trochu tmavším dojmem. Odborné přeleštění potom navrátí zoxidovaným zlatým prstenům jasnější / světlejší žlutou barvu.
Pro nás, zlatníky ze staré školy, je tato problematika známá. Proto, když se k nám zákazník vrací, dbáme na to, aby byly všechny jeho šperky vyrobené ze stejné slitiny s identickým barevným odstínem a působily jednotně.
S přátelským pozdravem __Petr Vantura
Dobrý den,
dostala jsem zásnubní prsten z bílého zlata, ale byl mi velký. Nechala jsem si ho zmenšit o 2 čísla a vrátili mi ho a je kolem dokola nažloutlý. Je to v pořádku? Zlato už není bílé. Mám to nějak reklamovat? Lze to nějak změnit? Moc děkuji za názor. Hezký den.
Pěkný den přeji,
dá se předpokládat, že zásnubní prsten z bílého zlata který jste dostala, byl porhodiovaný a po úkonu zmenšení prstenu se vrstva rhodia na prstenu neudržela – byla znehodnocena.
Po té se objeví skutečná barva zlata, ze které je prsten vyroben. Barva může působit nažloutle nebo našedle, rozhodně už není tak atraktivně bílá jako když byl zásnubní prsten nový, čerstvě porhodiovaný.
Rhodiování bílého zlata se provádí zejména na zásnubních prstenech (ale i ostatních špercích z bílého zlata), které se vyrábějí technikou odlévání. Pro tuto techniku se používá slitina zlata, která umožní mimo jiné vyplnit formu při odlévání ve všech detailech. Nevýhodou této slitiny je, že je poměrně měkká a nemá tak atraktivní bílou barvu Proto je obecně zvykem takto vyrobený zásnubní prsten porhodiovat.
Jen pro zajímavost – v naší zlatnické dílně vyrábíme zásnubní prsteny ručně a používáme bílé zlato, které je velmi tvrdé a má krásnou bílou barvu. Proto zásnubní prsteny z bílého zlata rhodiovat nemusíme a jejich bílá barva je stálá.
Myslím si, že když ve zlatnictví, které vám zmenšení zásnubního prstenu zajišťovalo na změnu barvy upozorníte, určitě vám za podmínek na kterých se dohodnete dodatečné prsten porhodiují.
S přátelským pozdravem __Petr Vantura
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zdali je možné, že by zlatý zásnubní prsten osazený zirkony změnil zlatou barvu na barvu stříbrnou, nechala jsem si ho v klenotnictví zmenšit a až doma jsem zjistila, že na několika místech změnil barvu na stříbrnou, zřejmě jej při opravě poškodili? Jak toto řešit? Má punc kachny.
Moc děkuji za zprávu.
Pěkný den přeji,
základní řešení je dotazovat se v klenotnictví, kde úpravu na zásnubním prstenu dělali. Tam by vám měli spolehlivě vysvětlit co a proč se stalo.
Já, když prsten nevidím, mohu pouze střílet od boku. Ani fotka by neměla relevantní vypovídající hodnotu.
Jestli tomu správně rozumím, objevily se po zmenšení na zásnubním prstenu ze žlutého zlata bílé fleky. To může být způsobeno např. použitím jiné barvy klenotnické pájky, nebo mohl prsten přijít do styku s nějakou chemikálií.
Pokud máte náhodou na mysli změnu odstínu barvy bílého zlata – i v tomto případě se jedná o zlatý zásnubní prsten – potom může jít o problém s rhodiováním.
Proberte to v klidu ve zlatnictví, kde vám zásnubní prsten zmenšovali a určitě společně rozumné východisko najdete.
Podle vašeho popisu puncu by mělo jít o 14 karátové zlato, takže v tomto případě můžete být v klidu.
S přátelským pozdravem __Petr Vantura
Dobrý den, potřebuji zmenšit prsten, který je osazeny diamanty. Protože se jedná o odlitek, několik zlatníku mi řeklo, že to bude problematické- aby se nepoškodilo osazení. Lze prsten zmenšit i tak, že se zmenší obvod přidáním zlata kolem obvodu? Dekuji
Pěkný den přeji,
s úpravou odlévaných prstenů je doopravdy problém.
Vaše úvaha je teoreticky správná, ale v praxi může při realizaci nastat tolik potíží, že si to každý zlatník rozmyslí. Komplikace mohou nastat jak při samotném spojování obroučky a vloženého vymezovacího kroužku, tak s lůžky pro diamanty a v neposlední řadě se samotnými diamanty.
Jakákoliv úprava tohoto charakteru se může negativně projevit na zásnubním prstenu i v budoucnu.
Moc jsem vám tedy neporadil, ale snad ponaučení pro čtenáře těchto řádků nebo pro příště – ptát se prodejce, jak se bude postupovat v případě, když velikost zásnubního prstenu nebude sedět.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, chci se zeptat. V Turecku jsme koupili zlatý prsten, který je celý osázený zirkonami ale nenašli jsme punc. Prodejce nám řekl že je hodně zirkonů a proto nebylo kam punc vyrazit, ale dostali jsme certifikát o pravosti. Tak se ptám, myslíte že by se mohlo jednat o pravé zlato i kdyz nemá punc ale certifikat pravosti ano? Popr. je možné nechat overit zlatnikem a punc vyrazit kdyby se jednalo o zlato? Predem moc dekuji za odpoved.
Pěkný den přeji,
bohužel takto na dálku vám nikdo zodpovědný nepotvrdí jestli je prsten zlatý.
Pokud je prsten doopravdy celý osázený kameny, nevyrazí vám punc ani u nás. Můžete si ale nechat punc do prstenu vypálit laserem.
Doporučil bych vám, obrátit se na kteroukoliv pobočku Puncovního úřadu.
Tam ověří jestli je prsten zlatý, jakou má zlatý prsten ryzost, případně se s nimi domluvíte na certifikaci, která je relevantní v našem prostoru.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
prosím Vás, mám zásnubní prsten z bílého zlata a s brilianty. Nosím ho již půl roku, ale nyní jsem ho potřebovala o 1 mm zvětšit. Ve zlatnictví, kde ho manžel kupoval mi bylo doporučeno, ať ho dám do jiného zlatnictví, že to tam bude levnější, jelikož oni by ho museli odesílat a platila bych ještě za poštu. Šla jsem tedy do toho, které mi doporučili. Tam mi sdělili, že o 1 mm to dělají roztahováním. Po 14 dnech jsem si ho šla vyzvednout a jsem nešťastná, jelikož z bílého zlata mi udělali prsten nažloutlý a ještě zesílený. Bylo mi sděleno, že to nakonec museli udělat přidáním nějakého rubidia či co. Ale prostě prsten zežloutl a vůbec nevypadá jako dříve a už mi neladí se snubním prstenem, který mám taktéž z bílého zlata. Prosím, co s tím? Prsten jsem jim tam nechala, že chci zpět svůj prsten v bílém zlatě a za tuhle práci jim odmítám zaplatit. Bojím se, že až si pro prsten půjdu příště bude vypadat furt nažloutle nebo bude ještě v horší podobě a oni budou chtít ještě více peněz. Můžete mi, prosím, poradit? Měli právo mi prsten takto zničit? Jak mám případně postupovat?
Děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
zatím bych skepsi nepropadal. Napodruhé jim to určitě vyjde a zásnubní prsten vám předají v bílé barvě, tak jak očekáváte.
Pokud se chcete o této problematice dozvědět něco více, můžete si prostudovat v naší poradně sekci – Bílé zlato:
https://www.vantura.cz/info/poradna/bile-zlato
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Zdravím.
Je možné, že po roku a půl si přítelkyně sundala zásnubní prsten z prstu (ne poprvé za tu dobu samozřejmě) a on byl zploštělý do elipsy? Nejsou na něm žádné vrypy ani jiné stopy po násilném poškození. Přítelkyně tvrdí, že ho nikde neskřípla, na vaření a další činnosti, kde se může poškodit ho sundává.
Jedná se o bílé zlato s jednim briliantem a byl zmenšovaný o 1 velikost.
Děkuji za odpověď
Pěkný den přeji,
možné to samozřejmě je.
Jde o pouhou mechaniku tuhého tělesa, nebo kvalitu řemeslného zpracování.
Napadá mě k tomu pár bodů při kterých si nemohu odpustit vlastní PR 🙂
1.
Síla – tloušťka zlata
Čím je obroučka zásnubního prstenu subtilnější, tím je přirozeně při působení různých vnějších tlaků náchylnější na změnu tvaru.
Zlato je tvárné a jemná prstenová obroučka se přizpůsobí tvaru prstu aniž by si toho nositelka musela nutně všimnout. O tom zlatníci dobře vědí a proto by se měly vyrábět prsteny s určitou minimální šířkou a tloušťkou.
2.
Technologie výroby – druh zlata – souvisí s bodem 1.
Dnes se 99% zásnubních prstenů vyrábí technologií odlévání. Při tomto způsobu výroby se používá jiný druh zlata, než používáme při ruční výrobě v naší zlatnické dílně.
Zlato u odlitého zásnubního prstenu je měkčí a byť ne na první pohled, poréznější.
Velká část odlévaných zásnubních prstenů má také z technologických a úsporných důvodů vnitřní část obroučky vybranou (odlehčenou) což se může projevit na pevnosti prstenu. Nemusím asi zdůrazňovat že u takto slabých prstýnků také hrozí jejich prasknutí.
Naopak zásnubní prstýnky z naší dílny, na které se muselo zlato tvarovat několikanásobným zahříváním a následným válcováním jsou hutnější – pevnější a při pohledu na vnitřní část obroučky, není zlato nijak vybrané nebo odlehčené. Proto naše prstýnky drží tvar a je téměř nemožné je při běžném každodenním nošení zdeformovat.
3.
Přirozeně také záleží na řemeslném zpracování nebo konstrukčním provedení. Pokud se dá při realizaci přednost na první pohled líbivému designu, který nemá oporu v základech mechaniky nebo zlatnického řemesla, může k deformacím zásnubních prstenů také docházet.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, je možno si u Vás nechat zhotovit také prstýnek dle vlastního „návrhu“ či vzoru, který se líbí budoucí majitelce šperku? Jak dlouho by výroba takového prstýnku trvala? Je možno si dodat k prstýnku vlkastní diamant? Jaká by pak byla cena? Děkuji za odpověď!
Pěkný den přeji,
v zásadě to možné je, ale velmi záleží na požadovaném designu zlatého prstýnku a parametrech diamantu.
Na rovinu předesílám, že neradi zhotovujeme prstýnky podle fotek z internetu protože sami nejsme rádi, když někdo kopíruje naše nápady. Zkuste nám prosím popsat vaši představu v mailu, na základě toho budu moci být konkrétnější s případnou cenou a termínem.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli je u Vas mozne nechat si vyrobit prsten z bileho zlata na zakazku s tim, ze mam vlastni kamen? Kamarad mi dovezl dva kaminky Tanzanitu, ovalny a kulaty. Mam k nim i certifikat. Dekuji za informaci, za je u Vas tato sluzba realna. Pekny den. Petra L.
Pěkný den přeji,
bohužel v tomto vám nevyhovíme. Převážně se výrobě zásnubních prstenů s kamenem zákazníka vyhýbáme. Důvodem je skutečnost, že při ruční výrobě se může vlivem nepříznivých okolností stát cokoliv, například nám může kámen prasknout. Zrovna tanzanit je k problémům předurčený. Je to kámen poměrně měkký, křehký a docela dobře štěpný. Když se to stane s našim kamenem, máme smůlu. Ale u kamene zákazníka se potom těžko určuje náhrada škody. To ale neznamená, že se do toho některý z našich kolegů nepustí.
Z výše uvedeného plyne jedno doporučení: zásnubní prsten s tanzanitem nebude, na rozdíl například od prstenu s diamantem, vhodný na běžné denní nošení.
Pokud byste si vybrala z naší nabídky zásnubních prstenů, jsme k dispozici:)
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobry den, mam zlaty rodinny prsten se dvema malymi diamanty a jednim kaminkem safiru. Jeden diamant mi vypadl, chtela bych ho nechat zasadit zpet, ovsem bojim se, ze by nektery z drahych kaminku mohl byt nahrazen u zlatnika falesnym. Jak se muzu proti tomu ochranit? Dekuji Jana M
Pěkný den přeji,
obecně bych nepředpokládal, že by důvěryhodně vypadající zlatník (jinému byste přeci rodinný prsten nesvěřila), který to myslí se svým řemeslem vážně, měl důvod vás jakkoliv poškodit.
Můžete se třeba řídit referencemi známých. Další možností je dát zlatý prsten posoudit před i po zásahu zlatníka soudním znalcem.
Ale tím se dostáváme na začátek, jak poznat dobrého soudního znalce.
Osobně bych tedy spoléhal na intuici, nebo jiné vámi osvědčené postupy, podle kterých si vybíráte např. truhláře, automechanika, nebo lékaře.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, zajímalo by mě, zda lze jako materiál na nové šperky obecně použít i kombinované zlato? Pokud máme k dispozici prsteny ze žlutého a růžového zlata, lze z takového materiálu udělat nové prsteny jen v jedné barvě? A to buď v růžové nebo v bílé? Děkuj za odpověď Denisa
Pěkný den přeji,
ano vaše kombinované prsteny ze žlutého a červeného (růžového) zlata je možné použít pro výrobu nových prstenů v jakékoliv barvě zlata. Tzn. že finální prsteny mohou být z bílého, červeného, nebo i žlutého zlata.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
prosím o radu či uklidnění. K zásnubám jsem dostala prstýnek s diamantem. Byl mi velký, tak jsem ho nechala zmenšit (z 53 na 51) v klenotnictví v našem městě, avšak v jiném, než odkud prstýnek pochází. Muž mě pak ale vystresoval, že mohou kámen vyměnit. Na internetu jsem samozřejmě našla případ, kdy se to opravdu stalo. Prosím proto o radu, jak při přebírání prstýnku ověřit, zda je takový, jako předtím.
Děkuji
Pěkný den přeji,
bohužel nevím o žádném způsobu, jak by laik mohl poznat, jestli mu diamant vyměnili, nebo ne. Gemologie je dosti sofistikovaný obor a to, aby člověk pronikl do světa diamantů, vyžaduje určité zkušenosti a znalosti.
Ale pokud chcete uklidnění, vidím spíše problém ve fantazii, která začala pracovat na plné obrátky hned po té, co jste si vyslechla nepodložené podezření a přečetla neověřenou zprávu z internetu.
A pokud bych Vás chtěl vystresovat ještě více, mohl bych nadhodit – co když diamant nebyl pravý už v zakoupeném prstenu?
Ale vážně.
Předpokládám, že kdyby na vás působilo klenotnictví, nebo jeho personál nedůvěryhodně, určitě byste jim svůj prsten s diamantem nesvěřila. Dále předpokládám, že klenotnictví ve vašem městě už nějaký pátek funguje a určitě bude chtít poskytovat služby svým zákazníkům dál. Proč by si měli komplikovat život takovými hloupými podvody?
Podle mých zkušeností, jsou u laické veřejnosti zlato a diamanty opředeny určitým mysteriem. Ale pro lidi, kteří v oboru klenotnictví pracují je to denní chleba, stejně jako pro automechanika oprava auta za půl milionu, nebo chirurga operujícího koleno.
Nakonec je tady ještě možnost nechat prsten s diamantem přezkoumat pro Vás důvěryhodným soudním znalcem v oboru gemologie.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobry den, rada bych se zeptala, jestli by se dalo rici, jaky je lepsi zpusob výroby zlateho prstenu (bile zlato) . Jestli vyliti do formy ci vyvalcovanim do pozadovaneho tvaru. Pripadne jestli jsou nejaka pro a proti.
Dekuji za odpoved, Sarka
Pěkný den přeji,
každý způsob má svá pro i proti a samozřejmě záleží na přístupu výrobce k jednotlivým technologiím. Svou roli také hraje design a provedení prstenu z bílého zlata.
Odlévání do formy:
výhoda – může se snížit cena za práci, zejména u členitých prstenů, forma se může využít pro větší série prstenů
nevýhody odlévaných prstenů mohou spočívat v menší hutnosti, případně poréznosti bílého zlata a nutnosti bílé zlato rhodiovat.
Válcování:
výhody – bílé zlato je hutnější díky zpracování válcováním, není porézní. Pokud se použije druh slitiny bílého zlata, který máme u nás v dílně k dispozici, nemusí se rhodiovat, protože má samo o sobě atraktivní bílou barvu a navíc je tvrdší
nevýhoda – zpravidla vyšší cena s ohledem na náročnost zpracování
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li jde do prstenu, který má malinký briliant vlozit brilinat větší (asi jednou tak velky)? Nebo je to nereálné?
Předem děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
na Váš dotaz se nedá relevantně odpovědět, aniž bych prsten s briliantem viděl.
Způsobů zasazení briliantů je mnoho a od toho se odvíjí možnost výměny malého briliantu za větší. Pokud je briliant zasazen do plochy, jako se to dělá například u snubních prstenů, bude to prakticky nemožné. Jestli je briliant zasazen do úchytů, jako se to dělá u většiny zásnubních prstenů, bude záležet na síle a provedení úchytů, které briliant drží.
Další možností je vyrobit místo menšího uchycení nové, pro větší briliant, které by se připevnilo k původní obroučce prstenu. Tuto variantu by ale musel posoudit zlatník po podrobném prozkoumání prstenu.
S přátelským pozdravem
Petr Vantura
Dobry den.Mam po babice zlaty prsten se safiry.Rad bych prstynek a hlavne safiry/jsou cerne/po domacku vycistil.Za radu jak to udelat predem dekuji.
Pěkný den přeji,
jediné co bych si dovolil bez rizika doporučit je, vyčistit (odmastit) zlatý prsten pomocí zubního kartáčku v teplé jarové vodě a následně vysušit, např. obyčejným kapesníkem. Ostatní bych rozhodně nechal odborníkům. Ti by měli mít dostatek zkušeností a nástrojového zlatnického vybavení k tomu, aby se prsten ani safíry nepoškodily.
Podobnou odpověď najdete na:
https://www.vantura.cz/faq-items/jak-si-mohu-doma-vycistit-sperk
A další odpovědi na časté dotazy na:
https://www.vantura.cz/info/zlatnictvi-klenotnictvi-faq
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, chtela bych poprosit o radu – je mozne ze zlaty (ne pozlaceny) prsten muze mit ryhu, kde couha stribrna barva? Noseni bylo bezne a ryha nevznikla moji vinou,ani nevim kdy a jak, ale je vcelku viditelna a zarazila mne ta stribrna (zlatou bych neresila). Muze to byt v zavislosti od slitiny? nebo nas natahli a mam zkouset reklamaci? (Prsten byl kupovan pres eshop) predem dekuji, katka.
Pěkný den přeji,
těžko se dá na váš dotaz odpovědět, aniž bych prsten viděl na vlastní oči. Je běžné, že se na zlatých špercích a zejména na prstenech dělají škrábance. Jestli se ale u prstenu ze žlutého zlata objevuje pod povrchem vyloženě bílý škrábanec, tak je to doopravdy podivné.
Jediné co Vám mohu doporučit je, nechat si ověřit ryzost zlatého prstenu na Puncovním úřadě. Všechny další záležitosti, které se týkají kvality provedení zlatého prstenu, musíte řešit se samotným výrobcem nebo prodejcem.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli existuje nějaká maximální velikost, o kterou lze zmenšit prsten z 18K zlata? Konkrétně se můj dotaz týká trojitého prstenu ( tři spojené samostatné kroužky) velikost 61 a požadovaná velikost by měla být 54.
S díky a pozdravem
Leitgeb Antonín
Dobrý den,
při úpravě velikosti prstenu nehraje ryzost zlata žádnou roli. Důležitý je celkový tvar prstenu, způsob zasazení kamenů a technologie, použitá při jeho výrobě.
Máte-li na mysli tři volné kroužky, které jsou navzájem propletené a přesto lze s každým v omezené míře pohnout, pak jakékoliv zmenšení tohoto prstenu – byť o jedno číslo – v podstatě znamená vyrobit celý prsten nový.
Zde totiž nestačí jen zkrátit obvod každého kroužku. Ty tři kroužky do sebe zapadají díky tomu, že jsou vytvarované do přesně vyměřených nepravidelných vlnovek, které jsou u každé velikosti logicky umístěné blíž nebo dál od sebe. A proto je při pokusu o zmenšení tohoto typu prstenu nezbytné každý kroužek také přetvarovat do „vln“, tak aby do sebe zapadly.
Při jakékoliv úpravě velikosti to znamená každý kroužek nejprve vyrovnat a pak opět rozvlnit, při čemž může dojít ke ztrátě materiálu, vzniklé zahlazováním stop po tvarování.
Ovšem pokud zlatník není detailně obeznámen se schematem optimálního tvaru jednotlivých kroužků, může se tento úkol pro něj stát neřešitelným rébusem.
Z tohoto důvodu je nejlepším řešením obrátit se přímo na výrobce.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den ,
je normální, aby u nově zakoupeného prstenu ze žlutého 12k zlata měly krapny na některých místech (cca třetina povrchu) stříbrný odlesk? Prý je to pájka? Toto tvrzení se mi zdá podivné a obchodu nedůvěřuji, resp takto provedený šperk nesplňuje požadavek vyřčený v obchodě pří nákupu. Prsten je prý vyroben klasickými technologiemi – v takovém případě by ale snad pájka měla být ze žluté slitiny blízkého odstínu? Je to dostatečný důvod k a navrácení zboží? V obchodě při umělém osvětlení toto nebylo vůbec patrné. Děkuji za Váš názor.
Dobrý den,
předesílám, že nemohu ohodnotit kvalitu prstenu, který nemám možnost vidět a proto bude moje odpověď jen v obecné rovině.
U kvalitních šperků platí, že šperk vyrobený ze žlutého zlata by měl mít jednolitý barevný odstín, a laik by na první ani druhý pohled neměl poznat, kde byl šperk sletovaný.
I u šperků ze žlutého zlata se někdy dělají celé obruby nebo jenom úchyty (krapny) kamenů z bílého zlata. Je to celkem oblíbené barevné osvěžení jinak celožlutého šperku. Na obruby a krapny se nejčastěji používá bílé zlato s obsahem palladia a barva této bílozlaté slitiny je lehce našedlá.
Podle Vašeho popisu to ale na výše uvedenou variantu nevypadá.
Netroufám si říci zda máte nárok na vrácení zboží, ale domnívám se, že pokud v obchodě v klidu vysvětlíte co se vám na prstenu nelíbí, tak jistě spolu najdete nějaké uspokojivé řešení.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o 4 měsíce starý prsten z bílého zlata 585. Snoubence spadl asi z 20 cm na kachličky a kousek zlata se odlomil. Je zlato takto náchylné nebo by se to nemělo stávat? Děkuji za odpovéď.
Pěkný den,
obecná odpověď na dotaz – ano zlato náchylné je.
Vzpomeňme na historické filmy, kdy se např. hospodský kousnutím do zlaté mince přesvědčuje, zdali je mince pravá. Zkouší právě měkkost, v tomto případě ryzího zlata od napodobenin, které jsou tvrdší.
14. karátové zlato není sice tak měkké jako ryzí, ale náchylné na oděrky přeci jenom je.
Váš případ okomentovat nemohu, když nemám zlatý prsten před sebou, ale například se mohlo stát že:
– po pádu na kachličky se na prstenu udělal otlaček, který vypadá jako odlomené zlato
– skutečně se mohl odlomit nějaký tenký zdobný zlatý prvek prstenu
– mohlo dojít k narušení struktury zlata kvůli např. nekvalitnímu odlitku.
Jediná rada, obrátit se na Vašeho prodejce / výrobce a najít uspokojivé řešení. Nebo se obrátit na zlatníka, který se zabývá opravami šperků. Většina zlatých šperků opravitelná je, ale mnohdy záleží na tom, jestli se to vůbec vyplatí.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
muz mi vybral zlatý prsten s diamantem, ve zlatnictví mu řekli, at přijde se mnou, změřili velikost, kdyz ho vyzvedl, obroucka je do vajicka, ma dole příliš ostrou hranu, levá strana je jiná nez prava, je nesymetricky a ma viditelné vrypy a table viditelné linie, kde byl prsten preseknut. Da se Zadat o nápravu nebo vracení peněz? Zitra jdeme do obchodu, je pondeli, v patek ho muz vyzvedl. Dekuju za rady
Pěkný den přeji,
těžko se k tomu mohu vyjádřit pokud prsten nevidím. Ale zdá se, že problém popisujete přesně a se smyslem pro detail. Myslím si, že v seriozním zlatnictví by měli přistoupit na jednu z variant, kterou požadujete.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, partner našel zlatý prsten se skleněným kamenem. Ve zlatnictví odmítl zlatník opravu praskliny v nejužší části prstenu. Prý jde o nízkou ryzost (výrobu za první republiky), kdy je oprava moderní metodou vyloučena, protože by byl snad prsten/kámen poškozený? Jako možnost doporučil najít zlatníka, který používá ještě starou pájku. Ráda bych nechala prsten opravit a vyčistit, můžete mi prosím v tomto směru poradit? Na koho se obrátit? Jsem z Karlovarského kraje. Předem děkuji za radu. Monika
Pěkný den přeji,
přesto, že jste Váš problém dosti srozumitelně popsala, z odborného hlediska mám málo informací a ani sebelepší popis nenahradí fyzickou prohlídku prstenu ve zlatnické dílně.
Takto od klávesnice:
Pro letování (spojení prasklých částí obroučky prstenu v ohni) se u zlatých šperků o ryzosti 9 karátů skutečně používá tzv. devítikarátová pájka, která má velmi nízký bod tání. U zlatých šperků o ryzosti 6 karátů se již opravy provádějí stříbrnou pájkou. Zlatníkovi, který běžně s těmito ryzostmi nepracuje se nevyplatí nákup nískoryzostní pájky pro jedinou opravu.
Navíc opravy šperků vyrobených z nižších ryzostí vyžadují zkušenost nabytou praxí, což je v dnešní době, kdy se zlatník s těmito ryzostmi již setká jen výjimečně docela problém.
Pro lepší představu jen dodám, že šperky o ryzosti 6 karátů se v ČR nevyrábějí ani neprodávají od roku 1949 a o ryzosti 9 karátů od r. 1992. Devítikarátová pájka se dnes v ČR prodává již jen zlatníkům a jen pro účely oprav starých zlatých šperků.
Z tohoto pohledu je přístup zlatníka s kterým jste jednala pragmatický a zodpovědný.
Také zasazený kámen představuje komplikaci. Žádný kámen kromě českého granátu a syntetických náhražek nevydrží teplotu, na kterou je nutné letované místo zahřát.
Pokud to okolnosti dovolí, je obvyklé před letováním v ohni vyjmout kámen z prstenu, což je ovšem u křehkého skla spojeno vždy s rizikem jeho prasknutí nebo odštípnutí.
Není-li vyjmutí kamene z prstenu z jakýchkoliv důvodů možné, dá se samotný kámen před letováním praskliny v prstenu zakrýt speciální pastou, která by měla zabránit jeho spálení.
V dnešní době existuje technologie pájení za pomoci laseru, která by snad svou přesností a šetrností ke špeku mohla do jisté míry nahradit zkušenosti starých mistrů.
Tato technologie zatím není v českých zlatnických dílnách obvyklá, ale někteří zlatníci ji již používají.
Ještě před tím než začnete hledat zlatníka, který by Vám mohl vyhovět na základě výše uvedených řádků, bych ráda poznamenala, že často bývá oprava spojena s rizikem nevratného poškození jak kamene tak prstenu. Záleží na posouzení každého zlatníka, jestli je ochoten toto riziko v závislosti na ceně opravovaného šperku a ceně za samotnou opravu podstoupit.
Bohužel, nikoho ve Vašem kraji ani nikde jinde nedokážu doporučit. V naší zlatnické dílně se opravami šperků z kapacitních důvodů nezabýváme:(
S pozdravem Blanka Vanturová
Dobrý den, manžel mi koupil zlatý prstýnek s malými briliantíky, je jich asi padesát. Hned po týdnu mi jeden vypadl. Byla jsem ho na prodejně reklamovat. K reklamaci ho přijali. Mám strach, jestli mi po opravě nebudou kamínky dále vypadávat a jakou budu mít jistotu, že mi tam opravdu vsazují brilianty.
Pěkný den přeji
jestli vám malé brilianty budou nebo nebudou vypadávat, to mohu takto na dálku těžko posoudit.
Hodně záleží na tom, jakou technikou a jak kvalitně jsou malé brilianty do prstenu zasazeny.
To dokáže říci jenom odborník při podrobném prozkoumání prstenu.
Osobně si nemyslím, že by se nějakému zlatníkovi vyplatilo při opravě takto malého briliantu podvádět.
Ostatně, nevyplatí se to ani při opravě velkého briliantu, pokud to zlatník s řemeslem myslí vážně:).
Jestli ale chcete mít jistotu, budete se muset obrátit s posouzením na někoho pro Vás důvěryhodného, nebo například na soudního znalce.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den! Mohla bych poprosit o radu?
Potřebovala bych vědět tyhle údaje: na paragonu je napsané: Prsten A24-700-54….. cena je 3260Kč. pod tím je napsáno: RG1671-CZ54GW a pod tím je napsáno: 0,90g Au 585/1000 a pod tím ještě: OZ*0,30 .
Prstýnek je z bílého zlata s čirým kamínkem. Nevím o jaký kamínek se jedná?! Prstýnek byl koupený v polovině roku 2012.
Z mého laického pohledu jsem pochopila, že gramáž zlata je jen 0,9g, ale o kamínku není nic psáno! Nechápu tedy, proč je ta cena zlata tak vysoká?!
Mohla bych poprosit o vysvětlení?! Prstýnek má kabelku ( balení ) od Presence!
Děkuji moc za odpověď, Marta
Dobrý den paní Marto, všechny tyto otázky byste primárně měla položit 1) obchodu, kde byl prsten zakoupený, 2) firmě Presence.
Obecně Vám můžeme pouze říci, že nákupem zlatého šperku nekupujete „jen“ zlato, ale (a ve špercích především) také:
1) nápad – tedy vývoj designu
2) výrobní technologii – nejen stroje ale i lidskou práci, která beztvarému kusu zlata dala podobu šperku
3) marketing – prodeje od výrobce k prodejci a od obchodníka ke konečnému zákazníkovi
4) marži obchodníka – nájem, energie, zaměstnanci
5) zjevné i skryté daně státu – DPH v první řadě, daň z příjmu, zdravotní a sociální zab. zaměstnanců obchodu
To vše se musí promítnout, a také promítne, na konečné ceně každého výrobku, který si koupíte, jogurtem počínaje a zlatým šperkem konče.
Stát eviduje pouze pohyb zlata, stříbra a platiny, kameny ho nezajímají – zatím.
Proto je ze zákona povinné uvádět na prodejním dokladu váhu a ryzost prodaného drahého kovu, nikoliv však popis kamenů, zasazených do šperku i kdyby šlo o pravé diamanty.
Předpokládáme, že v prstenu o váze 0,90 g bude zasazený syntetický zirkon, ale na tuto otázku by vám měli dát správnou odpověď v obchodu, kde byl prsten zakoupený.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den.Mám prsten z bílého zlata a potřebovala bych ho zvětšit.O kolik velikostí to je možné?Kolik by to tak přibližně stálo?
Pěkný den přeji,
jednoduchá otázka – složitá odpověď. Předesílám, že my se z kapacitních důvodů opravami nezabýváme a žádný zlatník se k tomu nemůže zodpovědně vyjádřit, aniž by prsten viděl.
Alespoň obecně, co je důležité z mého pohledu.
1. Způsob výroby prstenu. S prstenem vyrobeným ručně je zpravidla jednodušší práce, než s prstenem odlévaným. Drtivá většina dnes prodávaných prstenů jsou odlitky.
2. Tvar obroučky. Když je tvar obroučky komplikovany, nepravidelný, asymetrický, je zvětšení prstenu složitější. A také čím je obroučka prstenu širší, vkládá se více zlata, tzn. více peněz.
3. Počet, druh a způsob zasazených kamenů. Zasazený kámen většinou úpravu velikosti prstenu komplikuje.
4. Rhodiovaný prsten. Pokud je prsten porhodiovaný je pravděpodobné, že změní při zvětšení svoji barvu a bude se muset znovu porhodiovat.
Všechny výše uvedené faktory ovlivňují to, jak bude zvětšení prstenu náročné pracovně i finančně.
Ale obecná odpověď by asi zněla: přibližně o 5 čísel (5 mm) a řádově stovky korun:)
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Ahoj, prvně bych se chtěl zeptat, zda je vhodné koupit přítelkyni prsten, který je určen pro zásnuby, ale já ji ho chci dát jen tak na Vánoce. A dále bych chtěl vědět, jakou mám objednat velikost, neznám tloušťku prstu přítelkyně a nebudu se jí ptát, protože to má být překvapení. Zda-li neexistuje nějaký návod, jak zjistit či správně odhadnout velikost. Díky.
Ahoj(te) :-),
domnívám se, že prsten se stává zásnubním tehdy, pokud při jeho předání dojde na otázku „vezmeš si mě?“ nebo něco v tom smyslu.
Ohledně velikosti si můžete přečíst naše doporučení v našem webu:
https://www.vantura.cz/jak-zjistit-velikost-prstenu
Je dobré si všimnout na jaké ruce a jakém prstu nosí Vaše přítelkyně prsten, který si dáte v zlatnictví přeměřit, nebo který budete měřit sám – většinou má každý prst jinou velikost.
Také kamarádky Vaší přítelkyně by mohly významně pomoci 🙂
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, mám dotaz ohledně bílého zlata. Před půl rokem mi přítel koupil zásnubní prstýnek z bílého zlata s briliantem ve zlatnictví Aurum. Prstýnek byl velmi drahý. Byl mi velký a tak jsme ho nechali zmenšit o jednu velikost. Po 14 denním nošení se na prstýnku na dolní části začaly objevovat rýhy a černé škrábance. Ve zlatnictví prstýnek potáhli rhodiem s tím, že možná zapomněli prstýnek celý potáhnout u zmenšování. Tato závada se opakovala asi po týdnu znova. Opět jsme ho byli reklamovat a opět potáhli prstýnek rhodiem s vyjádřením, že se jedná o běžné opotřebení. Prstýnek nosím asi dva měsíce(sundávám na všechny práce a v zaměstnání) a je na něm opět znatelný oděr do černé barvy a černé rýhy. Prosím vás tedy o váš názor. Děkuji za odpověď Matlaková
Dobrý den paní Matlaková,
na problematiku černání bílého zlata a rhodiování se rozvinula diskuse pod článkem na našem webu, ve kterém popisujeme barvy zlata:
V této diskusi jsme odpovídali na několik podobných dotazů a máme pocit, že jsme k tomu už řekli všechno co víme.
Jen shrnu:
1) 90% všech šperků z bílého zlata, které jsou nabízené v obchodech jsou pokoveny rhodiem
2) šperky se rhodiují, protože skutečná přirozená barva bílého zlata není až tak krásně bílá – na rozdíl od rhodia, které má velmi atraktivní bílý odstín
3) rhodium se na šperk nanáší elektrolyticky ve velmi tenké vrstvě – stejný systém jako pozlacování
4) na náušnicích, přívěscích, řetízcích a náramcích či brožích toto pokovení může vydržet mnoho let bez viditelných změn
5) na prstenech se ale vrstva rhodia onosí („ošoupe“ nošením) velice brzy – obecně se to považuje za běžné opotřebení
6) otěr rhodiované vrstvy se nejprve objeví na spodní části obroučky, která je téměř neustále v kontaktu s různými předměty. Vypadá to jako „šedé, černé nebo žluté“ fleky či rýhy – záleží na druhu zlaté slitiny, z které je prsten vyroben.
7) v přímém kontrastu se zářivě bílou barvou rhodia na dosud neopotřebovaných částech povrchu prstenu, vypadá našedlý odstín bílého zlata tmavší či žlutší než ve skutečnosti doopravdy je
8) nám se nepodařilo zjistit jak dlouhá by, ze zákona, měla být minimální doba, po kterou rhodiovaný prsten musí zůstat bez viditelného otěru rhodiované vrstvy, nebo zda to vůbec nějaká vyhláška konkrétně zmiňuje
Jak postupovat dál ve Vašem případě, si netroufáme radit. Zdá se, že obchodník má snahu situaci řešit. Zkuste si s ním v klidu promluvit o jeho zkušenost se zbožím, které prodává a jistě společně dojdete k nějakému řešení.
My v naší dílně každému zákazníkovi dopodrobna vysvětlíme výhody a nevýhody rhodiování a netajíme se s tím, že sami preferujeme přirozený vzhled bílého zlata i z toho důvodu, že k výrobě našich šperků používáme slitinu bílého zlata s pěknou bílou barvou.
Berte ale prosím tyto informace jako obecné, těžko mohu něco komentovat, pokud to nevidím na vlastní oči 🙂
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den,v zahranici mi pritel koupil diamantovy zasnubni prsten s certifikatem. Prsten ma jeden velky a 32 malych diamantu. Behem posledniho tydne mi 2 male diamanty vypadly. Chtela bych se zeptat zda by bylo mozne tyto dva diamanty dosadit a zkontrolovat usazeni zbyvajicich. Nerada bych prisla o dalsi. Kolik by pripadne byla cena?v certifikatu je uvedeno:shape:round briliant cut
Measurements: each approx 1,00mm
Estimate weight: each approx 0.006 ct.
Color: range F-G
Clarity:VS-SI
Finish:very good
Pěkný den přejeme,
občas se s tímto problémem setkáváme, zejména u diamantových prstenů dovezených ze zahraničí. Často je doplnění vypadlých diamantů problém, a to kvůli špatně zhotovenému lůžku. My potom už nemáme kde vzít materiál na bezpečné zasazení vypadlého diamantu. Stává se také, že vypadlé diamanty zasadíme, zbylé překontrolujeme a po čase se ty původní začnou opět uvolňovat. To je dáno nevhodně zvolenou technologií už na začátku výroby.
Z výše uvedených důvodů se do těchto oprav neradi pouštíme.
Ale samozřejmě více bychom byli schopni sdělit, až prsten uvidíme.
S pozdravem Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
mám dotaz ohledně prstenu. Mám prsten z bílého zlata a po půlročním nošení (ošoupáním) na vnější části v dlani je žlutý. Dle klenotníka, kde byl prsten zakoupen je toto prý zcela normální jev. Já si naopak myslím, že pokud je prsten z bílého zlata, měl by být i po ošoupání bílý. Děkuji za odpověď. Lenka
Pěkný den Lenko,
pravděpodobně se bude jednat o problém s rhodiováním. Dnes se naprostá většina šperků (tedy i prstenů), která je prodávána jako bílé zlato dodatečně pokovuje rhodiem. Po té co se rhodium ošoupe, začne se na prstenu objevovat původní barva zlata. Potom jde o to, jakou slitinu zlata výrobce při výrobě prstenu použil. Bohužel se někdy může stát, že základ je i ze zlata žlutého.
Nám osobně se tyto postupy moc nezamlouvají. K výrobě šperků používáme bílé zlato, které má velmi pěknou bílou barvu a tato barva se nemění. Proto žádné šperky (ani z bílého zlata) dodatečně nerhodiueme. Děláme to pouze na výslovné přání zákazníka s tím, že ho na případný problém s rhodiováním předem upozorníme.
Některé další informace se dozvíte na naší webové stránce Ryzost zlata a barvy zlata.
S pozdravem Petr Vantura
Dobrý den chtěla bych se zeptat mám prstýnek dovezený z NSR zlatý má 14 karátů je osázený 19cti brilianty mám k tomu certifikát ale Německý nevím co znamená čistota 81 mělo by to znamenat dobré broušení a výstupek brilianty mají dohromady 0.75 karátů prosím o radu jakou hodnotu tento zlatý briliantový prsten má? a za kolik ho můžu prodat? děkuji
PS: byla jsem u zlatníka a nabízel mi 1400kč za zlato a 4300Kč za brilianty což se mi zdá málo můžete mi prosím poradit?
Dobrý den,
hodnota prstenu a jeho reálná výkupní cena jsou dvě odlišné věci. Když si prsten kupujete, pak kromě zlata a diamantů, platíte také nápad, práci lidí a strojů, které prsten vyrobili, marži obchodníků a všechny zjevné i skryté státní daně.
Když ten samý prsten prodáváte – a mezi nákupem a prodejem neuplynulo 100 let nebo nejde o originál s vyhledávaným jménem autora nebo značky – tak prodáváte jen zlato a brilianty za aktuální výkupní ceny, které jsou vždy výrazně nižší než ceny nákupní. Cena, za kterou je možné takový prsten prodat, je pak opravdu velmi nízká!
Pro zjištění možné výkupní ceny se obraťte na některý aukční dům – většina nabízí odhady zdarma – nebo na soudního znalce v oboru klenotnictví či starožitností. Seznamy soudních znalců jsou volně přístupné na každém soudu.
Ještě poznámku na konec: předpokládáme, že čistota diamantů je označena písmeny SI nikoliv číslicemi 81 jak uvádíte. Podrobné informace o klasifikaci diamantů najdete na naší blogové stránce Diamanty.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den, měla bych zájem o vyrobení prstenu z bílého zlata(bez kamenu). Mám několik starých zlatých šperků, které bych chtěla na výrobu použít,ale nevím, zda je to u vás možné. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
prsten z bílého zlata vyrobit můžeme.
Zlato, které byste chtěla na výrobu prstenu použít, od vás vykoupíme za aktuální výkupní cenu a tuto částku odečteme od ceny zakázky. Máte-li zlata více, je možné jím uhradit celou zakázku.
S přátelským pozdravem Blanka Vanturová