Před časem jsme se zmínili v našem blogu o tom, jakým způsobem se hodnotí kvalita, potažmo cena diamantů. S perlami to tak jednoduché není. Žádná jasná pravidla, jak určit cenu perly, nejsou. Přesto se v tomto článku pokusíme ukázat obecné kategorie, které mohou pomoci při určování hodnoty (ceny) perly nebo perlového náhrdelníku.
Barva a kvalita perel
Přírodní perly se dělí na sladkovodní a mořské. Tím snadnost určování kvality perel končí.
Perla je produkt čistě v režii mlže, obecně zvaného perlorodka. I když vzniku perly člověk pomáhá tím, že do lastur perlorodých ústřic a škeblí cíleně vkládá jádro budoucí perly, dál již její tvar a kvalitu ovlivnit nemůže. Proto je každá perla naprosto jedinečná a také proto jsou perly těžko klasifikovatelné. U perel, více než u jakýchkoliv jiných drahých kamenů, hraje velkou úlohu osobní vkus. S postupující globalizací a celosvětově se zvyšující poptávkou po perlách je snaha dát klasifikaci perel jednotný řád, alespoň takový, jaký obecně platí u barevných drahých kamenů. Tyto snahy se však zatím úspěšně míjejí účinkem.
Každá perla se posuzuje z několika hledisek, která se hodnotí samostatně a kombinace výsledků a preference kupce utvoří konečnou cenu.
Na perlách se hodnotí:
1) velikost
2) tvar
3) barva
4) povrch
5) lesk
1) Velikost perel
Není pochyb o tom, že čím větší, tím dražší. Cenu velké perly ale může citelně snížit nedostatečná kvalita ostatních parametrů.
Velikost kulatých sladkovodních perel se pohybuje od 2,50 mm do 9,50 mm.
Velikost kulatých mořských perel se pohybuje od 3,00 mm do 12,00 mm.
Velikost kulatých tahitských perel se pohybuje od 6,50 mm do 14,00 mm, výjimečně mohou být i větší.
2) Tvar a souměrnost perly
Nejžádanější je dokonalý kulatý tvar. U kulatých perel se posuzuje pravidelnost tvaru, u protáhlých perel jejich symetričnost. V tom panuje celkem shoda.
Pravidelnost kulatého tvaru perel:
dokonale kulatý
nepravidelný
rýhovaná perla
Nejčastější tvary perel:
perla kulatá
perla buton
perla kapka
perla oválná
perla barokní
3) Barvy perel
S barvou perel je to opravdu složité. Pokud dáváte přednost jasně bílé, pak si asi nebudete cenit perel lehce zatónovaných, nebo dokonce krémových, dáváte-li přednost perlám černým, možná vás úplně neuspokojí pouhá šedá….
Naštěstí perly nabízejí rozsáhlou škálu barev a jemných barevných odstínů, takže vybrat si může opravdu každý.
Pomineme-li odstín, pak se na barvě hodnotí jednolitost pigmentace – totiž, posuzuje se zda je barva rovnoměrně rozložena a nemá moc jinak barevných „šmouh“. To u některých perel cenu snižuje, u jiných naopak zvyšuje.
Mořské perly Akoya
Nejznámější barva perel je bezesporu bílá.
Škála odstínů bílé se pohybuje od namodralé, přes jasně bílou a narůžovělou k nažloutlé až krémové.
přirozené barvy mořských perel Akoya
Protože se neustále zvyšuje poptávka po černých perlách, přišli producenti perel s nápadem perly barvit. Získali tak velmi dobře prodejné perly imitující perly tahitské. Škála černé začíná na modrošedé, přes ocelově šedou a černofialovou až k syté zelenočerné.
japonské mořské perly Akoya barvené
Tahitské perly
Tahitské perly jsou jediné, které mají černou barvu od přírody. Všechny ostatní „černé“ perly jsou barvené.
Barevná škála odstínů černých tahitských perel zahrnuje všechny možné tóny a pododstíny černé, které si jen dokážete představit.
černé tahitské perly
Sladkovodní perly
Sladkovodní perly (říční) v přirozených barvách – bílé, meruňkové a růžové a uměle barvené do odstínů modrošedé a černé.
přirozené a barvené sladkovodní perly
4) Povrch perly
Ani s povrchem perly to není o moc jednodušší.
Na každé perle najdete nějakou povrchovou nerovnost – vrásu, šupinku, proláklinu, plošku nebo dokonce dolíček. Když je jich moc, je to na škodu. Některé nerovnosti jsou ale natolik atraktivní, že to cenu perly naopak zvýší. Nejvíce ceněné jsou perly, jejichž povrch je naprosto bezchybný, někdo to ale může hodnotit jako nedostatek.
5) Intenzita lesku perly
Přirozený lesk perel je různý – od matného, přes hedvábný až po velmi vysoký.
Intenzita lesku perel se liší také v závislosti na druhu. Sladkovodní perly mají obecně nižší lesk než perly Akoya a nejlesklejší perla Akoya nedosáhne lesku Tahitské perly.
Označení například „vysoký lesk“ u sladkovodních perel bude znamenat výrazně jinou intenzitu lesku než stejné označení u perel tahitských. Jinak zde platí celkem všeobecná shoda, že čím lesklejší tím cennější.
vysoký lesk
hedvábný lesk
matný lesk
Rozdělení na kategorie „lesklý, hedvábný, matný“ je hodně zjednodušené. Ve skutečnosti se i v rámci jedné kategorie perly třídí podle stupně intenzity lesku a vznikají tak různá označení jako středně lesklý, lesklý, vysoký lesk, velmi vysoký lesk a pod.
Je to legrační, po 8 letech jsem hledala něco o perlách a našla jsem vaši odpověď z 26.6.2013, kterou jsem tenkrát nečetla a která je skvělá a přinesla mi mnoho poučení. Už se těším, až dostanu do ruky šňůru mořských perel a vyzkouším to. Sama mám šˇnůru sladkovodek, skorokulatých, tak budu mít srovnání.
Dnes se mi dostala do ruky růžová perla buton průměru 11mm, bylo to ve šperku od Halady a tak jsem volala kamarádce Stáně Volkmerové, co u Halady pracovala, mimo jiné převlékala perly a koncovala šňůry. O perlách ví hodně, bylo mi řečeno, že růžové perly jsou VŽDYsladkovodní, nikdy mořské. Někdo se na to tady ptal. zas vím něco nového. Abych přispěla vodou do mlýna, chci říct, že bižuterní provrtané perly se poznají tak, že u dirky mají takový krček z perleťoviny, protože je , navlečené na drát, máčejí (skleněné) do perleti a od toho drátu se tam udělá takový límeček stojáček. Nebo se odloupne a pak je vidět lesklý skleněný korálek. A je fakt, že skleněnka po zubech klouže.
Rentgen bohužel nemám , ale dneska vím, že mohu posuvnou mírou měřit dokola a nikdy nebude sladkovodka dokonale kulatá, i když se tak bude jevit.
Po těch letech mnohokrát děkuji za odpověď, velice podrobnou a poučnou. S pozdravem Renata Suková, znalec.
Dobrý den,
dostala jsem před lety „černou“ perlu. Uvozovky píši záměrně, protože po letech denního nošení se mi začala loupat vrchní vrstva a pod ní se objevilo cosi bílého, možná perleťového.(Perla není vyvrtaná, ale obtočená zlatem. Nechtěla jsem to více zkoumat a odlupovat a reklamovala jsem jí. Bylo mi řečeno, že to je normální stav. Mně se to moc normální nezdá. Proto se ptám, je možné, aby se časem černá vrstva z perly sloupla a zůstala bílá? Jak jsem se dočetla, pokud se nejedná o Tahitské perly, tak ostatní „černé“ jsou barvené. Jakým způsobem se tedy barví? A Tahitské jsou černé již od jádra nebo jen pár vrchních vrstev?
Moc děkuji
Dana Čechová
Pěkný den přeji,
berte prosím v potaz, že takto „na dálku“ jsou mé odpovědi obecné a nemusí se vztahovat přímo k Vašemu problému s perlou.
1) Ano je možné, že se po čase začne černá vrstva odlupovat. A je také možné, že pod odloupnutou černou částí začne prosvítat bílé jádro. Záleží to zejména na způsobu zacházení s perlou a době po kterou s ní bylo špatně zacházeno. Ve Vašem případě to odhaduji na mechanické opotřebení povrchu perly obtočeným zlatem.
2) Barvení perel je dosti sofistikovaný proces a každý producent perel k němu přistupuje trochu odlišně. Ale obecně se dá říci, že se perly barví tzv. ozařováním, nebo také máčením.
3) Tahitské perly, které jsme provrtávali u nás v dílně, měly zatím ve všech případech bílé jádro.
S přátelským pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, mám dotaz prosím, jak poznám pravou perlu od umělé. Slyšel jsem, že když se do umělé udělá nožem rýha, tak není pravá a také, že se sloupne nějaká slupka. Do pravé se prý rýha neudělá. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro laika je obtížné rozpoznat pravou perlu od umělé.
Pravou perlu poškrábete stejně snadno jako perlu umělou. Tvrdost pravé perly se pohybuje v rozmezí 2,5 – 3 stupně Moshovy stupnice.
Stejnou tvrdost má i lidský nehet.
Perlu si podrobně prohlédněte a klidně i za pomoci posuvného měřítka přeměřte. Hledejte tyto znaky: pravidelný tvar, hladkost povrchu, probarvenost a intenzita lesku. Pravá perla bude mít na povrchu nějaké prohlubeniny nebo vyvýšeniny v podobě rýh, dolíčků, kopečků apod. Její barva nebude po celém povrchu úplně stejná. Pravá perla nebude mít úplně dokonale kulatý tvar a její lesk bude spíše lehce zastřený.
Pokud je perla dokonale kulatá, nemá na sobě jediný „kaz“ nebo má naopak rovný šev přesně v polovině přes celou perlu a její lesk je oslnivý, pak se na 90 % jedná o perlu umělou.
Chcete-li mít jistotu, obraťte se na znalce v oboru gemologie nebo starožitnictví.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Kde by bylo možno nechat si ohodnoti černou perlu z 18.století. Díky za odpověď
Dobrý den,
my neznáme žádnou konkrétní osobu, kterou bychom Vám mohli doporučit.
Proto vám můžeme dát jen obecnou radu – obraťte se na soudní znalce v oboru klenotnictví nebo starožitnictví nebo na některý aukční dům.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Zdravím, posílám tip na zajímavý článek o tahitských perlách, možná někoho zaujme.
http://cestovani.lidovky.cz/poe-rava-aneb-krasne-tahitske-perly-du8-/aktuality.aspx?c=A150115_112746_aktuality_ape
Jitka
POZOR NA FALEŠNÁ SLOVÍČKA A VĚTIČKY
Článek v lidovkách poodhalí některé zajímavosti, které se týkají pěstovaní tahitských perel.
Autorka popisuje náročnou práci mladíka, kterak vkládá do perlorodky cizorodé části. Díky tomu, když se zadaří, se prakticky nastartuje proces tvorby samotné perly.
Dále autorka dodává „Na něm (myslí toho mladíka) závisel veškerý úspěch procesu umělé kultivace perel…“
Praxe mě nutí poznamenat, že slovo UMĚLÉ ve srovnání s perlami je pro mnoho lidí natolik zavádějící, že jim naskočí další synonyma, jako například syntetické a od toho je už jenom kousek k pojmu falešné nebo nepravé.
Tak tomu ale není, přestože zrodu, v tomto případě tahitské perly napomůže člověk, jedná se o perlu pravou nebo chcete-li přírodní.
Děkujeme za tip a přátelsky zdravím __Petr Vantura
Dobý den,
mám asi dvěstě let starý náhrdelník se spoustou nádherných kamenů ,
je třívrstvý a každý kámen je jedinečný . Jedna vrstva obsahuje cca 12O kamenů
mezi nima je i jantar různých barev a tvarů a také jedna perla 11 mm.
Myslíte že ta perla může být uměle vypěstovaná v moři tzv. umělá perla ?
Dělalo se to před dvěmisty lety ,nebo to pěstování je jen výdobytek dnešní moderní civilizace ?
Pokud je ta perla pravá tzn. mořská ulovená lovcem perel před dvěmisty lety nebo starší, jakou může mít hodnotu ??
děkuji ,Petr
tak to pravděpodobně perla není ale opál vybroušený do kulata , protože jsem se díval na video na internetu a pravou mořskou perlu se dá poznat podle toho že ji přiložím lehce na zum a otřuji o sklovinu a když bude dřít jako písek tak je to mořská perla.ale mi to jezdí po zubu hladce,úplně mě to zmátlo nerozeznat kámen od perly to je ostuda ,ale jistý si pořád nejsem co když to je perla
Pěkný den,
nejdříve bychom uvedli na pravou míru některé pojmy
Umělá perla je perla kterou vyrobil člověk a je jedno jakým způsobem. Důležité pro výraz umělé perly je to, že nevznikly v perlorodce.
Perla vypěstovaná, jinými slovy také perla pěstěná, nebo taky kultivovaná není perla umělá, ale přírodní, tedy pravá perla. Důležité pro tento pojem je, že tyto perly vznikají v perlorodce.
Z výše uvedeného vyplývá, že se perly nerozdělují na pravé a umělé podle toho, zda byly vyloveny lovci perel, nebo vyjmuty ze sádky ve které se pěstují perlorodky.
O pěstování perel (perlorodek) se lidé pokoušejí dost dlouho, ale o úspěšné produkci se dá hovořit přibližně od poloviny minulého století.
Hodnotu perly ve Vašem náhrdelníku, si doopravdy takto na dálku netroufneme odhadnout, ani se touto problematikou nezabýváme.
A co se týká Vaší poznámky o určovaní pravosti perly třením o sklovinu zubu, berte to s rezervou. Rozhodně se tím nedá rozpoznat např. mořská perla od sladkovodní perly.
S přátelským pozdravem Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat,které perly jsou kvalitnější akoy, nebo tahitské. děkuji
Dobrý den,
perly Akoya a Tahitské perly jsou oboje mořské perly. Mají stejné chemické složení i stejnou tvrdost. Porovnáme-li perlu Akoya a Tahitskou perlu srovnatelných parametrů, pak mezi nimi není žádný kvalitativní rozdíl.
Jediný faktický rozdíl je v druhu perlorodky, ve které perly vznikly.
Perly Akoya se tvoří v perlorodkách druhu Pinctada Fucata.
Tahitské perly vznikají v perlorodkách druhu Pinctada Margaritifera a Pinctada Maxima. Vyšší cena Tahitských perel pouze odráží vyšší náklady spojené s náročnějším chovem těchto perlorodek.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné od Vás koupit perly jednotlivě, či případně kde se můžu poohlédnout po nabídce? (vlastním stříbrný přívěšek na krk s „plastovou kuličkou“ a ráda bych jej zachovala, chtěla bych tedy jen jednu perlu pokud by ji bylo možné vložit na místo té „plastové“)
předem děkuji za odpověď
Jana
Dobrý den,
samostatné perly neprodáváme.
Jako laik se můžete poohlédnou po mineralogických burzách, kde obvykle jeden či dva prodejci perel bývají.
Nejjednodušší by ovšem bylo, obrátit se přímo na zlatníka, který Vám nejen dodá perlu podle Vašich představ, ale také ji upevní do přívěsku.
Kromě Tahitských perel se totiž všechny ostatní samostatné perly prodávají již předvrtané pro uchycení na nýt. To občas může být problematické, pokud původní nýt na šperku je výrazně tenčí nebo kratší než otvor v nové perle. Pak je nutná výměna nýtu.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
mám dotaz, zda máte zájem o výkup perleťoviny,tedy velkých perleťových lastur (snad to nazývám správně)??
Alena Polívková
Pěkný den,
výkupem perel ani perleťoviny se nezabýváme.
S pozdravem Petr Vantura
Dobrý den, jsem soudní znalec v oboru drahé kovy a kameny.
Musím se přiznat, že s odhadovaním perel to pro mne není jednoduché, tak jak píšete.
Váš článek je velmi pěkný a moc bych prosila, jestli existuje nějaký návod na rozeznání tahitské perly, třeba šedé, nebo černé a barvené Akoya.
Pak si někdy nejsem jista , je-li perla pěkně kulatá, jestli jde o dobrou sladkovodní, nebo mořskou. Vím, že sladkovodní nebývají dokonale kulaté, ale občas je u některých ta nedokonalost téměř nepostřehnutelná.
Moc mi pomůže, poradíte-li mi.Děkuji Suková Renata
Dobrý den paní Suková,
Odlišit jednotlivé perly je opravdu velmi obtížné. My sami se spoléháme na informace našeho dlouholetého dodavatele, ke kterému máme důvěru.
Taky máme oproti Vám výhodu, že s perlami pracujeme a tak ze zkušenosti víme, že tahitská perla je tvrdší než Akoya, protože při navrtávání klade podstatně větší odpor, ale to Vám při určování zasazené perly nepomůže.
Náš dodavatel nám řekl, že spolehlivě lze rozeznat tahitskou perlu od barvené Akoya pod rentgenem. Rentgen odhalí tvar jádra perly – tahitské perly mají jádro duté, Akoya plné. Možná to nějaký čas opravdu platilo, ale my už jsme se setkali s tím že i Akoya měla duté jádro.
U kulatých bílých perel vázaných do šňůr, jsme udělali vlastní malý objev týkající se barevného odstínu lesku perel. Sladkovodní perly mají jednolitý lesk – tím máme na mysli, že když perlu budete otáčet, tak v každém úhlu pohledu bude mít velmi podobný barevný odstín – na šňůře perel je pěkně vidět, že jednotlivé perly barevně nijak moc nevybočují z řady. Tedy barva perly bílá, lesk vysoký mléčný, nebo lesk střední bílý atd.
Na rozdíl od mořských perel, které mají „duhový“ lesk. Když si důkladně prohlédnete šňůru mořských perel, v podstatě nenajdete dvě barevně stejné a navíc se z každého úhlu pohledu jeví jinak – více růžová, nebo zelenkavá, když je otočíte, tak se barevný vjem změní. Když si šňůru položíte na bílý papír, tak Vás hned do očí praští dvě tři perly na šňůře, které výrazně barevně nebo intenzitou lesku vybočují z řady, ale když šňůru otočíte, „zviditelní“ se jiné perly, které by tam jakoby nepatřily. S těmito „proměnami“ se u šňůr sladkovodních perel nesetkáváme.
No ale určit jedinou perlu zasazenou ve šperku bychom si tedy netroufli.
Bohužel, víc Vám asi neporadíme.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
prosím zdvořile o informaci, jestli skutečně existuje šperkařský materiál s názvem „rekonstruovaná perleť“ a popř. o co jde. Při internetovém lovu na perličkové šperky jsem narazila na přívěsek s jednou černou perlou s popisem v tomto znění: „PŘÍRODNÍ MATERIÁL AKOYA SHELL – REKONSTRUOVANÁ PRAVÁ PŘÍRODNÍ PERLEŤ“. Cena do stovky.
Děkuji předem za reakci a zdravím,
Kateřina F.K.
Dobrý den,
musíme přiznat, že jsme dosud o rekonstruované perleti nic neslyšeli. My ale nepracujeme s těmito materiály a ani nevyhledáváme nejnovější technologie imitací, takže naše neinformovanost v této oblasti by neměla být brána jako ukazatel věrohodnosti nabízeného šperku.
Takzvaná „rekonstrukce“ drahého materiálu je známý postup imitace, který se běžně používá například u korálu či tyrkysu. Jinak nezpracovatelné zlomky přírodního tyrkysu se rozdrtí na prach, ten se smíchá s lepidlem a ze vzniklé hmoty se vylisují konečné tvary. Mezi cenou oválku z přírodního tyrkysu a stejně velkého oválku z rekonstruovaného tyrkysu je nebetyčný rozdíl.
Domníváme se, že rekonstruovaná perleť bude něco obdobného.
S přátelským pozdravem
Blanka a Petr Vanturovi
Dobrý den,
mám růžové perly, rád bych věděl jejich cenu. Jsou pravidelně oválné a asi 1 cm velké.
Domnívám se, že barva je přírodní. Pomůžete mi?
Dobrý den,
cenu Vašich perel může posoudit nejlépe soudní znalec v oboru klenotnictví nebo starožitností.
Můžete se také obrátit na některý aukční dům – většina inzeruje, že dělají odhady zdarma.
V každém případě je nutné, aby odborník perly osobně viděl. Hodnotu perel nelze zodpovědně určit jen podle popisu.
S přátelským pozdravem
Blanka Vanturová
dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevíte kde je možnost výkupu perel…??? dekuji za odpověd
Pěkný den,
s výkupem perel, nebo perlových šperků zkušenosti nemáme. My se soustřeďujeme výhradně na výrobu (perlové náhrdelníky, perlové náušnice a pod.).
Jediné co nás napadá, zkusit nějakou z aukčních síní, nebo renomované starožitnictví.
S pozdravem Petr Vantura