Před časem jsme se zmínili v našem blogu o tom, jakým způsobem se hodnotí kvalita, potažmo cena diamantů. S perlami to tak jednoduché není. Žádná jasná pravidla, jak určit cenu perly, nejsou. Přesto se v tomto článku pokusíme ukázat obecné kategorie, které mohou pomoci při určování hodnoty (ceny) perly nebo perlového náhrdelníku.

Barva a kvalita perel

Přírodní perly se dělí na sladkovodní a mořské. Tím snadnost určování kvality perel končí.
Perla je produkt čistě v režii mlže, obecně zvaného perlorodka. I když vzniku perly člověk pomáhá tím, že do lastur perlorodých ústřic a škeblí cíleně vkládá jádro budoucí perly, dál již její tvar a kvalitu ovlivnit nemůže. Proto je každá perla naprosto jedinečná a také proto jsou perly těžko klasifikovatelné. U perel, více než u jakýchkoliv jiných drahých kamenů, hraje velkou úlohu osobní vkus. S postupující globalizací a celosvětově se zvyšující poptávkou po perlách je snaha dát klasifikaci perel jednotný řád, alespoň takový, jaký obecně platí u barevných drahých kamenů. Tyto snahy se však zatím úspěšně míjejí účinkem.

Každá perla se posuzuje z několika hledisek, která se hodnotí samostatně a kombinace výsledků a preference kupce utvoří konečnou cenu.

Loading...

Na perlách se hodnotí:

1) velikost
2) tvar
3) barva
4) povrch
5) lesk

1) Velikost perel

Není pochyb o tom, že čím větší, tím dražší. Cenu velké perly ale může citelně snížit nedostatečná kvalita ostatních parametrů.
Velikost kulatých sladkovodních perel se pohybuje od 2,50 mm do 9,50 mm.
Velikost kulatých mořských perel se pohybuje od 3,00 mm do 12,00 mm.
Velikost kulatých tahitských perel se pohybuje od 6,50 mm do 14,00 mm, výjimečně mohou být i větší.

2) Tvar a souměrnost perly

Nejžádanější je dokonalý kulatý tvar. U kulatých perel se posuzuje pravidelnost tvaru, u protáhlých perel jejich symetričnost. V tom panuje celkem shoda.

Pravidelnost kulatého tvaru perel:

dokonale kulatý

nepravidelný

rýhovaná perla

Nejčastější tvary perel:

perla kulatá

perla buton

perla kapka

perla oválná

perla barokní

3) Barvy perel

S barvou perel je to opravdu složité. Pokud dáváte přednost jasně bílé, pak si asi nebudete cenit perel lehce zatónovaných, nebo dokonce krémových, dáváte-li přednost perlám černým, možná vás úplně neuspokojí pouhá šedá….

Naštěstí perly nabízejí rozsáhlou škálu barev a jemných barevných odstínů, takže vybrat si může opravdu každý.
Pomineme-li odstín, pak se na barvě hodnotí jednolitost pigmentace – totiž, posuzuje se zda je barva rovnoměrně rozložena a nemá moc jinak barevných „šmouh“. To u některých perel cenu snižuje, u jiných naopak zvyšuje.

Mořské perly Akoya

Nejznámější barva perel je bezesporu bílá.
Škála odstínů bílé se pohybuje od namodralé, přes jasně bílou a narůžovělou k nažloutlé až krémové.

přirozené barvy mořských perel Akoya

Protože se neustále zvyšuje poptávka po černých perlách, přišli producenti perel s nápadem perly barvit. Získali tak velmi dobře prodejné perly imitující perly tahitské. Škála černé začíná na modrošedé, přes ocelově šedou a černofialovou až k syté zelenočerné.

japonské mořské perly Akoya barvené

Tahitské perly

Tahitské perly jsou jediné, které mají černou barvu od přírody. Všechny ostatní „černé“ perly jsou barvené.
Barevná škála odstínů černých tahitských perel zahrnuje všechny možné tóny a pododstíny černé, které si jen dokážete představit.

černé tahitské perly

Sladkovodní perly

Sladkovodní perly (říční) v přirozených barvách – bílé, meruňkové a růžové a uměle barvené do odstínů modrošedé a černé.

přirozené a barvené sladkovodní perly

4) Povrch perly

Ani s povrchem perly to není o moc jednodušší.
Na každé perle najdete nějakou povrchovou nerovnost – vrásu, šupinku, proláklinu, plošku nebo dokonce dolíček. Když je jich moc, je to na škodu. Některé nerovnosti jsou ale natolik atraktivní, že to cenu perly naopak zvýší. Nejvíce ceněné jsou perly, jejichž povrch je naprosto bezchybný, někdo to ale může hodnotit jako nedostatek.

5) Intenzita lesku perly

Přirozený lesk perel je různý – od matného, přes hedvábný až po velmi vysoký.
Intenzita lesku perel se liší také v závislosti na druhu. Sladkovodní perly mají obecně nižší lesk než perly Akoya a nejlesklejší perla Akoya nedosáhne lesku Tahitské perly.
Označení například „vysoký lesk“ u sladkovodních perel bude znamenat výrazně jinou intenzitu lesku než stejné označení u perel tahitských. Jinak zde platí celkem všeobecná shoda, že čím lesklejší tím cennější.

vysoký lesk

hedvábný lesk

matný lesk

Rozdělení na kategorie „lesklý, hedvábný, matný“ je hodně zjednodušené. Ve skutečnosti se i v rámci jedné kategorie perly třídí podle stupně intenzity lesku a vznikají tak různá označení jako středně lesklý, lesklý, vysoký lesk, velmi vysoký lesk a pod.

Loading...