Zlatnictví, klenotnictví – Poradna zlatnické dílny VANTURA
Technologie výroby šperků, zlatnické úkony a vše co se nevejde do předcházejících 7 kategorií a týká se bezprostředně zlatnického řemesla.
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Technologie výroby šperků, zlatnické úkony a vše co se nevejde do předcházejících 7 kategorií a týká se bezprostředně zlatnického řemesla.
Můžete využít formuláře dole na konci stránky.
Dobrý den. Hledáme konkrétní sadu šperků, podle fotografie, ale nedaří se nám nalézt. Existuje nějaký způsob, jak podle fotografie najít stejnou sadu šperků? Dekuji
Pěkný den přeji.
Bohužel příliš obecná otázka na to, abych na ní mohl odpovědět, která se navíc netýká oblasti, na které je naše zlatnická poradna zaměřena.
Jediné co mě napadá jsou dvě klasické věci:
1) vyhledat zdroj podle internetové adresy obrázku šperku, pokud je fotka šperku stažená z internetu
2) využít aplikaci Google Lens
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
prosím o radu jaký šperk a v jakém provedení volit jako dar pro dámu k 70tinám v hodnotě do 20tis. Preferoval bych prsten, není podmínkou. Jde stále ještě o sportovně založenou ženu mladistvého ducha i vzhledu.Poraďte.Děkuji Voborský Petr
Dobrý den, na zdánlivě jednoduchou otázku máme složitou odpověď.
Jsme zlatníci a designéři, naší doménou je hledání tvarů, proporcí a barev, s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování a přidanou hodnotou např. drobného vtípku zakomponovaného do šperku. Buď se náš vkus potká s představou zákazníka nebo ne.
Na doporučení vhodnosti a prodej šperků jsou tu jiní odborníci. Pokud si ale vzpomeneme na staré zkušené prodavače v našem oboru (a pamatujeme i ty prvorepublikové), tak ti by Vám místo odpovědi dali spoustu otázek.
Například:
Nosí oslavenkyně šperky?
Nosí šperky stále nebo jen příležitostně?
Pokud šperky nosí, jakou preferuje barvu zlata, případně jaké kameny s jakým brusem a barvou?
Prsten je zrovna nejkomplikovanějším druhem šperku, protože je nutné trefit správnou velikost. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si o
měření velikosti prstů a prstenů.
Z naší kolekce bychom mohli doporučit prsten 1020 a prsten 1080. Oba jsou nadčasové a netradiční.
Možná by stály za úvahu náušnice. Pro ženu, podle Vašeho popisu, by se určitě hodily strohé diamantové náušnice model č. 1810.
Překvapivým darem, po kterém snad touží každá žena, by mohl být i perlový náhrdelník.
Jeden unikátní kousek z pravých mořských perel Akoya bychom Vám mohli aktuálně nabídnout. Je výjimečný tím, že je navázaný z postupně se zvětšujících perel, což se v běžné nabídce jen tak nevyskytuje, určitě ne v této kvalitě.
Kdybyste potřeboval další informace, jsme k dispozici.
S přátelským pozdravem Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
mohu se Vás prosím zeptat, zdali je možné aby se prodávaly autorské šperky bez puncového označení?
děkuji moc za odpověď
Pěkný den přeji,
pokud je jakýkoliv zlatý šperk určen k prodeji, vztahuje se na něj Puncovní zákon a proto by měl být označen Puncovnim úřadem.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den chtěl bych se zeptat vás jako odborníka na Zlaté šperky co znamená u zlata označení Figaro? Co to znamená? Je to význam slova že je to méně kvalitní zlato nebo v čem zpociva rozdíl mezi 14k zlatem a zlatem Figaro Děkuji za odpoved
Pěkný den přeji,
předpokládám, že Váš dotaz je z oblasti řetízků. Figaro je všeobecně používaný výraz pro typ řetízku. Design těchto řetízků je postaven na svěšování oček o různých délkách, zpravidla tři očka krátká a jedno dlouhé.
S kvalitou, nebo ryzostí zlata nemá tento výraz nic společného.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den
Jsem zlatník a chtěl bych se rád zeptat něco ohledně ztráty materiálu. Přesněji mne zajímá proč když zadávání šperky na lití a dodám své vlastní zlato (dodávám ryzí) si účtují firmy u ryzího zlata 5% ztrátu u 14kt. zlata 10% ztrátu? Tato ztráta se bere za nějaký propal nebo si toto procento firmy nechávají?
Měl bych toto procento účtovat zákazníkovy nebo jen procento strhnout pokud zákazník dodává na výrobu svého šperku své zlato?
Děkuji za případnou odpověď Kunovský
Dobrý den, pane Kunovský,
v naší dílně nakupujeme hotový klenotnický materiál ve formě zlatých plechů a drátů, z kterých vyrábíme ručně montované šperky. Legování a přepracovávání odpadu přenecháváme odborným firmám, které i nám účtují nějaké ty ztráty, které se pohybují v rozmezí pěti až deseti procent.
Nijak se nad touto praxí nepozastavujeme, protože máme za to, že ani současná technologie dosud neumožňuje zpracovat zlato zcela beze ztrát.
Domníváme se proto, že konkrétní otázky ohledně výše účtovaných ztrát byste měl spíše položit firmě, v které si necháváte šperky odlévat.
Způsob, jakým budete tyto náklady zohledňovat ve své kalkulaci, je pouze na vašem uvážení.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
manželka chce, abychom dali vnukovi ke křtu zlatý řetízek. Z toho mám trochu obavu, jednak aby se dítě neuškrtilo, jednak aby nedošlo k alergické reakci. A tak bych se rád zeptal:
1. Jak vybrat řetízek, aby se přetrhnul dříve, než by došlo ke škrcení, popř. k zaříznutí do (dětské) kůže. Na netu jsem četl, že poslení článek dětských řetízků bývá upraventak, aby se snadno přetrhnul. Předpokládám, že by se měl přetrhnout dříve, než dojde k poškození dalších článků, aby to pak šlo snadno opravit. Dá se taková věc požadovat ve zlatnictví (popř. ve Vašem zlatnictví)? Dá se takto řetízek dodatečně upravit?
2. Dá se ve zlatnictví (popř. ve Vašem zlatnictví) požadovat nějaký certifikát, že použitá slitina nevyvolává alergii?
3. Dá se zhruba říci, v jakém věkovém rozmezí může chlapeček nosit řetízek o délce 36, resp. 38 cm?
Děkuji za odpověď.
Martin Horák
Dobrý den, pane Horáku,
odpovědi na Vaše otázky jsem označila příslušnými čísly:
1 + 3) Abych pravdu řekla, se šperky pro děti nemáme žádnou zkušenost. My se soustřeďujeme především na výrobu luxusních šperků s diamanty pro dospělou klientelu.
Osobně si myslím, že dávat batoleti na krk řetízek vhodné není. Je možné, že existuje i nějaký „pojistný“ článek dětského řetízku, zaručující snadné přetržení, ale přetržený řetízek mi připadá jako ještě větší hrozba, protože malé dítě ho může snadno spolknout.
A starší děti mezi 6 a 16 lety nemají o hodnotě zlatého řetízku pojem a klidně ho ztratí při první hodině tělocviku nebo návštěvě bazénu :-))
2) Certifikát, zaručující, že zlatá slitina nezpůsobí alergii, Vám asi nikdo nevydá.
Obecně se dá říci, že žluté zlato způsobuje alergickou reakci výrazně méně, než bílé zlato s obsahem niklu, ale už jsme viděli i alergii na ryzí zlato, takže víc bude záležet na síle vnoučkovy imunity, než na druhu zlaté slitiny. To je další důvod proč – podle mého názoru – s případným nákupem zlatého řetízku pár let počkat.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, jaké značení je správné, když někteří výrobci zlatých šperků 14 karátového zlata uvádí značení 585/1000 a někteří 585/000
Předem děkuji za Vaši odpověď
S pozdravem
Břežná
Pěkný den přeji,
podle mé zkušenosti se označení 585/000 používalo v dřívějších dobách a bylo, z nějakého mně neznámého důvodu, mezi odbornou veřejností zažité. Je možné, že i nám to občas někde ujede, aniž bychom si to uvědomili.
Ale logicky a hlavně matematicky je správné označení 585/1000.
Oběma variantami se označuje 14 karátové zlato. Faktický rozdíl v tom není. Konkrétně jde o obsah ryzího kovu ve slitině. Pokud je tedy šperk takto označen, je ve slitině, ze které je vyroben, 58,5 % ryzího zlata a 41,5 % tvoří jiné, doplňkové kovy.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den.Kdyz jsem alergická na žluté zlato,můžu nosit aspoň bílé?děkuji za odpověď a prosím na e-mail
Pěkný den přeji,
patrně jste výjimka, protože většinou se zprostředkovaně setkávám s nějakým typem alergie na bílé zlato. Dosti záleží na druhu šperku ze žlutého zlata – náušnice vám vadit mohou, prsten nemusí. I u žlutého zlata může hrát roli druh zlaté slitiny, ze které je šperk vyroben.
Mé obecné a prvotní doporučení ohledně alergie – než do zlatého šperku investujete, zkuste si od někoho známého (nebo několika známých, aby to bylo průkaznější), půjčit typově podobný šperk a po nějakou dobu ho vyzkoušet. Několik dalších poznámek k alergii na zlato si můžete přečíst v našem blogu.
https://www.vantura.cz/muzu-mit-alergii-na-zlato
S přátelským pozdravem __Petr Vantura
Dobrý den,
chci se zeptat, jak je to s opravami šperků? Může mít oprava šperku vliv na váhu? Že bude nižší, ačkoliv se nijak velikost prstenu neměnila?
Děkuji D. Čermáková
Pěkný den přeji,
obecná otázka = obecná odpověď: ano po opravě může mít prsten nižší váhu, aniž by se měnila jeho velikost.
K podrobnějšímu komentáři by bylo dobré vědět proč a jak prsten zlatník opravoval.
Na tyto otázky by Vám měli umět odpovědět ve zlatnictví, kde byla oprava realizována. Také hodně záleží na typu prstenu.
Alespoň jeden praktický příklad za všechny: Když je prasklý snubní prsten, měl by se spoj upravit tak, aby k sobě dotykové plochy přesně doléhaly, po spojení se musí spoj zahladit a následně celý prsten vyleštit. Při všech třech úkonech vzniká ztráta materiálu.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobry den chtela jsem se zeptat,chci manzelovi koupit k vyrocí svatby 35let zlaty retizek,ale nevim si rady.Jaky je rozdíl mezi 9tikaratovym zlatem a 14cti karatovym a jake je kvalitnejsi,nebo vhodnejsi pro retizek na krk dekuji
Pěkný den přeji
rád bych předeslal, že u nás v České republice, není prodej 9 karátového zlata povolený.
Nejnižší povolená ryzost zlata je 14 karátů.
Definovat jestli je kvalitnější zlato 14 karátové, nebo 9 karátové je obtížné.
Z pohledu obsahu ryzího kovu ve slitině je věc jasná – 14 karátová slitina zlata je hodnotnější. Za staletí kdy se využívá zlato pro výrobu šperků, se dospělo k optimálním ryzostem 14 a 18 karátů (samozřejmě existují lokální výjimky).
Potom je tady věc složení samotné slitiny zlata. Konkrétně přídavných kovů, které doplňují poměr k 9 karátovému respektive 14 karátovému zlatu. Tyto slitiny si vytváří (zejména u řetízků) každý výrobce sám a jsou mezi nimi značné rozdíly.
Z důvodů uvedených na začátku s devíti karátovým zlatem moc zkušeností nemáme. Pokud se k nám na stůl dostala nějaká oprava šperku z 9 karátového zlata, jednalo se většinou o dětské náušnice nebo snubní prsteny. Z toho vyplývají naše poznatky, že 9 karátové zlato má méně atraktivní temně žlutou barvu, je křehké a problematicky opravitelné.
Proto bych doporučoval zaměřit se na řetízek ze 14 karátového zlata.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, děti dostali zlaté (žluté) přívěsky 2-3 gr. Jak silný řetízek vybrat, aby byly odpovídající gramáži přívěsku a aby řetízek zátěž vydržel.
Děkuji Lucie Bednářová
Pěkný den přeji,
doporučoval bych řetízek o přibližně stejné váze jako jsou přívěsky. V případě dětí bych se vyvaroval řetízků lisovaných, to jsou ty bez pohyblivých oček. Vybírat tedy z typů řetízků jako např. anker, pancer a figaro. A nezapomeňte si vzít přívěsky při výběru řetízku sebou. Nejen proto jestli se k sobě řetízek a přívěšek hodí ale také, abyste si mohla ověřit, jestli projde koncové očko řetízku očkem přívěsku.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den. Rád bych věděl, zda lze určit ryzost zlata u pozlaceného šperku. Nebo ještě lépe zda lze zjistit, že šperk je pozlacený.
Hezký den.
Jan Tošner
Dobrý den,
ano, toto lze zjistit pomocí rentgenové spektrální analýzy v přístroji zvaném spektrometr.
Tuto službu, za poplatek, nabízí veřejnosti Puncovní úřad. Můžete se tedy obrátit na kteroukoliv pobočku Puncovního úřadu.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
za měsíc poletím pracovně do Spojených Arabských Emirátů konkrétně do Dubaje a tak mne napadlo, že bych při té příležitosti koupil manželce nějaký šperk. Na internetu jsem se dočetl, že je tam zlato velice kvalitní a o dost levnější, než u nás. Také mě napadlo, že bych toho zlata koupil více a následně tady v ČR prodal. Chci se zeptat, dá se opravdu věřit vyraženému punc na špercích v této zemi? A pokud bych si přivezl například nějaké prstýnky z 18 karátového zlata, myslíte že mám šanci je v Česku výhodně prodat? nemusí mít nějaký certifikát?
Moc Vám děkuji za odpověď. Petr
Pěkný den,
Z mého pohledu přináší nákup zlatých šperků v zahraničí vždy více rizika než užitku. Například proto, že zlatý šperk s kameny, je poměrně často reklamované zboží.
Spíše bych doporučoval zaměřit se na nákup jednotlivého zlatého šperku, o kterém by se dalo předpokládat, že udělá radost.
Ale laikovi bych nedoporučoval, pouštět se do nákupu většího množství šperků, za účelem dalšího prodeje.
Váš dotaz mě inspiroval k rozsáhlejší odpovědi, kterou najdete v našem blogu.
https://www.vantura.cz/vyhodnost-nakupu-zlata-v-zahranici
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
někdy v 70.letech min.století jsem si koupila Au prsten s modrým safírem uprostřed a bílými safirky okolo. Teď se mi naskytla možnost koupit na Aukru naušnice rovněž s modrým safirem uprostřed a okolo něj se zirkony – stejný tvar.. Jako laika by mne zajímalo, jaký je rozdíl mezi bílými safirky a zirkonky – jestli znatelný co do vzhledu a také co do hodnoty těchto kamenů. V minulosti (za totáče) se snad ani šperky se zirkony neprodávaly, nevyráběly, ani o nich nebylo povědomí. Zásnubní prsteny z té doby máme také s bílými safiry.
Pěkný den přeji,
z mého pohledu je důležité, zdali se jedná o zirkony a safíry přírodní, nebo syntetické.
Nezdá se mi ale, že byste měla ve Vašich špercích bílé safíry, protože to je v přírodní i syntetické podobě zcela okrajová záležitost. Odhaduji tedy, že kameny v prstenu i v náušnicích budou syntetické a z tohoto důvodu se budou mé další věty týkat výhradně kamenů syntetických.
Rozdíl – jak vy říkáte „mezi bílými safirky a zirkonky“ bude velmi malý, tzn. pro laika na hranici viditelnosti, ale může být:
1) v brusu – každý kámen se dá vybrousit nepatrně jiným stylem
2) v proporcích kamene – kameny mohou mít trochu jiný tvar – například rozdílné proporce průměru vůči výšce
3) v použité surovině
Máte pravdu, že před rokem 89 byla výroba šperků s bílými syntetickými kameny dosti omezená a názvosloví se mohlo v laickém prostředí lišit.
Ani dnes se s pojmenováním nezachází správně a všeobecně používaný pojem zirkon (ten syntetický, protože existuje i přírodní), by se správně měl nazývat kubická zirkonie. Název pochází z anglického cubic zirconia, zkratka je CZ. Chemicky je to oxid zirkoničitý ZrO2 a tvrdost podle Mohse je 8 – 8,5. V Rusku je znám pod pojmem fianit a ve Švýcarsku ho znají jako djevalith nebo djevalite.
Co se týká syntetických safírů, jejich názvy vycházejí z přírodních materiálů. Myslím si, že ve Vašem případě se bude jednat o:
– syntetický spinel, kameny většinou světlemodré barvy
– syntetický korund, kameny napodobující safír – barva tmavě modrá
Hodnota těchto syntetických kamenů (zejména výkupní) je zanedbatelná.
A ještě poznámka pro zajímavost – se syntetickými (umělými) kameny se pracuje zejména v sériové – průmyslové výrobě šperků. Například v naší dílně se syntetickými kameny nepracujeme, do šperků zasazujeme výhradně kameny přírodní.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, dostala jsem k narozeninám krásnou sadu šperků z bílého zlata a pravými kameny Opál- modrozelenočerný 🙂 nádherný. Manžel dostal jen účtenku s ručně dopsanou gramáží. Zajímalo by mě, zda na tyto kameny by neměl být vystaven nějaký certifikát.
Děkuji za informaci
Pěkný den přeji,
prodejce nemá žádnou povinnost certifikát vydávat ke šperku nebo jeho částem, jako jsou například drahé kameny nebo perly.
Přesto někteří prodejci nebo výrobci ke svým šperkům s drahými kameny certifikáty vystavují.
Validita – platnost takového certifikátu je odvislá od způsobu popisu jednotlivých parametrů drahého kamene a relevanci vydavatele certifikátu.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den, dostala jsem již vybroušený opál s tím, že si sama vyberu šperk. Bohužel ve zlatnictví nám řekli, že opály se brousí až je šperku. je to pravda? Děkuji za odpověď.
Pěkný den přeji,
pokud je otázka takto položená, tak to pravda není.
Ale myslím si, že mezi Vámi a zlatnictvím došlo k nějakému informačnímu šumu.
Je možné, že měli na mysli sériovou výrobu šperků. V tomto případě se např. k již odlitému základu šperku (resp. jeho obrubě) musí případný opál trochu zabrousit, tak aby do obruby přesně sedl.
Možná přišla ve zlatnictví řeč na tzv. opálový dublet nebo opálový triplet. Tady se slepuje opál např. s onyxem proto, aby se docílilo většího opalizujícího efektu a zvětšení kamene. Po slepení těchto vrstev se musí celek zabrousit do požadovaného tvaru.
Jiné varianty nedorozumění mě momentálně nenapadají.
V každém případě, běžný postup je ten, že se drahému kameni, ve Vašem případě opálu, výroba šperku podřizuje.
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý den,
zakoupil jsem v aukci krásný zlatý kříž z 19. století, nicméně je dutý, aby byl lehčí, má tedy mnohem větší tendence k poškození. Na dvou místech je již lehce promáčklý. Chci se zeptat, protože jsem v této oblasti úplný laik, zda je možné takový dutý šperk nějakým způsobem otevřít a vyplnit uvnitř zlatem stejné ryzosti, aby se stal masivnějším a odolnějším vůči poškození. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
my se opravami šperků nezabýváme a s dutými šperky ani nemáme žádné zkušenosti.
Domníváme se však, že vyplnění dutého šperku roztaveným zlatem není technicky možné.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den,
chci se zeptat na kamen topaz, zda beznym nosenim zmeni barvu. Od brezna nosim prsten z bileho zlata s topazem, byla to krasna zariva modra. Po peti mesicich se z nej stala nudna, jakasi svetle nazelenala barva. Je to normalni? Prsten stal 149 euro, neni to tedy nejaky smejd.
S pozdravem
Nikola
Pěkný den,
bohužel barvy topazu nejsou stálé. V některých případech se může stát, že se barva topazu může změnit (vyblednout) z modré na zelenou. Tato nepříjemná skutečnost může nastat i působením slunečního světla.
S pozdravem Petr Vantura
Dobrý den
chtěl bych se zeptat kde se dá koupit surové zlato na výrobu šperku.
Konkrétně bych si chtěl vyrobit prsten z Au 585/1000.Děkuji přeji pěkný den.
Dobrý den,
v našem zlatnickém oboru tomu říkáme:
klenotnické zlato
klenotnická slitina
klenotnický materiál
Takže tyto tři pojmy bych zadával do vyhledávače, abych tady nikomu konkrétnímu nedělal reklamu. Nejsem si ale jist, zdali Vám klenotnické zlato prodají bez registrace.
Pro inspiraci si můžete prohlédnout jak taková výroba jednoduché obroučky snubního prstenu probíhá v náší dílně:
https://www.vantura.cz/vyroba-snubnich-prstenu
Přátelsky zdraví Petr Vantura
Dobrý deň prajem, prosím Vás stretli ste sa už s tým, aby bolo razenie puncu z vonkajšej časti prsteňa? ..zatial som videla razenie puncu len z vnútornej strany.. či už sa jednalo o zlato, striebro.
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem
S pozdravom
Renáta
Pěkný den,
vyražení puncu na vnější stranu prstenu je typické u ruské (sovětské) produkce. Většinou je součástí vyobrazení puncu i pověstná pěticípá hvězda.
Když jsem se s tím před mnoha lety setkal poprvé, také mě to zarazilo. Kladl jsem si otázku – proč takto znehodnocují na viditelném místě jinak dokonalý šperk . Pravděpodobně to souvisí z jejich mentalitou – autorita (Puncovní úřad) nade vše:).
Přátelsky zdraví Petr Vantura
co to je ryzí zlato????
Dobrý den,
ryzí – neboli čisté zlato – je zlato, které bylo zbaveno všech nečistot a příměsí jiných kovů. Technologický proces „čištění“ zlata se nazývá rafinace.
Ryzí zlato se označuje zlomkem 999/1000 a všeobecně je známé jako 24-karátové zlato.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý večer,mohu se zeptat,jak kvalitní je 14 ti karátové zlato na hodinkách,neošoupe se?Děkuji,Strunová
Dobrý den paní Strunová,
14. karátové zlato má standardní kvalitu, která se nemění. Každá část, která je na hodinkách ze 14. karátového zlata, vydrží přesně to, co vydrží každý zlatý 14kar. šperk.
K otěru samozřejmě dochází, ale bavíme se o řádu desítek let.
Pokud máte na mysli pozlacení hodinek 14. karátovým zlatem, to už samozřejmě věčné není. Míra tohoto „ošoupání“ je v tomto případě závislá na tloušťce, způsobu a kvalitě provedení pozlacení.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den. Byli by jste schopní sehnat a vyrobit přívěsek s drahokamem Alexadritem? Děkuji
Pěkný den,
samotný alexandrit bychom byli schopni dodat. A navrhnout a zhotovit přívěšek s alexandritem, bychom snad také dokázali 🙂
Chceme předeslat, že máme na mysli přírodní alexandrit a ne jeho syntetickou náhražku, která bývá k vidění v některých přímořských letoviscích – se syntetickými kameny v naší dílně nepracujeme.
Kdyby Vás ale zajímal náš pohled na věc:
– pěkný přírodní alexandrit je extrémně drahá záležitost, desítky tisíc Kč, v závislosti na velikosti, čistotě a barvoměně
– je dobré vědět, že ona ceněná barvoměna, prakticky ztrácí svůj půvab s nástupem úsporných žárovek, které většinou imitují bílé denní světlo
– k ceně samotného přírodního alexandritu je nutno připočítat čas strávený nad návrhem, který si necháme zaplatit + samotnou výrobu přívěšku a zlato
Shrnuto a podtrženo – hodně peněz za málo muziky 🙁
Jestli výběr alexandritu není osobní „záležitostí“, bylo by finančně výhodnější zamyslet se nad fancy diamantem nebo atraktivním korundem.
S přátelským pozdravem Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
rád bych se zeptal. Mám velký zlatý kříž (5.5×3.2cm) o váze 5.68g o ryzosti 585/1000 s povrchovou úpravou 750/1000. Je tam punc hlava psa se 4kou a k tomu velké A. Z vašich vysvětlivek vyplývá, že se jedná o šperk z roku 1866-68. Má tento šperk i nějakou historickou hodnotu?
Děkuji za odpověď
Rychetský
Pěkný den,
nejsme odborníci na staré šperky, v tomto Vám tedy neporadíme. Nezbývá než doporučení (jak to děláme u dotazů tohoto typu). Obejděte několik zkušených starožitníků, nebo aukčních síní a na základě získaných informací si uděláte obrázek o hodnotě Vašeho šperku (i historické) sám.
S pozdravem Petr Vantura
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda byste byli ochotni vytvořit pívěsek z bílého zlata s briliantem, pokud bych briliant sama dodala. Děkuji za odpověď.
Pěkný den,
samozřejmě, můžeme se o to pokusit 🙂 Před tím, než bychom se do tvorby přívěšku z bílého zlata pustili, bylo by dobré, abychom Váš briliant viděli.
S pozdravem Petr Vantura
dobry den chci se zeptat mam prsten na kterem je 14k a znacka 585 tak se chci zeptat a neni tam punc tak se chci zeptat jestly je zlaty.dekuji za odpoved.
Dobrý den,
pokud na prstenu není státní punc, pak se nemůžete spolehnout, že je zlatý. Každý zlatý prsten váží víc než 0,5 g a proto by na něm měl státní punc být.
Prsten dejte přezkoumat Puncovnímu úřadu.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobry den asi 4 roky jezdim a sbiram vse mozne a mam doma 106 let stare hodinky a asi dalsich 10 hodinek typu-prim,casio atd.. Navic nejake stare svicarske zlate a spousty dalsich sperku a dosti stoho je dost stare nesla by nejaka rada kam stim zajit atak dekuju moc 🙂
Dobrý den,
nejprve se obraťte na soudního znalce v oboru starožitností, abyste získal reálnou představu o skutečné hodnotě nasbíraných předmětů.
Seznam soudních znalců je volně dostupný na každém soudu.
Můžete také zkusit oslovit některou aukční síň. Většina z nich na svých stránkách upozorňuje, že je ochotná poskytnout informace o prodejní hodnotě předmětu zdarma.
Na netu jsme našli server Svět umění, kde je uveden seznam aukčních síní a galerií.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
kolik karátů ma ryzost zlata 569/1000 a jakou cenu má 1g této ryzosti. Děkuji
Dobrý den,
1 karát odpovídá přesně 41,667 tisícin váhové jednotky ryzího zlata v slitině.
1 karát = 41,667/000.
Výpočet karátů u nestandardní ryzosti zlata – v tomto případě 569/000 –
se provádí takto: 569 : 41,667 = 13,65 karátů.
Ryzost zlata 569/000 není v ČR platná a nelze ji tedy ani koupit.
Máte-li zlato této ryzosti a chcete ho prodat, pak se běžně provádí přepočet na ryzí zlato.
To znamená, že se vypočítá kolik gramů ryzího zlata obsahuje zlatá slitina, kterou máte, a na ostatní kovy (stříbro, měď atd.) obsažené v dané slitině se již nebere zřetel.
Přepočet na ryzí zlato: (počet gramů x aktuální ryzost) : 999 = je počet gramů v ryzím zlatě.
Například: máte 2 g zlata o ryzosti 569/000
výpočet: (2 x 569) : 999 = 1,139 g o ryzosti 999/000. Zaokrouhleně 1,15 g ryzího zlata.
Vyjádřeno slovy 2,00 g zlaté slitiny o ryzosti 569/000 obsahují 1,15 g ryzího zlata.
Nákupní i výkupní cena zlata se stále mění a u každého subjektu je odlišná.
Nyní si ale budete již umět předem vypočítat, zda se vám prodej vyplatí.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
chci se zeptat, zda stříbříte šperky? Našla jsem Vás při vyhledávání na internetu, ale na Vašem webu píšete pouze o zlatých výrobcích. Mám malý přívěsek, který bych potřebovala postříbřit, tak mě zajímá, zda jste schopni to zrealizovat?
Děkuji a zdravím
Dobrý den, bohužel, opravdu vyrábíme pouze zlaté šperky.
Pozlacování a postříbření nepoužíváme. Svého času, pozlacení či postříbření šperků, nabízelo družstvo Granát v Turnově. Zkuste se poptat tam.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
dobry den chci jse zeptat mam na naramku punc a22 v kolecku a to dvakrat a pismena sah v korunce nemohu toto oznaceni nikde najit dekuji
Pěkný den,
v tomto Vám doopravdy neporadíme.
Jak už jsme se zmínili v našem blogu v článku o puncech , nejsme na puncy žádní velcí odborníci. Punců existuje mnoho tisíc, každý stát má svoje a každý stát je také často mění. V článku se zmiňujeme o běžných puncech se kterými se můžete setkat na starém zboží vyrobeném na území Českého státu.
Předpokládáme, že Vám jde o druh a ryzost drahého kovu náramku. V tomto případě bude asi nejlepší obrátit se na některou z poboček Puncovního úřadu.
S pozdravem Blanka a Petr Vanturovi